60V PWM-Analog Dönüşüm

ysfherdem

Üye
Merhabalar; ben öğrenmek için mikrodenetleyici kontrollü bir güç kaynağı yapmaya çalışıyorum. Pwm ile mosfet kontrol ediyorum sonra low pass filtreye bağlıyorum ama pwm sinyali analog sinyale dönüşmüyor. Pwm sinyali nasıl analog bir sinyale dönüştürebilirim? Virüsten dolayı osiloskop bulamadım ama similasyonlarda çalışmadığını gördüm.

Devre semasi ekleemisiniz. Pwm frekansiniz nedir?
Giris ozelikleri nedir cikistan ne almak istiyorsunuz?

Proteus hata verdiği için multisim online'dan çizdim biraz acemice oldu ama bu şekilde low pass filter kısmının sonuna güç transistorü ya da buffer yapmayı düşünüyorum. PWM frekansı 484Hz çıkıştan pwm ile oluşturulan voltajın analog olarak yani düz bir şekilde çıkış almak istiyorum ama bu şekilde low pass filter yapınca voltaj yavaş yavaş 60a yükseliyor.

Ekli dosyalar

• 2020-04-01.png
    2020-04-01.png
    38.3 KB · Görüntüleme: 25
R2R network ile daha rahat yapılır. bu tip işlerde genellikle DAC yada R2R network kullanılıyor.
PWM için 1khz kullanırsan 1k ve 100nf değerlerle LPF yapılır.

R2R network ile daha rahat yapılır. bu tip işlerde genellikle DAC yada R2R network kullanılıyor.
PWM için 1khz kullanırsan 1k ve 100nf değerlerle LPF yapılır.
R2R kısmını biraz araştırmıştım pek bilgim yok ama DAC dediğiniz bir kaç 5V DAC'ı seri bağlamaktan mı bahsediyorsunuz? Ayrıca LPF'yi sizin dediğiniz gibi yaparsam pwm, analog sinyal şekline dönüşmüş olur mu?

Proteus hata verdiği için multisim online'dan çizdim biraz acemice oldu ama bu şekilde low pass filter kısmının sonuna güç transistorü ya da buffer yapmayı düşünüyorum. PWM frekansı 484Hz çıkıştan pwm ile oluşturulan voltajın analog olarak yani düz bir şekilde çıkış almak istiyorum ama bu şekilde low pass filter yapınca voltaj yavaş yavaş 60a yükseliyor.
q2 transistörü Vgs voltajı 20 volt dan büyük olacağı için arızalanabilir. yerine bipolar npn kullanabilirsiniz. frekansında yüksek olmasında fayda var.

q2 transistörü Vgs voltajı 20 volt dan büyük olacağı için arızalanabilir. yerine bipolar npn kullanabilirsiniz. frekansında yüksek olmasında fayda var.
Ben güç elektroniğinde pek iyi değilim liseye gidiyorum biraz karışık geliyor ama evet bugün gate-source olayını öğrendim şimdilik similasyonlarla öğrenmek istiyorum. Frekans STM kullanınca artacak şimdilik Arduino'ya göre yapıyorum. Teşekkürler

R2R kısmını biraz araştırmıştım pek bilgim yok ama DAC dediğiniz bir kaç 5V DAC'ı seri bağlamaktan mı bahsediyorsunuz? Ayrıca LPF'yi sizin dediğiniz gibi yaparsam pwm, analog sinyal şekline dönüşmüş olur mu?

tek bir dac kullanarak yapılıyor. seri bağlama yok. 12 bit lik bir dac ile 12v luk bir power supply 12v / 4096 = 2mv hassasiyetle ayarlama yapabilirsin.

Sorunu simülasyonda çözdüm filtre bu şekilde olunca 100ms içerisinde istenen voltaja iniyor ve sabit kalıyor. İlk kısımda 30V'a kadar çıkıyor bu sorunu mikrodenetleyici ile çözeceğim. PWM frekansı 24.000Hz daha altına inilmesi durumunda sorun yaşanacaktır. Ben STM ile yapacağımdan dolayı 3000 adım ile 24000Hz seçtim. Virüsden dolayı malzemeleri temin edemiyorum ama en kısa zamanda devreyi kendim deneyeceğim. Bir transistor var. Similasyonda diyotlu transistor olarak geçiyor ama orada mosfet kullanmayı düşünüyorum. Ayrıca filtre 30V'ta 10W güç harcamaktadır. R_LOAD ve Frekansı arttırırsanız tüketim azalır. Bir sorun bulursanız yazarsanız güzel olur. Teşekkürler

Ekli dosyalar

• filtre.jpg
    filtre.jpg
    100.2 KB · Görüntüleme: 14
  • osilasyon.png
    osilasyon.png
    269.8 KB · Görüntüleme: 12
  • sema.jpg
    sema.jpg
    103.2 KB · Görüntüleme: 12
Son düzenleme:

Forum istatistikleri