555 entegresi neden çalışmıyor ?

cemal1233

Üye
Daha 1 hafta önce yaptığım basit bir sayıcı devresinde kullandığım 555 entegresi çalışmamaya başladı,devre sayma yapmıyor sizce olası nedenler nedir ? Bir de 555in + ve - bacaklarını çıkardığım zaman ledler daha parlak yanıyor.Ayrıca bütün bağlantıları çıkardığım zaman ve sadece 4027 jk ff entegrenin k2ye denk gelen bacağı kaldığı zaman yanmaya devam ediyor onu da çıkardığım zaman sönüyor ,kısa devre falan mı var sizce ?veya 4027nin tüm bacaklarını çıkartım herhangi birini +ya koyduğum zaman yanıyor ledler

Son düzenleme:
entegreleriniz voltajdan hasar görmüş olabilir güç kaynağı yada dc gerilim kaynağınızı kontrol ederek ve entegreleri tek tek deneyerek gerekirse değiştirerek tekrar deneyin kolay gelsin.

entegreleriniz voltajdan hasar görmüş olabilir güç kaynağı yada dc gerilim kaynağınızı kontrol ederek ve entegreleri tek tek deneyerek gerekirse değiştirerek tekrar deneyin kolay gelsin.
555 entegresi volt aralığı 4.5 ile 15 yazıyor ve ben 9 volt verdim ondan mı olmuş olabilir sizce ?

555 9 volt ile bozulmaz ancak ters gerilim uyguladıysanız yanlışlıkla hasar almış olabilir

verdiğiniz değer normal voltaj sınırları içinde 555 ve 4027 için sıkıntı yok dediğiniz gibi 15 volta kadar yolu var ama siz 12 voltu geçmemeye çalışın yinede(sadece tavsiye).

verdiğiniz değer normal voltaj sınırları içinde 555 ve 4027 için sıkıntı yok dediğiniz gibi 15 volta kadar yolu var ama siz 12 voltu geçmemeye çalışın yinede(sadece tavsiye).
bu arada bir anahtar ile ledi bağlayıp tekrar 9v verdim ve ledin parlaklığı diğerleriyle aynı ,4027leri değişim onlardada bir problem yok
hocam şimdi şöyle bir durum var ben okulda 555 entegre yerine sinyal jeneratöründen clock darbesini almıştım ve gene şu an yaşadığım problem oluşmuştu yani saymıyordu ,şimdi şöyle izah edeyim elimde 2 adet breadboard var ,bir tanesine 555 ve 4027 entegrelerini ve bağlantılarını yapıyorum her iki + ve - uç olan yere de , ve diğer breadboarda da sadece led ve direnci bağlayıp 4027'nin q çıkışlarından kablo çekiyorum ayrıca 9v gerilimi de ilk boardın olduğu yerden veriyor ve bu yerden diğer breadboardada kablo ile elektriği çekiyorum.Şimdi şöyle bir şey denedim 1. boardın ilk elektrik verdiğim sol kanadından diğer boarda elektriği kablo ile aldığım zaman ledler yanıyor ama 1.boardın sağ kanadından elektriği vermeye çalıştığımda ise ledler sönüyor ,yani 1.boardın sağ tarafı sanki çalışmıyor gibi ,yani problem elektriği nereye verdiğimle alakalı olabilir mi ? biraz karışık yazdım k.bakmayın

20180131_181028.jpg
20180131_181015.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Uygulama şemanız yok mu acaba?
Pil geriliminiz ne kadar? Ölçüp gözleyiniz...

elinizdeki şema ile bredboard da uyguladığınız bağlantıları tekrar kontrol edermisiniz bu ara sayın mehmet.bey in dediği gibi pil voltajınızı bir kontrol edin pil den 9v çıkıyormu. normal şema varsa ekleyin olmazsa.belki diğer arkadaşlarda yorumda bulunur.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,178
Kullanıcılar
449,939
Son üye
sorunsuzşofben

Yeni konular

Geri