50 kva kac kw dır

puluto

Üye
50 kva kac kw dır ve nasıl hesaplanır ve dc akım şarz aletı acıden amper hesabı nasıl hesaplanır aygılar..

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Kısaca:

S: Görünür Güç, Birimi VA
P: Aktif Güç, Birimi W
Q: Reaktif Güç, Birimi VAr

S=U.I
P=U.I.cos-fi

Görüldüğü gibi KVA'dan KW'ı bulmak için cos-fi'yi bilmek gerekiyor.
Sizin 50kVA'lık bir trafonuz var ise, trafoların cos-fi'si 0,8 kabul edilir.
Yani;
P= S.cos-fi
P=50.0,8
P=40kW

puluto ' Alıntı:
50 kva kac kw dır ve nasıl hesaplanır ve dc akım şarz aletı acıden amper hesabı nasıl hesaplanır aygılar..
Naaptın sen... kVA değerlerinde şarj aleti mi yapacaksın?

genç arkadaş ' Alıntı:
Kısaca:

S: Görünür Güç, Birimi VA
P: Aktif Güç, Birimi W
Q: Reaktif Güç, Birimi VAr

S=U.I
P=U.I.cos-fi

Görüldüğü gibi KVA'dan KW'ı bulmak için cos-fi'yi bilmek gerekiyor.
Sizin 50kVA'lık bir trafonuz var ise, trafoların cos-fi'si 0,8 kabul edilir.
Yani;
P= S.cos-fi
P=50.0,8
P=40kW

Trafoların cosfi'si 0,8 kabul edilir diye birşey yoktur. Tesiste endüktif yük arttıkça fi açısı büyür cosfi değeri düşer. Cosfi değeri yükün karakteristik özelliğine göre değişir. cosfi=P/S

Şöyle dersek daha doğru olur o zaman:
Omik yük ile 50kW,
cos-fi'si 0,80 olan yük ile 40kW,
cos-fi değeri azaldıkça trafonun çıkış gücü azalır.

Sevgili genç arkadaşım trafonun çıkış gücü diye bir tabir olmadığı gibi azalır kelimeside tamamen yanlıştır. Trafolarda güç değeri tektir sabittir azalmaz,giriş ayrı çıkış ayrı olmaz. örnek veriyorum 1000 KVA trafodan bahsettiğimizde bu görünür güçtür.
S=1,73XUXI Formülüne primer gerilimini koyarsanız trafonun 1000kva yükte primerden çektiği akımı bulursunuz. Sekonder gerilimini koyarsanız 1000kva yükte sekonder akımını bulmuş olursunuz.
Görünür güçün aktif güç ve reaktif güç olmak üzere iki vektörel bileşeni vardır.
Uygulamada saf omik yüklerden bahsetmek mümkün değildir bu yüzden sırf omik yük cosfi=1 aktif güç=görünür güç değerinden bahsetmek doğru olmaz.
Cosfi değeri düştükçe fi açısı büyüdükçe trafodan çekilen görünür güç ve akım artar.Güç düşer tabiri yanlıştır.

Profesör_54 arkadaşım. S P Q hakkında bilgim var. (Anlatım için sağolasın)
Trafonun çıkış gücü olarak görünür gücü sabittir. Farkedersen benim cevabım da cos-fi değerinden bahsetmişim. Sen de bilirsin ki görünür güçde (S) cos-fi olmaz.
Zaten sorunun neyi sorduğu da karışık. Fazla uzattık cevapları. Polemiğe dönüştü. Seninle bir bağ kurmuş olduk (Vesile oldu.)
Aramıza hoşgeldin...

cos fi=R/Z omik direncin empedansa bölümüdür.

ortalama cos fi alınır p=u*ı ile çarpılır yani her saniye cos fi ile uğracak halimiz yok . bunun ortalaması ve geneli 0.8 dir mesela tek fazlı hesaplamalar yapılırken p=u*ı * cos fi yazılır tek fazın ortalama gücü bu hesapta 3 kw ttır

genç arkadaş ve profesör_54 arkadaşlar kendi aralarında seviyeli bir şekilde paslaşarak çok güzel bilgi paylaşımı yapıyorlar. Ben yazılanları büyük bir dikkatle okuyorum. Çok faydalandığımı itiraf etmeliyim.

Yalnız soruyu soran arkadaş devamında bir soru daha sormuş. Ona da ben cevap vereyim.

Şarj aleti AC. den kaç amper çeker veya nasıl hesaplanır demiş. Şarj aleti 5 v. 6 v. dc' de ortalama 0,5 amper çeker. Bu da takriben 2,5 w. demektir. 220 v. da 2,5 watt 0,011 amper çeker.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri