6 volt akülü arabayı 12 volta çevirme yardım

lm338k regülatörü 5A. kadar destekler. Bir araştırın derim.

Motor kaç amper çekiyor, (çocuk üzerinde araba hareket halinde iken) Bu bilgiler lazım olacaktır. Ayrıca bu tip devreleri tasarlayabilecek daha bilgili arkadaşlar olduğu için onlar güzel öneriler de bulunabilirler. Bekleyelim olmadı araştırırız.
hocam dün yeni aldığım ölçü aleti ile motora seri bağlayıp çektiği amperi ölçtüm. boşta iken 2-3,5 Ah yüke bindiğinde birazda ağırlık verince 6-8 Ah çekiyor. sizin dediğiniz lm338k regülatörü nüde aldım. acaba bu değerlerde akım çeken bir motor ile bu lm338k regülatörü kullanabilirmiyiz.

birde devre üzerinde bulunan 12VDC rölelerin hepsinin kaldırdığı akım değeri aynımı acaba bilginiz varmı

Boştaki akım önemli değil, sebebi ise araba boşta tekerlekler havada çalışmıyacak. :) Önemli olan çocuk üstünde gezerken çekilen akım. Bu da 7-8A ise o regülatör muhtemelen iş görmeyecektir. Max 5A veriyor.
Zaten aldığınıza göre onunla bir ayarlı gerilim düşürücü yapıp deneyin. Pahalı olduğunu sanmıyorum. Deneme yaparken irice bir soğutucu bağlamayı unutmayın.
aldığınız rölenin üstünde kaç A yazıyor. Foto eklerseniz bakarız.

Boştaki akım önemli değil, sebebi ise araba boşta tekerlekler havada çalışmıyacak. :) Önemli olan çocuk üstünde gezerken çekilen akım. Bu da 7-8A ise o regülatör muhtemelen iş görmeyecektir. Max 5A veriyor.
Zaten aldığınıza göre onunla bir ayarlı gerilim düşürücü yapıp deneyin. Pahalı olduğunu sanmıyorum. Deneme yaparken irice bir soğutucu bağlamayı unutmayın.
aldığınız rölenin üstünde kaç A yazıyor. Foto eklerseniz bakarız.
BU ESKİ 6VOLT RÖLE
röle işaretli.jpg

BUDA YENİ TAKTIĞIM 12VOLT RÖLE
işaretli röle 12V.jpg

işaretlediğim yerlere bakarmısınız. eski rölede 30VDC yazıyor, 7 Amper.
Yeni taktığım 12 volt rölede ise yine 7 amper ama 240VAC yazıyor.

soru1- yeni taktığım rölede 240VAC yazması bişey fark edermi
soru2- Bu rölelerin yine 12volt ama 9-10 amper olanı varmıdır. Yoksa bunların hepsinde akım amper değeri standartmıdır.
SORU3- Regülatörü takarken soğutucu takmamı söylemişsiniz. Nasıl bir soğutucu takacağım. Fan gibi birşeymi bilgi verirmisiniz

cevap1 : Farketmez
cevap2: Bu rölelerin data sheetin de 10A e kadar anahtarlama yapabileceği yazıyor.
http://www.megasan.com/service/pdfhandler.ashx?fileid=3398
cevap3: Voltaj regülatörler üzerlerinde tuttukları/düşürdükleri miktarı ısı olarak açığa çıkarırlar bu ısıyı regülatörden uzaklaştırmak için. Alüminyum soğutucular kullanılır. Mesela şu linkteki regülatörün üstüne takılmış olan gibi.
http://www.current-logic.com/shop/i...id=248&zenid=6dff0eb8af5d2b66c5f73b63f48e7d47

cevap1 : Farketmez
cevap2: Bu rölelerin data sheetin de 10A e kadar anahtarlama yapabileceği yazıyor.
http://www.megasan.com/service/pdfhandler.ashx?fileid=3398
cevap3: Voltaj regülatörler üzerlerinde tuttukları/düşürdükleri miktarı ısı olarak açığa çıkarırlar bu ısıyı regülatörden uzaklaştırmak için. Alüminyum soğutucular kullanılır. Mesela şu linkteki regülatörün üstüne takılmış olan gibi.
http://www.current-logic.com/shop/i...id=248&zenid=6dff0eb8af5d2b66c5f73b63f48e7d47
hocam bişey daha soracaktım
bu rölelerin 10 amperden daha yüksek olanı carmı piyasada. yoksa bunların hepsi standartmıdır

Satan bir firmayı bulup sorabilirsiniz

merhaba konuyu uzaktan takip edıyorum :) daha motoru yakmadığınıza gore sorunu aşacaksınız demektır ama yınede umutlanmayın ole röle değıştırmekle 6 voltluk cihaz 12 volta çıkmaz rölelerde değişmesı lazım tabii kı ama asil ana devreyı 6 volttan 12 voltla çalışacak tadilatı yapmanız lazım ana devre bahsı geçen cihazda motor motor sargıları 6 volta gore yapılmıştır hesaplanmıştır ikincisi far vs lambalar kısacası elektrikle çalışan alici elemanlar 12 voltta çalışan elemanlarla değıştırılmesı lazım en önemlısıde mekanık şanzuman veya reduktor dışlı kutusu 12 volt a yukseltılınce burada amaç daha fazla guç tork almak acaba mekanık duzen bu guç e cevap verecekmı bunları gozonunde bulundurun farzedelım oldu motor seçımı çok çok önemlı 6 volttakı motorun devrı kaç bılmenız lazım ona gore 12 voltta çalışacak motorun devrını ıstenılen devırde tasarlamak lazım örnek 12 volt 2500 devırlı motor takarsın 6 voltluk motor 3000 devırse eskısınden beter ağır yavaş olur cihaz motorda devir volt okadar onemlı değıl ama akim watt olarak eskısıyle arasında ıstenılen değerde fark olmalı örnek tork u duşuk motor takarsın motor kalkış yapmaz rampada kendını toplamaz bunları gozonune almak gerekır kolay gelsın

merhaba konuyu uzaktan takip edıyorum :) daha motoru yakmadığınıza gore sorunu aşacaksınız demektır ama yınede umutlanmayın ole röle değıştırmekle 6 voltluk cihaz 12 volta çıkmaz rölelerde değişmesı lazım tabii kı ama asil ana devreyı 6 volttan 12 voltla çalışacak tadilatı yapmanız lazım ana devre bahsı geçen cihazda motor motor sargıları 6 volta gore yapılmıştır hesaplanmıştır ikincisi far vs lambalar kısacası elektrikle çalışan alici elemanlar 12 voltta çalışan elemanlarla değıştırılmesı lazım en önemlısıde mekanık şanzuman veya reduktor dışlı kutusu 12 volt a yukseltılınce burada amaç daha fazla guç tork almak acaba mekanık duzen bu guç e cevap verecekmı bunları gozonunde bulundurun farzedelım oldu motor seçımı çok çok önemlı 6 volttakı motorun devrı kaç bılmenız lazım ona gore 12 voltta çalışacak motorun devrını ıstenılen devırde tasarlamak lazım örnek 12 volt 2500 devırlı motor takarsın 6 voltluk motor 3000 devırse eskısınden beter ağır yavaş olur cihaz motorda devir volt okadar onemlı değıl ama akim watt olarak eskısıyle arasında ıstenılen değerde fark olmalı örnek tork u duşuk motor takarsın motor kalkış yapmaz rampada kendını toplamaz bunları gozonune almak gerekır kolay gelsın

hocam motorun çalışmasında sıkıntı yok araştırdım. motorun üretici firma bu motorların çalışma voltajını geniş tutmuş. Ayrıca aracı 12 voltta yürürttüm. motor yönünden bir sıkıntı yok. Isınma yanma sorunu olmadı. beklediğim gibi arac güzelde hızlandı. Aracın devre kartına gelince, resimleri konunun baş kısmında ve ortalarda da paylaştım. Aracın bütün devresi bundan ibaret. Bu devre kartı üzerinde olan elemanlarda resimlerde göründüğü gibi üctane röle üçtane de diyot. başka bir elamanı da yok. Röleleri değiştim. Şarj girişine konulan 1 amperlik diyotuda 3 amper olanla değiştim. onlarda da bir sıkıntı yok. Lambalarda filan da bir sıkıntı yok gayet güzel çalışıyor. Zaten aracın öyle teferruatlı bir aksamıda yok.

Sorun şu. Üzerinde çocuk varken yani yüklü iken aracın hareketi için gaz pedalına basıldığında motor hareket ediyor ama bazen elektirik kesip duruyor. üst üste hemen basınca almıyor. iki saniye durup tekrar basınca elektirik geliyor. 6 volt ikende bunu yapıyordu ama bukadar sık değil. Şimdi çok sık yapıyor. Benim tahminim motor güce binince çektiği akım artıyor(7-9 amper arasında) Rölelerden birisi (muhtemelen motora hareket veren) kendisini korumak için devreyi kesiyor. Eğer bu rölelerin daha fazla ampere dayanıklı olanını bulabilirsem birde öyle deneyeceğim. Sizin bu konuda bir fikriniz olursa katkılarınızı beklerim.

Rölelerde kendini koruyacak bir donanım olduğunu düşünmüyorum. Kartta da öyle bir donanım yoktu. Gaz pedalına bastığınızda ordaki anahtardan gecen akım nedeniyle anahtar zarar görmüş olabilir. Şimdi 12 Voltta geçen akım daha fazla ise hasarı arttırmış olabilir. Gaz pedalındaki anahtarı kontrol edebilirmisiniz.

Forum istatistikleri

Konular
127,969
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri