6 Aküden 1'ini paralel bağlamak menzili artırır mı

presszz

Üye
Selamlar.

Orjinali 5 akülü (60v) elektrikli motorum var. Bugün aynı marka aynı voltaj aynı ampere sahip ikinci el bir akü daha aldım. (12v 22ah) Multimetre sonuçları iyi. Gerilimler yakın ama dengeleme yapmam gerekebilir.

Motorumda 6 akülük göz vardı o nedenle yer problemi olmadı.

Voltaj değerlerini aynı tutarak, yani 5 aküyü seri 1 aküyü seri olanlardan birine paralel bağlayarak ah değerini yükseltebilir miyim? Yükseltirsem bu bana menzil olarak geri döner mi? Dönmezse ne yapmamı önerirsiniz?

Ekteki çizimde mevcut bağlantıyı gösterdim. Bu şekilde motor çalışıyor. Faydası olur mu? Sarı olanlar paralel bağlı olanlar.

61219

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Hatalı uygulama olur. Seri bağlı akülerin amperleri aynı olmalıdır.

Dengesiz bir durum olur, pek bir faydası olmaz. Onun yerine en kötü durumdaki akü ile yer değiştirmek daha mantıklı. Ya da onu da sisteme dahil edip, sistemin çektiği en fazla akımı karşılayacak bir DC-DC çevirici ile 60V ayarlanarak/düşürekek güç artışı sağlanabilir.

6 aküyü seri bağladım ve şuan motoru kullanıyorum. Sizce bir sakıncası olur mu? Şarj dışında.

Başka bir elektronik kısmına zarar verebilir. Ayrıca bu haliye 60 volt şarj cihazı şarj etmeyecektir.

Başka bir elektronik kısmına zarar verebilir. Ayrıca bu haliye 60 volt şarj cihazı şarj etmeyecektir.

bi tanesini evde doldurmayı düşünüyorum tek başına diğer 5ini motorun üstünde orijinal şarj aletiyle.

Seri ya da paralel bağlı akü gruplarında volt, amper ve kapasite durumları (güç tutabilme) aynı olması beklenir. Arada birinde bir sorun oluşursa tüm grubu etkiler. Dolaysıyla tek olan akü diğerleriyle yakın kapasitede ise dediğiniz gibi her seferinde ayırmak gibi biraz meşakkatli olsa da şarj olur.

Hocam :) 6 aküyü seri bağladım çalışıyor 7km deneme yaptım gayet hoş oldu. menzilim artar mı 6 aküyle?

Menziliniz artacak. Nihayetinde taktığınız akünün de bir getirdiği artı güç var. Bu havaya gitmeyecek.

Ama!!!

Aküyü seri değil bir aküye paralel bağlarsanız seri kolda bulunan akülerin gerilimleri dengesizleşecek. Bu durum paralel olmayan akülerin voltajının yükselmesine neden olacak. Sonuç aküleriniz ömrünü erken tamamlayacak.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri