50Hz Motoru 100Hz ile sürmek

adrk

Üye
Arkadaşlar Monofaze 220 Volt giriş-Trifaze 220 volt çıkışlı bir invertör vasıtasıyla, 50Hz ile çalışan motora invertör ile 100Hz verirsek ne gibi sorunlar yaşarız

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Arkadaşlar Monofaze 220 Volt giriş-Trifaze 220 volt çıkışlı bir invertör vasıtasıyla, 50Hz ile çalışan motora invertör ile 100Hz verirsek ne gibi sorunlar yaşarız

inverterlerin zaten görevi budur Hz le değişiklik yapıp makinanın devrini düşürüp arttırır yani 50 hz. den 100 hz. ye çıkarırsanız olacak tek şey motorunuz daha hızlı dönecektir... benim aktaracaklarım bunlar saygılar.

herkeze başarılı çalışmalar...

peki motor o hızda dönmeye uygun mu acaba

neden uygun olmasın ki? nsıl bir motorki bu?

başarılı çalışmalar...

Afinite kanunlarına göre devir sayısı artarsa güç tüketimi kübü oranında artar yani istediğiniz max devirde bir motor alıp devrini azaltmak daha mantıklı ve hesaplı olur.

benim bildiğim kadarıyla standart 50hz lik motoru sürekli olarak 100hz de çalıştırmak istersen motorun sonu hiç iyi olmaz. bence max 70 veya 80hz de verimli ve sürekli çalıştırabilirsin. yapılması gereken ya uygun frekansta yada devirde orjinal motor bulmak. iyi çalışmalar.

Motoru aşırı hızda döndürmek belki rulmana zarar verebilir onun dışında nominal hızın üzerine çıktıkça akım düşüyor zaten başka bi sorun olcağını sanmıyorum.Elimde atv 18 inverter vardı 750 W lık motoru 75 hz de denedim akım normalde 0.45 A çekiyorken 75 hzde 0.3A çekiyordu boşta tabiki bu değerler.

Son düzenleme:
arkadaşlar kafamdan yazmadım ben bu değerleri yıllardır örme sektöründe makinalarını 100 hz lerde çalıştıran müşterilerim var benim zaten inverterin de özelliği bu motora zarar veren birşey olsa neden tercih edilsin...?

başarılı çalışmalar...

elektrıkte ıddıalı değılım ama yuksek hızlara motor çıkmaz hele ıkı katına benım bıldığım sargıların olduğu saclar var bunlar gaus cinsı hesabı var mesela 10 000-- 12000 gause gıbı bu özellık bobınlerdekı elektromanyetık zamanını belırlıyor yanlışım olabılır:)bıldığım bu

elektrıkte ıddıalı değılım ama yuksek hızlara motor çıkmaz hele ıkı katına benım bıldığım sargıların olduğu saclar var bunlar gaus cinsı hesabı var mesela 10 000-- 12000 gause gıbı bu özellık bobınlerdekı elektromanyetık zamanını belırlıyor yanlışım olabılır:)bıldığım bu

Sn. tekin126 inanın sizin dediğinizden de ben pek anlamam ama anlatmak istediğim şu ben bu şekilde çalışan bir çok makina biliyorum...
mesela geçen yaz da bir kozmetik sektöründen bir müşterim konveyör yaptırmış motora yavaşlaması için redüktör takmışlar bu seferde inverterden arttırdılar ve bant şu an 110 hz de çalışmakata yaklaşık 1 yıldır... henüz bir sorun yok.

başarılı çalışmalar....

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,935
Son üye
mehmetenessunger

Yeni konular

Geri