555 Çıkışına Bt136 Triyak Sürmek

adiga

Üye
merhabalar, 5-15 volt arasında çalışan ne555 zamanlayıcı devresine bt136 sürmek istiyorum.
bt136 sürme sebebim yine 5-15 volt ile çalışacak olan yük. fakat yük ne555 in kaldıramayacağı kadar amper çekiyor.
optokuplör kullanmak istemiyorum 220 volt ile bir çalışma olmayacak.

bt136 nasıl sürebilirim.

illa ki triyak sürmeme de gerek yok. transistör mosfet diyak farketmez. sadece röle gibi iş görsün istiyorum. hatta yük dc akımla çalışacağından triyak 1 kere tetiklenince sürekli akım geçirecektir. bu yüzden kullanamam....

Son düzenleme:
illa ki triyak sürmeme de gerek yok. transistör mosfet diyak farketmez. sadece röle gibi iş görsün istiyorum. hatta yük dc akımla çalışacağından triyak 1 kere tetiklenince sürekli akım geçirecektir. bu yüzden kullanamam....
Yükü ne frekansla anahtarlayacaksiniz?

Role yeterli ise aşağıdaki gibi bir devre kullanabilirsiniz. Devrenin sadece çıkış kısmını dikkate alınız.

images (4).png

bt136 ile olmaz. dcde çalıştıracam demişsin. dcde bir kere tetiklendi mi tristör gibi davranır, tetik sinyali kesilince kesime gitmez. @serkan_48 in dediği gibi röle ya da transistörle sürün.

Yükü ne frekansla anahtarlayacaksiniz?

Role yeterli ise aşağıdaki gibi bir devre kullanabilirsiniz. Devrenin sadece çıkış kısmını dikkate alınız.

Ekli dosyayı görüntüle 88549
hocam röle ve optokuplör kullanmak istemiyorum. fakat çıkışa bağlayacağım malzeme ne ise (transistör, triyak, diyak, mosfet) röle gibi davranmalı. elektronik bilgim az yardımlarınızı beklerim.
bt136 ile olmaz. dcde çalıştıracam demişsin. dcde bir kere tetiklendi mi tristör gibi davranır, tetik sinyali kesilince kesime gitmez. @serkan_48 in dediği gibi röle ya da transistörle sürün.
aynen hocam sonradan farkettim 2. mesajımda düzelttim hatamı. fakat transistörü nasıl sürebilirim. örneğin devreyi 6 voltla çalıştıracak diyelim. BD139 bd234 gibi birşey kullansam ön direncini nasıl hesaplamalıyım. nasıl süreceğim bilmiyorum

şöyle bir devre buldum (sadece çıkış için bir örnek) da 2n3904 çalıştıracağım yük için zayıf kalır.
6 volt ile çalışacak ne555 in çıkışında tetikleyebileceğim BD139 bd234 tarzı bir devre lazım.

Ekli dosyalar

• 11.png
    11.png
    132 KB · Görüntüleme: 7
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero