5v gücü nasıl 4,5v 'a düşürebilirim?

Yanma olmaz ama ledlerin omru düşer.

1 diyotla 4.7 volta düştüyseniz 2 yada 3 diyot kullanın kafanız rahat olsun.

Yanma olmaz ama ledlerin omru düşer.

1 diyotla 4.7 volta düştüyseniz 2 yada 3 diyot kullanın kafanız rahat olsun.

Diyot bağladım 3.80v düştü ama diyotun ışıldak artısına giden uç aşırı isiniyor 5 saniyede. Bu normal mi? Diyot yetersizlik durumu mu var. Fotoğraftaki beyaz kablo powerbanktan geliyor ve kırmızıda ışıldaga artı olarak gidiyor

Ekli dosyalar

• 16000231896042219816972133110468.jpg
    16000231896042219816972133110468.jpg
    191.1 KB · Görüntüleme: 14
Diyot bağladım 3.80v düştü ama diyotun ışıldak artısına giden uç aşırı isiniyor 5 saniyede. Bu normal mi? Diyot yetersizlik durumu mu var. Fotoğraftaki beyaz kablo powerbanktan geliyor ve kırmızıda ışıldaga artı olarak gidiyor

Led panelin çektiği akimi olcebilir misiniz? Yuksek parlaklıkta.

Merhaba, elimde eski bir ışıldak var ve bataryası bitik. Bende bunu artık batarya dan bağımsız bowerbank ile çalıştırmak kampta kullanmak istiyorum. İçini söküp bataryasına baktığımda üzerinde her hangi bir volt değeri, hatta hiç bir şey yazmıyor. Bu ışıldağın aynısından bir tane daha var ve çalışır durumda. Bende çalışanı söküp bataryasının gücünü ölçtüm. 4,19v güç veriyordu. Full şarjda 4,5v olabilir diye düşündüm.

Powerbank besleme gücüde 5v olduğu için direk usb den beslediğimde ışıldağın ledleri sinyal verir gibi yanıp yanıp sönmeye başladı. Voltaj yüksek geldiği için sanırım.

Ben ışıldağın içine ne yapabilirim ki; usb ile beslenir yapabileyim? 5v gelen voltajı 4,5v 'a düşürebilir miyim? sorunum voltaj farkı mıdır gerçektende onuda bilmiyorum.

Not: ışıldakta düşük ve yüksek ışık olarak iki kademesi var.
o ışıldak 5 volt akü ile çaışıyor yanıp sönmesi kondansatörden olabilir. elindeki sağlam ışıldağın aküsünü tak kontrol et.

Led panelin çektiği akimi olcebilir misiniz? Yuksek parlaklıkta.

Yüksek ışıkta; diyotun powerbank kısmı 4.6v ve ışıldak kısmı 3,73v (diyotun iki tarafıda aşırı ısınıyor ve 5 saniyede ısınıyor. Hemen kapatıyorum sıkıntı olmasın diye)

Düşük ışık kademesinde; diyotun powerbank kısmı 4,94v ve ışıldak kısmı 4,12v (neredeyse ısınmıyor diyebiliriz. Uzun zaman açık birakabiliyorum)

Gerilimi degil akimi ölçmemişti istemiştim.

Isınma asiri akim çekilmesine işarettir. Daha yuksek akim kapasitesine sahip diyot kullanmak gerekebilir. 1N5403 mesela.

Gerilimi degil akimi ölçmemişti istemiştim.

Isınma asiri akim çekilmesine işarettir. Daha yuksek akim kapasitesine sahip diyot kullanmak gerekebilir. 1N5403 mesela.

Diyot işini iptal ettim. Direk usbden gelen gücü bağladım. Ölçtügümde, 4,5v çektiğini gördüm yüksek kademe ışıkta. Yani ihtiyacı kadarını çekiyor, ayrıca bir diyota ihtiyaç yok diye düşündüm. Sonra, 10k lık powerbank 'a taktım. Powerbank 1,5 senelik ve promosyon ürünü olduğunu düşünürsek, muhtemelen 6k bile değildi gücü belki. Bu şekilde en yüksek aydınlatmayı 5 saat boyunca kesintisiz çalıştırdı. Bu şekilde işimi görür diye düşünüyorum kamplarda. Cevap veren arkadaşlara teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri