60 amperlik aküyü kaç woltluk güneş paneli doldurur?

Alperen014

Üye
60 amperlik akü aldım. bunu günlük doldurabilmek için kaç woltluk güneş paneli almam lazım. teşekkürler

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
60Ah lik bir akü almis olmalisiniz.
Bu aküye eger 60A'lik bir akim kaynagi baglarsaniz aküyü doldurmasi 1 saat sürer.
30Alik bir akim kaynagi ile sarj etmek isterseniz 2 saatte akünüz dolar.
Genelde aküler CC-CV yani constant current-constant voltage metodu ile doldurulur. Yani akü daha bos iken sabit akim ile daha sonra doldukca sabit gerilim ile doldurulur.
18V-10Alik bir panel ile akünün sarj edilmesi gereken gerilim seviyesinin cok hafif üstünde bir gerilim ile doldurulmasi sagliklidir.
Akünüz 12Vluk ise panel ucuna bir buck converter (18V gerilimden 12Va düsüren) eger 24Vluk bir akünüz var ise panel ucuna bir boost converter (12V gerilimden 24Va yükselten) baglamaniz gerekmektedir.

60 amperlik akü aldım. bunu günlük doldurabilmek için kaç woltluk güneş paneli almam lazım. teşekkürler
Arkadaşım önce bu aküyü nerde kullanacaksın.biraz açıklamalı yazarsan ben sana yardımcı olabilirim.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri