5v dc 12volt dc çevirme. Yardım

l0kan1

Üye
Merhabalar.
Başlıktada belirttiğim gibi 5 voltluk bir kaynağı 12 volt alacak şekilde, kondansatörler dirençler bobin transistörler kullanarak yükseltmek istiyorum. Elimde npn pnp transistörlerden 2 şer tane mevcut. Amacım pc fanı çalıştırmak ve elektronik aksamların mantığını anlamak. Bana yardımcı olabilirmisiniz?

MC34063 kullanabilirsiniz. Daha basit yöntemler vardır ama bu devre ile daha stabil voltaj alırsınız.

circuit-battery-voltage-regulator-by-mc34063.jpg

Teşekkür ederim. Başka altarnatif önerilere açığım. Malesef elektronikçiye uzagım. Malzeme teminim sıkıntılı.

Teşekkür ederim. Başka altarnatif önerilere açığım. Malesef elektronikçiye uzagım. Malzeme teminim sıkıntılı.

günümüzde ekmek bile internetten sipariş verip kapıya teslim ediliyor artık..

işinize bu yarar belki fakat elektroniğe yeni başlayanlar için ileri konular diye düşünüyorum..

Simple 6V to 12V boost converter circuit using BD679

56191

günümüzde ekmek bile internetten sipariş verip kapıya teslim ediliyor artık..

işinize bu yarar belki fakat elektroniğe yeni başlayanlar için ileri konular diye düşünüyorum..

Simple 6V to 12V boost converter circuit using BD679

Ekli dosyayı görüntüle 56191
İlginize teşekkür ederim.
Malesef ülkemizde heryere teslim edilmiyor. Teoride üniversitede öğretilen kadar biliyorum ancak pratiğe dökmek istiyorum.

Yükselteceğim voltajı usb den alacağım için neleri değiştirmem gerekliki 12 voltu yakalıyayım? Bunu söylerseniz kafamdaki taşlar bir bir yerine oturur.

Anladığım kadarıyla zd1 diyotunun değeri ile oynasam istediğim sonuç ile oynama şansım olurmu?

usb derken bilgisayara bağlamam ben olsam, usb girişlerini bozma tehlikesi var.. telefon şarj aletinden 5 volt alabilirsiniz..

sol tarafta kırmızı ok bağlantısından 5-6 volt girer, sağ taraftaki kırmızı okun olduğu yerden 12 volt çıkar..

hangi üniversite ve bölümden mezunsunuz acaba ?

Son düzenleme:
usb derken bilgisayara bağlamam ben olsam, usb girişlerini bozma tehlikesi var.. telefon şarj aletinden 5 volt alabilirsiniz..

sol tarafta kırmızı ok bağlantısından 5-6 volt girer, sağ taraftaki kırmızı okun olduğu yerden 12 volt çıkar..

hangi üniversite ve bölümden mezunsunuz acaba ?
Kırıkkale üni. Elektrik mezunuyum. Elektroniğede merakım vardı. Malesef temin ettiğim kitaplar sadece sayfalarca hesap yaptırıyor. Teşekkür ederim bilgiler için.

Merhaba, sema okuyabiliyorsundur umarim ve tabi İngilizce olmazsa olmaz. Arkadaşlarımın verdiği devreler iş yapar onları bir degerlendir, Sn. Serkan_48 onerisindeki ent zaten oto cep sarjinin kalbini oluşturur mümkünse yeniler değil de eskilerinden olsun ki aynı ent %99 çıkar, bu sarjlardan zaten elinin altında varsa üzerinde az bir kaç değişiklik ile devren hazır.

Voltaj yükseltmek için bir kaç anahtar kelime söyleyeyim bunları araştır joluethief, DC çevirici (converter), gerilim katlayıcı (voltage doubler). İlçede 555 bulunuyordur inşallah. Aşağıdaki linke tıklayınız soldaki satırlardan 555 circuits seçiniz.

http://www.talkingelectronics.com/te_interactive_index.html

Merhaba, sema okuyabiliyorsundur umarim ve tabi İngilizce olmazsa olmaz. Arkadaşlarımın verdiği devreler iş yapar onları bir degerlendir, Sn. Serkan_48 onerisindeki ent zaten oto cep sarjinin kalbini oluşturur mümkünse yeniler değil de eskilerinden olsun ki aynı ent %99 çıkar, bu sarjlardan zaten elinin altında varsa üzerinde az bir kaç değişiklik ile devren hazır.

Voltaj yükseltmek için bir kaç anahtar kelime söyleyeyim bunları araştır joluethief, DC çevirici (converter), gerilim katlayıcı (voltage doubler). İlçede 555 bulunuyordur inşallah. Aşağıdaki linke tıklayınız soldaki satırlardan 555 circuits seçiniz.

http://www.talkingelectronics.com/te_interactive_index.html
Ne kadar yararlı bilgiler çok teşekkür ederim. Önerilerinizi dikkate alacağım. Umarım bu bilgiler çoğu kişiye yardımcı olur tekrar teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri