5v dc ile ile switch aktivasyonu

alfa89

Üye
Merhaba,yeniyim aranızda herkese iyi günler diliyorum.Basit bir proje üzerinde çalışıyorum.Projenin içinde bir problem var.Basit bir switch elemanı düşünün,ilk başta açık durumda olsun.Üzerine 5v dc gerilim geldiğindede kapanmalı(iletim halinde olmalı yani),0v a düştüğündede tekrar açılmalı (iletim halinde olmama durumu) Bunu en basit nasıl yapabilirim?Teşekkürler

Bu gelen deger 5 ile 0 arasinda değişken bir degermi yoksa ya 5 yada 0 voltmu?

Arkadasimizinda onerdigi gibi 5 volt mini role kullanabilirsiniz. Voltaj kesildiginde role birakacak voltaj geldiginde role cekecektir.

Daha profesyonel birsey derseniz solod state role kullaniniz.

Arkadaşlar peki bu işlemi röle kullanmadan iletime geçip geçmeme durumunda bir eleman kullanmak

istersem nasıl yaparım yani şöyle bir devre elemanı arıyorum:

1) 3 adet pine sahip olmalı 2 pin devrenin bağlantısı için,diğer pinde 0 yada 5 v bilgisi girişi için olmalı
2) eğer 0 v bilgisi gelmişse iletim halinde olmamalı açık devre davranışı sergilemeli,5 v bilgisi gelmişsede iletimde olmalı
3) üzerinden 300-500 v arası gibi yüksek gerilimlerin neden olduğu akım gerçekleşebilir,bunu geçirmemeye ve geçirmeye dayanabilmeli

Teşekkürler

Selam.

Şu üründen veya benzerinden temin edip sorununuzu çözebilirsiniz.

Yukarıda yazdığım anahtar kelime geçerlidir. "Solid state röle"

Bu ürün 600 volt. ve 50 amper dayanımı var. Dilerseniz 1000 voltluk modelleride mevcut.

İnput ucuna 4 volt ve üzeri verirseniz röle aktif olur. 4 volt ve altı verirseniz röle kontak açacaktır.

crydom-h16wd6025-3.png

Selam.

Şu üründen veya benzerinden temin edip sorununuzu çözebilirsiniz.

Yukarıda yazdığım anahtar kelime geçerlidir. "Solid state röle"

Bu ürün 600 volt. ve 50 amper dayanımı var. Dilerseniz 1000 voltluk modelleride mevcut.

İnput ucuna 4 volt ve üzeri verirseniz röle aktif olur. 4 volt ve altı verirseniz röle kontak açacaktır.

crydom-h16wd6025-3.png
Merhaba röle kullanırsam şöyle bir sorun ortaya çıkıyor,kontak açtıktan sonra tekrar iletim durumuna geçerken anlık olarak yükselme görülüyor voltajda bu istenmeyen bir durum şu an ki proje için,ayrıca bu cihaz bayağı bir pahalı
Teşekkürler

Merhaba röle kullanırsam şöyle bir sorun ortaya çıkıyor,kontak açtıktan sonra tekrar iletim durumuna geçerken anlık olarak yükselme görülüyor voltajda bu istenmeyen bir durum şu an ki proje için,ayrıca bu cihaz bayağı bir pahalı
Teşekkürler

Bu önerdiğim ürün tam alamıyla mekanik bir röle değil. Elektronik röle. Ayrıca yazınızdaki durumu anlayamadım. kırmızı ile işaretledim ne demek istediniz? bu anlık yükselme neyin yükselmesi sabit bir beslemede yükselme olmaz voltaj ne ise odur.

Peki bu pahalı olarak tabir ettiğiniz cihazın orjinalinde kontrol elemanı olarak ne vardı?

Merhaba,yeniyim aranızda herkese iyi günler diliyorum.Basit bir proje üzerinde çalışıyorum.Projenin içinde bir problem var.Basit bir switch elemanı düşünün,ilk başta açık durumda olsun.Üzerine 5v dc gerilim geldiğindede kapanmalı(iletim halinde olmalı yani),0v a düştüğündede tekrar açılmalı (iletim halinde olmama durumu) Bunu en basit nasıl yapabilirim?Teşekkürler

İlk mesajda basit bir devreden bahsettiniz ancak son mesajda baya pahalı bir üründen bahsediyorsunuz. Ürün ne alıcı ne kontrol sistemi ne ? bilmeden size ancak bu kadar öneride bulunabiliriz. Detayları tam anlatırsanız ona göre belki soft starter yada pid kontrol önerilebilir ama çok bilinmeyen bir konuda doğru öneride bulunmak ancak zaman ve sayfalarca yazışma sonucu olabilir.

Son düzenleme:
Bu önerdiğim ürün tam alamıyla mekanik bir röle değil. Elektronik röle. Ayrıca yazınızdaki durumu anlayamadım. kırmızı ile işaretledim ne demek istediniz? bu anlık yükselme neyin yükselmesi sabit bir beslemede yükselme olmaz voltaj ne ise odur.

Peki bu pahalı olarak tabir ettiğiniz cihazın orjinalinde kontrol elemanı olarak ne vardı?

İlk mesajda basit bir devreden bahsettiniz ancak son mesajda baya pahalı bir üründen bahsediyorsunuz. Ürün ne alıcı ne kontrol sistemi ne ? bilmeden size ancak bu kadar öneride bulunabiliriz. Detayları tam anlatırsanız ona göre belki soft starter yada pid kontrol önerilebilir ama çok bilinmeyen bir konuda doğru öneride bulunmak ancak zaman ve sayfalarca yazışma sonucu olabilir.
Hocam tekrardan şöyle bir basite indirgeyim durumu; switch etkin değilken 250 v ac gerilimden kaynaklanan akım 3 numaralı bloğu takip ediyor.1 numaralı bloktan gelen sinyal ile 2 numaralı blok üzerinden de akıyor.Daha sonra 1 numaralı blok üzerinden gelen bilgiyle işler en baştaki konuma dönüyor,röle bir yol evet.Farklı bir yol daha arıyorum,örneğin modifiye edilmiş bir triyak devresi gibi.Teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,842
Son üye
hpysu

Yeni konular

Geri