5v ile 12v anahtarlama

Merhabalar, elektronik üzerine çok bir bilgim yok. Hobi amaçlı bir araç üzerinde takıldığım bir konu var yardımcı olabilirseniz sevinirim. 5 volt çıkış verdigim zaman sensörden, 12 volt geçen kablodan akımın geçmesine izin vermem gerekiyor.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

İster kendiniz yapabilirsiniz ister de satın alabilirsiniz.

Sema ve ürün görseli ektedir.

images (3).jpeg
images (2).jpeg

Cevap için teşekkürler , lakin röle kullanmadan bunun başka bir yolu varmıdır hocam. Biraz araştırma yaptım fotoğraftaki gibi bir şekilde çözülebilirmi..

Ekli dosyalar

• IMG_20230528_225345.jpg
    IMG_20230528_225345.jpg
    29.9 KB · Görüntüleme: 13
O zaman 12 volttan çekeceğiniz maksimum akımı bilmem lazım.

Eklediğiniz sema 5 volt ile calismaz.

Maximum 1a hocam.

Görsele şu şekilde bi açıklamada yapılmış ama, yabancı terimler vs mantığı tam anlayamadım:)

With the input at 5V no current can flow through the zener (5 + 9 > 12). The output PNP transistor of held OFF by the base emitter resistors (= 4k7 + 2k2) and the output is 0. When the input is pulled down to 0V a small current will flow through the base and the 2k2 resistor. The junction of the two resistors will be a 9V (the zener voltage) and the base will be at 11.4V (assuming a 0.6V Vbe drop). The total current flowing through the base and zener (sink current) will be added (Kirchoff's current law). With values shown the base current will be 0.5mA and the resistor current 1.4mA giving a sink current of just under 2mA.

Dostum aşağıdaki semayı uygulayabilirsiniz. Giriş direnci değişmesi gerekebilir. Sürülecek yuk induktif ise çıkışa koruma diyodu eklemeniz gerekir.

Not 5 volt ile 12 volt devresi izole değildir. Bağlantı yönlerinin doğru bağlanması gerekir.

20230529_223152.jpg

Minnettarım fikriniz için, ürünleri tedarik edip, geri dönüş sağlayacağım. Hayırlı akşamlar.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,921
Son üye
TursuBidonu

Yeni konular

Geri