555 Entegreli zamanlayıcı devreleri

ömer_can

Üye
555 Entegreli zamanlayıcı devresi yapacağım buda linki ama linkte yeterince anlatılmamış bana yardımcı olurmusunuz Diğer elektronik devre şemaları | Elektronik Devreler Projeler 320 Volt | Page 3

NOT: ilk baştaki devre benim yapacağım.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
basit bir devre. Bağlancak Direnç ve Kondansatörlere göre Rölenin devrede kalma süresini ayarlıyabiliyorsun.
formülde var orada ne kadar zaman rölenin aktif kalacağını hesaplayabilirsin.
eğer sabit rakam olmasın dersen potansiyometre gibi ayarlı bişey de takabilirsin.

tesekkur ederim de benim ogrenmek istedigim bunlar degil bunlari biliyorum bana nasil yapilacagini anlatirsaniz isime yarar

sen sor o zaman dostum neyi nasıl yapacağını neresini anlamadın ?
malzemeleri alacaksın. önce blackboard denilen delikli bir kart var önce devreyi onda kurar denersin.
çalışırsa baskı devresini çıkartır. 1) kendin çizer yaparsın 2) bu işi yapan bir elektronikçiye yapmasını istersin.
sonra elemanları lehimlersin. enerji verirsin tamamsa hocana gösterirsin.

not: elektronik devrelerle ilgili sorularını elektronik bölümüne sorarsan daha iyi net cevaplar alacağını düşünüyorum

Son düzenleme:
benim sorum mesela ben bu devreyi yapsam bir işime yaramaz 220v ac de çalışıyor ben bu devreyi 1 dakika süreyle çalışıp sonra duran bir dc motor devresi yapmak istiyorum hangi malzemeler,bu malzemelerden hangileri birbiriyle bağlanacak(black board da yapacağım için) biliyorsan söylemen yararlı olur benim için

555-entegreli-zamanlayici-devreleri-periyodik.png

röle çıkışına senin istediğin 12 voltluk motorunu bağlarsın. bence problem olmaz.
1 dk olayını formül ile hesaplarsın artık. bağlantı şekli bence basit. daha önce devre kurmadın isen yardım almalısın. yoksa çalışmaz.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,913
Son üye
Sadullahfahri

Yeni konular

Geri