600 litre su ısıtma

savasal

Üye
Merhaba arkadaşlar ,

İnternette araştırırken bu forumu buldum ve aranıza katıldım. Bu tarz işlerden pek bilgi sahibi değilim.
Amacım iş yerim için tasarruf sağlamak. Her biri 600 Litre olan 3 tankım mevcut ve bunları ısıtmakk için 4500*2 her bir tank iin ısıtıcı daldırma reziztan kullanıyorum.Maliyet olarak aylık yaklaşık 4000 TL gibi bir elektirk faturası ödüyorum. Bu suları ısıtmak için nasıl bir yol izlememgerektiği konusunda fikirlere ve önerilere ihtiyacım vardır. Bilgisi olan önerisi olan olan var ise paylaşırsa sevinirim. açıkçası maliyet konusuna pek takılmıyorum yarı yarıya bana enerji tasarrufu sağlasa kar kardır.
Şimdiden teşekkürler. Bu arada Bursa Nilüferden yazıyorum . Önerinin yanı sıra yapma ve devreye alma konusunda destek olacak var ise de iletişime geçilme durumu olabilir.Teşekkürler.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
güneş enerjini denedin mi? bir de kriterler yeterli değil, suyu kaç derece ısıtacaksın ne kadar aynı sıcaklıkla kalacak vs...ayrıntılar önemlidir eğere işin sır değilse paylaş ki bilen arkadaşlarımız fikir üretebilsin. yada benim gibi en kolayını söylerler

termos etkisi olacak şekilde olsa tanklar belkide öyledir. yani termosifon gibi iç yüzeyi ayna gibi oluyor diye biliyorum. ayrıca dıştada birkaç kat ısı izolasyonu mevcut. ısıtma aralıkları azalacağından totalde az enerji harcanmış olacak.

Boyler sistemi kullanabilirsiniz. Ilk kurulumda biraz maliyetli olabilir ama aylık maliyetinizi çok fazla azaltırsınız.
20200329_220144.jpg

hızlı cevaplar için teşekkürler arkadaşlar. Ben kaplama işi yapıyorum. bu şekilde 11 tankım var ama benim için sadece 3 tankın ısısının 50 ile 70 derece sıcalıkta olması önemli diğer tanklar durulama için kullanıldığı için soğuk su olsada oluyor.
güneş enerjini denedin mi? bir de kriterler yeterli değil, suyu kaç derece ısıtacaksın ne kadar aynı sıcaklıkla kalacak vs...ayrıntılar önemlidir eğere işin sır değilse paylaş ki bilen arkadaşlarımız fikir üretebilsin. yada benim gibi en kolayını söylerler
su sıcaklığım 50 ile 70 derece arasında olmalı devamlı. Şuan da mevcut makinemde reziztanslar ile ısıtıyorum. Makineye bağlı derecelerim var su ısısı istenilen dereceye gelince reziztansları kapatıp açıyor ama buna rağmen aylık elektrik tüketimim çok fazla. 3 tankın ısısını hep en az 50 derecede tutmak için her tankta 9 Kw reziztans kullanıyorum.

Gunes goren bir mevkide iseniz yeterli alaniniz varsa gunes kollektoru koyup bir sirkulasyon pompası ile boylerleri ısıtabilirsiniz. En mantikli ve ucuz cozum.

Ikinci alternatif gaz yakitli kombi dogql gaz kullanabilirsiniz.

Gunes goren bir mevkide iseniz yeterli alaniniz varsa gunes kollektoru koyup bir sirkulasyon pompası ile boylerleri ısıtabilirsiniz. En mantikli ve ucuz cozum.

Ikinci alternatif gaz yakitli kombi dogql gaz kullanabilirsiniz.
Serkan bey ikinci alternatif öneriniz doğalgaz bulunduğum alanda şuan için yok.
Boyler sistemi olayını önerilerinizi araştırıp ne yapabilirim bir bakayım. Teşekkürler önerileriniz için.

ben bodrum'da yaşıyorum, burada doğal gaz yok ama büyük oteller ve tatil köyleri lpg satan şirketlerden büyük depolara lpg alarak hem mutfak hem de ısınma ısıtma sistemleri için kullanıyorlar. bir ön çalışma yapıp işletmenize böyle bir sistem kurabilirsiniz.

hızlı cevaplar için teşekkürler arkadaşlar. Ben kaplama işi yapıyorum. bu şekilde 11 tankım var ama benim için sadece 3 tankın ısısının 50 ile 70 derece sıcalıkta olması önemli diğer tanklar durulama için kullanıldığı için soğuk su olsada oluyor.

su sıcaklığım 50 ile 70 derece arasında olmalı devamlı. Şuan da mevcut makinemde reziztanslar ile ısıtıyorum. Makineye bağlı derecelerim var su ısısı istenilen dereceye gelince reziztansları kapatıp açıyor ama buna rağmen aylık elektrik tüketimim çok fazla. 3 tankın ısısını hep en az 50 derecede tutmak için her tankta 9 Kw reziztans kullanıyorum.

yörenizde ve konumunuza uygun enerji kaynakları nelerdir ?
kaplama derken açıklama ?

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,838
Son üye
sarioglu_55

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri