5V opamplı akü şarj devresi

hasanuc20

Üye
merhabalar 5v aküm var bunu 9v adaptorden gelen voltajı 6 volta cevirip şarj etmek istedim. bir devre tasarladım. ancak akü şarjdayken akım çekmiyor. bir yerde yanlış yapıyorum yardımcı olurmusunuz?
devre şeması ektedir..
devre.png

d1 -input beyz akımının akmasını engelliyor. - input hep yüksek olduğu için bd139 sürülmüyor.
1n4148 iptal edin. yerine 1k takabilirsiniz veya takmazsanızda olur.

d1 -input beyz akımının akmasını engelliyor. - input hep yüksek olduğu için bd139 sürülmüyor.
1n4148 iptal edin. yerine 1k takabilirsiniz veya takmazsanızda olur.
Bataryanın voltajını takip edebilirmiyim ki 1k takarsam.sanirim bir yerde bilgi eksigim var.d1 diyodunu takip için koymuştum.

lm358 giriş transistörleri pnp dir. beyz giriş akımı dışarı yönlüdür. siz diyotla o yolu tıkamışsınız.
1k taksanızda takmasanızda olur.
takmanın çalışmasıyla alakası yok. amacı opamp girişini opamp beslemesi olmadığı durumda korumaktır.

lm358 giriş transistörleri pnp dir. beyz giriş akımı dışarı yönlüdür. siz diyotla o yolu tıkamışsınız.
1k taksanızda takmasanızda olur.
takmanın çalışmasıyla alakası yok. amacı opamp girişini opamp beslemesi olmadığı durumda korumaktır.
Şöyle bişi yapılabilir mi. D1 diyotu kalsa.opampin 2 ucuna 1k direnç bağlayıp 0v a versem.

O bağlantı voltaj takipcisi olarak bilinir. çıkışa kısa devre edilen -input , + input gerilimini takip eder.

bulent abi 1k koydum diyot yerine led yanıyor ancak transistor iletime gecmiyor.isiste yaptım aküyü şarj edebiliyor bir yerde yanlışımmı var.transistor falan saglam.

transistörün beyzindeki 100 ohm direnci iptal et kısa devre et.

transistörün beyzindeki 100 ohm direnci iptal et kısa devre et.
ettim abi gene aynı sonuç verdi.soyle bişi yaptım.opamp beslemesini 9v adaptorden aldım.akım geçmeye başladı.7806 dan alınca hiç birşey yapmıyordu neden olabilir.5.8v ile şarj olurken akü gerilimi 5v da. opampın input + voltajıda pottan 5.5v a ayarladım. akü voltajı 5.5v gelmeden akımı 0a cekiyor.bunu 5.1v da yaptı.

Son düzenleme:
opamp çıkış voltajını 6 volta kadar veremiyor. rail to rail output opamp kullanmanız gerekiyor. veya 6 volt regulatörün voltajını 1 volt kadar artırmanız gerekiyor. bu amaçla 7806 regulatörün gnd ucuyla şase arasına bir yada 2 tane seri 1n4148 takabilirsiniz. diyotun yönü gnd den şaseye doğru olmalı.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri