6 volt akülü arabayı 12 volta çevirme yardım

öncelikle merhaba. roleleri 12vdc ile değiştirin. sarj cihazınız da 12v dc olmalı ve motorunuzu kontrol ediniz muhtemelen 6 vdc. eğer öyleyse 12 vdc ile degistiriniz. kolay gelsin

öncelikle merhaba. roleleri 12vdc ile değiştirin. sarj cihazınız da 12v dc olmalı ve motorunuzu kontrol ediniz muhtemelen 6 vdc. eğer öyleyse 12 vdc ile degistiriniz. kolay gelsin
Sarj cihazi olarak. 12 volt akuyu cikartim evde aku sarj cihaziyla sarj ediyoruz aracin uzerinde sarj yeri yok..roleleri. 12 volt la degistir demissiniz peki baglantiyi nasil yapayim 2 adet motor da 6 volt orjinal aku 12 volt motorlari 12 yapip soketleride ayni sekilde motorlara baglarsam sanki 24 volt olacak gibi geliyor motorlar..baglayip denesem ne olur yani sadece motorlari ve rolleri degistirip baglasam ayni sekilde? Diger secenek ise motorlari seriden kurtarmak adina birinin soketini takip digerine yapilacak baglantiyi kendi soketiyle degilde ilk motordan paralel alarak mi deneyeyim tavsiyeniz nedir..tabi bunlari yaparken 6 volt luk direksiyon motoruna zarar gelmez degilmi.tesekkurler

20200407_120216.jpg
20200407_120234.jpg
20200407_121307.jpg

Roleler 250 volt sanki degistirmek gerekmiyo gibi..motorlar 6 volt 2 adet. Buna direk 12 volt motor taksam 2 adet?? Baglanti ayni sekliyle kalsa? Ne olur?
Arkadaslar birde 12 volt motor alirken cikma motor alicam kac amper yada kac rpm alayim buna takmak icin

Birde sunu sorucam bu 2 motor seri bagli oldugu icin zaten 12 volt oluyor.ben bunun hizini artirmak icin illa 12 volt motor takmak zorundamiyim yoksa rpm mi yuksek yeni 2 adet 6 volt motor alip ayni baglanti seklini korusam daha yuksek hiz alirmiyim

20200407_131212.jpg

Ekli dosyalar

• 20200407_121227.jpg
    20200407_121227.jpg
    284.9 KB · Görüntüleme: 10
Röleler 12 volttur 220 volt olmaz kontaklarının 277 volta kadar 10 amperde kullanıma uygun olduğu belirtiliyor. 2 tane 6 volt motor ve 12 akülü sistemde hız ayarı muhtemelen yoktur. Hızı ne kadar arttırmayı tasarlıyorsunuz.

Evet hiz ayari yok.isin asli artirmada bir ust limitim yok buda 12 volt cevremdeki arabalarda 12 volt onlarda 2 kademe hiz ayari var yavasta bizimkiyle ayni hizda tabi 2. Kademede bizim araci geciyorlar bizim ufaklik kiziyo. Imkan varsa o 2. Kademe hiz ayarina getirmek istiyorum..bunu yapmak icin illa 12 volt motormu takmak gerekiyo yoksa bu 6 volt motorlarda daha yuksek torklusunu bulabilme imkani varmi? Birde bu motorun ozelliklerini bulamadim google da oyuzden bunun bir tik ustu motor nasil bulucam onuda bilemiyorum...kisacasi bunu hizlandirmak niyetim ama illada su hiza ciksin gibi gayem yok

Motor gücü müsait ise gerilimi artırarak hızlandırabilirsiniz. Yine motor gücü yeterli ise tekerlerin bir büyüğünü takmak ta çözüm olabilir. Kontrolun hız arttıkça zorlaşacağını ve kaza riskinin artacağını unutmayın çocuğuma deyip kendiniz kullanacaksanız sorun yok tabiiki :):):)

Keske binme imkani olsada bende sursemama genel olarak bakiyorum 2 .kademede herkesin cocugu surebiliyo bizimkide surer heralde..motorun numarasini googleda arattim ama hicbir bilgi bualamadim oyuzden gucuyle ilgili bilgim yok ama gerilimi nasil artiricaz akumu yeni aldim yigit 12 volt 14 amper jel aku aldim..gerilimi artiralim derken karti yakmayiz sanirim degilmi? Nasil bir uyguma yapayim

Aküden çalışırken ne kadar akım çekildiğini ölçebilseniz minimum maliyetli çözüm bulmaya çalışırdık. Çeşitli yollar var.

Ampermetre olmadığı için nekadar akım cektigini olcemedim fakat üzerinde 12 volt 14 amper jel akü var..2x6 voltluk seri bağlı bu motorlari çok rahat 2 saat çeviriyor..çocuk 2 saat çok rahat binebiliyor.saatte en fazla 5- 6 amper çekiyor..illaki ölçmeye gerek varmı ki? Çeşitli yollar dediğiniz neler mesela hocam

Anladım hocam teşekkürler.peki 2 tane 12 volt motor alıp aynı şekilde bağlasam seri 24 volt olacak şekilde.ama akım 12 volt ne olur hiç kalkmazmi? Yada yine 2 tane 12 volt motor alıp birinin bağlantısını iptal etsem doğrudan aküye tekini bağlayıp öteki motorada aküden paralel alsam..kalkışta sorun mu olur çünkü gördüğüm kadarıyla motorlar hep seri bu araçlarda..yalnız alacağım bu 12 volt motorların özellikleri ne olacak onu bilemiyorum.nesine bakicam alirken

Birde regülatör ile ilgili sorum olacak.

1) regülatörün girişi 12 volt zaten aküm 12 volt 14 amper.motorlarda 2x6 volt seri bağlı.simdi bu regülatörü çıkışını 24 volt yapsam akülü aracın kartına zarar verirmi araba aynı zamanda uzaktan kumandali? Kart uzerindeki röleler 12 volt.Bunu şu sebepten soruyorum olurda elime 2 tane 12 volt motor geçerse direk onları takicam seri bağlı olduğundan 24 volta çıkacak gerilim.

2)ikinci sorumda bu 6 volt motorların bı toleransı vardır sanırım maksimum kaç volta çıkabilirim mesela 18 volt yakarmi iki motoru motor başı 9 volt düşse

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri