6-300V İnverter Devresi Hk. Sorularım

ErhanDemir

Üye
Merhabalar,

Elimden Pioneer 8200 teybin ekran florasanını besleyen bir İnverter devresi var. Şema ve fotoğrafları aşağıda paylaşacağım. Service manuelde yazdığına göre 6 Volt girip yüksüz 300 volt yük halinde 160 volt güç sağlayan bir devre. Kart üzerindeki dirençleri ölçtüğüm zaman gerekli değerleri okuyorum.

Avometrenin sinyalli direnç ölçme modunda bobininin 6 volt girişinden 0022 değeri okuyorum. 300volt çıkışında ise 1624 değeri okuyorum. Bobinlerden trafolardan pek anlamadığım için bu değerleri kabaca tahmin edeceksinizdir diye düşünüyorum.

Benim şüphelendiğim kısım ise Transistör şemadan da okuyacağınız üzere datasheetini hemen aşağı bırakıyorum.
https://np.infinite-electronic.hk/datasheet/94-2SD1864TV2Q.pdf

1. Ayak + 2. Ayak - probuyla test ettiğime 691 değeri okuyorum. + probunu 3. bacağa değdirince bir değer okunmuyor. 2. bacağa + 3. bacağa - probunu değdirdiğimde 591 değer i okuyorum.

Benim anlamadığım nokta bu devrede arızalı kompanent nerede ? Ben bu arızayı tespit ederken hangi yolu seyretmeliyim ? Ve varsayalım ki transistörümüz arızalı ise bu sorumu farklı bi başlık altında sormak istiyorum.

Bu devrede frekansın önemi nedir ?

Transistörümün bozuk olduğu durumda aynı üründen bulamadım internette. Muadil olarak en yakın değerler Tip32A yada BD241C gibi birşey tercih edilebilir ama datasheetlerinden okuduğum takdirde frekans farkı oluşacak sanırım. Beni aydınlatacak hocalarımın yorumlarını heyecanla bekliyorum. Teşekkürler.

İlgili görseller ektedir.

3ce0f07175fad2a8ebdfab40eabdc543.jpeg
d94dd9c3a3865a4eaf06a809059142b1.jpeg

ŞEMA

aff30dbb6b846ba38c6e19dda2cf9e22.png
db1dc07d0507954a28b0442577e04a72.png

devrede transistörden başka arıza yapacak eleman yok gibi görünüyor. tip31 b veya c ile deneyebilirsiniz.
tip32 olmaz. çünkü pnp.
tip31 takarken ters çevirip takın. bacakları ters.

Ölçümünüz yanlış npn tip olup pin açıklamaları verdiğiniz linkte mevcut, ayrıca elemanın ülkemizde satışı var. Floresanın sağlam olduğunu tespit edebildiniz mi? Lede dönüştürün.

Ölçümünüz yanlış npn tip olup pin açıklamaları verdiğiniz linkte mevcut, ayrıca elemanın ülkemizde satışı var. Floresanın sağlam olduğunu tespit edebildiniz mi? Lede dönüştürün.

Selamlar hocam, yanıtınız için teşekkür ederim. Floresan durumu gayet iyi test ettim. Daha önceden de aynı cihazda bu devre üzerinde kırık lehim sorunu yaşamıştım lehimleri tazelediğimde düzeldi fakat kısa süre sonra bu arızayı yaşadım.

Transistörü nasıl ölçeceğimi bilemedim ve devre üzerinde takılı halde ölçtüm. Yapabilceğim tüm kombinasyonları yapıp çıkan değerleri yazdım ki daha iyi bilen hocalarım çıkan verilerden bir sonuç çıkarabileceklerdir diye düşündüm. Saygılar.

Forum istatistikleri

Konular
128,119
Kullanıcılar
449,824
Son üye
Lecterer

Yeni konular

Geri