600 m mesafe ölçmem gerekiyor

aslannbaba

Üye
Merhaba, ilkkez konu açıyorum umarım yanlış birşey yapmamışımdır. İnternetten nekadar baktıysamda bulamadım. Max. 600 m mesafe ölçmem gerek ve bunu bir lcd ekrana yada led display yansıtıcam. Arduino ile birlikte kullanılan Ultrasonik Mesafe Sensörleri yada lazer ile mesafe ölçüm sensörlerinin mesafesi en fazla 40 m kadar . Çok yetersiz kalıyor. Sick firmasının endüstriyel sensörleri ise 1500 m ye kadar hem fiyat olarak pahalı hemde kaba ve ağır . Lazer ile yada başka bir yöntem ile elektronik olarak mesafe ölçmenin başka bir yolu varmı benim sıfırdan yapabileceğim. Yada max 600 m yi ölçebilecek hazır alabileceğim bildiğiniz bir mesafe sensörü varmı. Hafif olması gerekiyor taşınabilirliği için . Lütfen yardımcı olurmusunuz . Gerçekten acil şu işin içinden çıkmam gerekiyor.
Screenshot_20180826-174357_Samsung%20Internet.jpg
Screenshot_20180826-174257_Samsung%20Internet.jpg

Cevaplarınızı heycanla bekliyorum. Şimdiden ilgilenen herkeze teşekkürler

Ölçeceğiniz cisim metal ise doppler radar ile değilse lidar ile ölçebilirsiniz. Polisler doppler radar kullanır ve 1 km ye kadar ölçüm yapabilir. doppler radar ile yönlendirme yapılamaz lidar ile yapılabilir.

Birde ölçülecek taraftaki nesne olmali nesnenin boyutu şekli önemli degilmi nihayetinde ondan yansıyacak sinyali geri almamız lazım.

Lidarın menzili 22m fiyat çok yüksek nikonun 700 m mesafeyi dürbünlü mesafa ölçerlerdi 600 tl ye satılıyor bu işe 1400 küsür . Ben arazide kullanıcam metal değil dağ taşın mesafesini ölçücem. Mpt silahın azami menzili 600 m silahı üstüne monte edicem ( bu şekilde hedefin mesafesini gez in yanına koyacağım geri bildirim ile görüp silahın nişangahını ona göre ayarlicam). Nikon dürbününü alıp söksem olmaz o devreyi tasarlamaya değil , bir malzemeyi alıp modifiye yapmaya girer .

Screenshot_20180826-184857_Samsung%20Internet.jpg

Sayın @aslannbaba :

Bu isteği aselsana yazdınız mı ? ihtiyacınızı belirtirseniz büyük ihtimal picanty raya takılacak bir ürün geliştirebilirler veya size yurt dışı alım için kaynak gösterebilirler.

TSK'de personel bir sürü ihtiyacı kendi imkanları ile karşıladıktan sonra bizim bürakratların aklı başına geliyor.O yüzden siz en başta yazın bence.

Anladım kardeşim ama bu öle bişe değil . Bu bahsi geçen olay basit bir şey ama şuan yok . Zaten envanterde mesafe ölçerler var . Ama bunu ben yapicam yani atla deve değil sonuçta sıfırdan icad edilecek bişe yok . Sadece sensör seçimi yapamadım . Ya var 1500 m mesafe ölçen sensör 2 bin lira yada var 80 m ölçen sensör 70 tl arasını bulamadım bu konuda yardım istedim. Varmı sizin bildiğiniz yada daha önce projelerinizde kullandığınız bir yöntem.

Saolasın kardeşim ama bu hazır mazeme bana bunun sadece mesafe ölçen sensörü lazım . ben bunu alıp parçalaryıp sensörü bi yere eksanının kablo bağantılarını uzatıp başka bir yere takarsam bu bir proje olmaz yani ben yaptım diyemem .diyelim ki nikon dan söküp kulansam , bunun fiyatı 700 tl alsam sensör hariç herisi çöp . olacak . yani sensör için komple cihazı satın alacam. bundan 10 tane yapmak istesem maliyet çoğalacak . 700 tlye dürbünü komple almak yeribe 400 e 500 e sade mesafe sensörü bulabilirsem daha mantıklı olmazmı

Bide arkadaşlar bu sensörün yada mesafe ölçmek için kullandığımız yöntemin çok hassas olmasına da gerek yok. Yani 50 ve katları olarak ölçsede sorun olmaz örnk: 250,300,350,400,450,500...

Gönderilen lazer ışınını 50 metreden sonra algılayabilmek için optikli bir sistemden geçirmelisin. Yani algılayıcı kısmın önüne dürbün koymalısın. Dürbün olmazsa yansıyan ışını algılamak çok zor.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri