555 entegre ile 1 dk süreli şerit led yakmak

siirizar

Üye
Merhaba, 10 cm şerit led i 1 dk kadar yanmasını sağlayacak bir devre için yardım istiyorum. Bu devreye yaklaşık 3-5 saniye 24 v gelecek ve kesilecek. Bu 24v Tetik olacak, Tetik aldığında 12v veya 24v daimi bir güç kaynağından gelen güç ile 10 cm lik şerit led 1 dk kadar yanmasını istiyorum.
Yardımcı olacaklara şimdiden çok teşekkürler..

1-Minute-Timer-Circuit.gif

burada 2 numaralı bacak tetikleme, oraya bir transistör ile 24 v sinyalini gireceksin, çıkış ise 3 numara, orayada ister transitör ister mosfet ister röle ile Ledleri sürebilirsin.

IWTHSM.jpg

12 v beslemeyi var sayalım, röle 5v olacak

1-Minute-Timer-Circuit.gif

burada 2 numaralı bacak tetikleme, oraya bir transistör ile 24 v sinyalini gireceksin, çıkış ise 3 numara, orayada ister transitör ister mosfet ister röle ile Ledleri sürebilirsin.

İlk devreyi daha önce internetten araştırdığımda, videosunda butonuna basıldığında led 1 dk sönüyor, 1 dk sonunda yanıyordu. yanlış videomu acaba?
Birde bu transitör ayakları nasıl bağlanacağını söyleyebilirseniz sevinirim. Çok teşekkürler..

İlk devreyi daha önce internetten araştırdığımda, videosunda butonuna basıldığında led 1 dk sönüyor, 1 dk sonunda yanıyordu. yanlış videomu acaba?
Birde bu transitör ayakları nasıl bağlanacağını söyleyebilirseniz sevinirim. Çok teşekkürler..
devrede 3 numaralı bacak çıkış,istersen tersini kullanırsın çıkışa npn transistör ile sürersen . istediğin gibi olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri