5v ışık sensörü röle çekmiyor.

mustafasc

Üye
#Aliexpress US $0.39 | Photosensitive sensor module light module detects photosensitive photosensitive resistor module for arduino
https://a.aliexpress.com/_Bf964O6c

Şu cihazdan satın aldım 5v lük roleyi çektirmeye çalışıyorum ama yeterli akım vermiyor sanırım. Transistorle çektirmek lazım arkadaşlar?

Bu modül bildiğim kadarıyla arduino üzerinden analog ve dijital olarak sensörün devrede olup olmadığını okumaya yarıyor. Devamında da bir röle mi neyse ilgili devreyi tetikletmeniz gerekir.

#Aliexpress US $0.39 | Photosensitive sensor module light module detects photosensitive photosensitive resistor module for arduino
https://a.aliexpress.com/_Bf964O6c

Şu cihazdan satın aldım 5v lük roleyi çektirmeye çalışıyorum ama yeterli akım vermiyor sanırım. Transistorle çektirmek lazım arkadaşlar?
1593255060047.png
Yanda görülen devreyi eklemelisin. Sensörün out ucunu data yazan uca bağla , gnd yazan yere de sensörün - ( eksi ) ucunu bağla.Rölen 5V olduğundan Vcc yazan uca +5v ucunu bağla. Rölen 12V luk ise Vcc ucuna +12V ucunu bağla diğer uçları ise aynen bağla çalışsın.

Röleyi +5v ile Do arasına bağladınızmı.

Elektronikçi değilim arkadaşlar. Şu videodaki hareket sensoru yerine benim ldr sensoru bağlasam işimi görür mü dersiniz ?

15mA çıkış .. doğru mu okudum. Eğer böyleyse yukarıda verilen tr lü devre ile sürmelisiniz röleyi. Bahsettiğiniz videoyu yüklemeyi unuttunuz sanırım.

Ekli dosyayı görüntüle 66016 Yanda görülen devreyi eklemelisin. Sensörün out ucunu data yazan uca bağla , GND yazan yere de sensörün - ( eksi ) ucunu bağla.Rölen 5V olduğundan Vcc yazan uca +5v ucunu bağla. Rölen 12V luk ise Vcc ucuna +12V ucunu bağla diğer uçları ise aynen bağla çalışsın.
Hocam sorlarim var. Bu bc337 bc547 transistörlerin arasında ne fark var ? Bu aradaki 1k direnc neden var? Neden 1k ? Transistör u korumak için neden direnç gerekiyor? Ben devreyi 12v ile çalıştırmak istesem devre elemanlarında değişiklik olur mu ? istiyorum.