5volt u 0,01v-1v aralıklarında düşürmek

fatihz

Üye
5volt u 0,01v-1v aralıklarında ayarlı bir şekilde düşürmek istiyorum, piyasada hep 1,2v den aşağısına düşüren hazır devre bulamadım, mecburen kendimiz yapacağız gibi, bu iş için ne önerirsiniz?

Eğer referans gerilimi oluşturacaksanız dirençle gerilim bölücü yapıp bu voltajları bir potansiyometre ile kontrol ederek alabilirsiniz düşüncesindeyim. 1 / 10 oranında gerilimi dirençlerle zayıflatsanız 0 - 10 volt bir gerilimi istediğiniz gibi elde edebilirsiniz.

Akşam vaktim olursa bir örnek çizmeye çalışayım.

Ama siz bu voltajlarda akım çekmek istiyorsanız o konu beni aşar.

Yani siz bu gerilimlerle ne yapmak istediğinizi söylerseniz daha iyi olacak.

voldiv.gif

Son düzenleme:
Eğer referans gerilimi oluşturacaksanız dirençle gerilim bölücü yapıp bu voltajları bir potansiyometre ile kontrol ederek alabilirsiniz düşüncesindeyim. 1 / 10 oranında gerilimi dirençlerle zayıflatsanız 0 - 10 volt bir gerilimi istediğiniz gibi elde edebilirsiniz.

Akşam vaktim olursa bir örnek çizmeye çalışayım.

Ama siz bu voltajlarda akım çekmek istiyorsanız o konu beni aşar.

Yani siz bu gerilimlerle ne yapmak istediğinizi söylerseniz daha iyi olacak.

voldiv.gif

aynen, referans gerilimi yani tetikleyici olarak kullanacağım, yani yüksek akıma ihtiyaç yok, sadece dirençle halledebilmem iyi oldu sağolun... şimdi internetten parça sipariş edeceğim için bana daha kesin bir devre gerekli, yani dirençlerin ve potansın kaç değerinde olması gerek? 5volt girişi 0,01 - 1 volt arası ayarlamam gerekli.
https://urun.n11.com/diger/voltaj-dusurucu-modul-dc-converter-lm2596-step-downcevirici-P220835973

Ürün değerlerini Ürün Bilgisi bölümünden incele, belki işini görebilir.

haha... dostum bende bu devrenin aynsından var 1,2 v den aşağısına düşürmüyor.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri