50 adet 1watt 350 ma power led nasıl bağlanır

merhaba arkadaşlar ben 50 adet 1watt 350 ma power ledi en uygun şekilde nasıl bağlarım onu öğrenmek istiyorum bu konuda pek bilgim yok elimde ki güç kaynakları 12v 3a ve 19v 4.7a adoptor ikisinden birini kullanmak istiyorum bu iş için uygunmudur uygun değilse ne kullanmalıyım nasıl bir devre kullanmam gerekiyor yada nasıl bir bağlantı yapmam gerekiyor(seri mi parelel mi yoksa her ikiside mi) ne tip direnç kullanmalıyım bu konu hakkında yardımcı olurmusunuz cevap yazan arkadaşlar pek bilgili 0lmadığımı unutmazlarsa basit ve anlaşılır bir şekilde anlatılırsa sevinirim yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.

En sağlıklısı led sürücü kullanmak yada akım sınırlama yapmalısın seri dirençle sağlıklı olmaz

cevap için çok teşekkür ederim ama biraz daha detay verebilirseniz tam olarak ne almam gerekli ve nasıl bağlamam konusunda ayrıntı ve şema bildirmeniz mümkünmü konudada belirttim çok bir bilgim yok cevap için tekrar teşekkürler.

merhaba arkadaşlar ben 50 adet 1watt 350 ma power ledi en uygun şekilde nasıl bağlarım onu öğrenmek istiyorum bu konuda pek bilgim yok elimde ki güç kaynakları 12v 3a ve 19v 4.7a adoptor ikisinden birini kullanmak istiyorum bu iş için uygunmudur uygun değilse ne kullanmalıyım nasıl bir devre kullanmam gerekiyor yada nasıl bir bağlantı yapmam gerekiyor(seri mi parelel mi yoksa her ikiside mi) ne tip direnç kullanmalıyım bu konu hakkında yardımcı olurmusunuz cevap yazan arkadaşlar pek bilgili 0lmadığımı unutmazlarsa basit ve anlaşılır bir şekilde anlatılırsa sevinirim yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.

Merhaba.Power led sürücüler mutlaka sabit akım şiddetinde bir akımla çalıştırılmalıdırlar.Bunun en iyi ve ideal çözümü arabalarda veya örneğin 12 volt sabit dc. kaynaklarda (Solar,rüzgar veya dış kaynaklarla) kullanımı için üretilen özel power led sürücüleri kullanmaktır.(1 ,2 veya 5 watt.lıklar için özel üretilen bu power led sürücüleri ve soğutucularıyle birlikte)

Ancak 50 adet 1 watt. 350 mA power led için,bu 50 adet özel led sürücüsünü mutlaka da kullanmanız gerekmiyor.Sabit akımı sağlayan diğer sınırlayıcı cihazlar,örneğin smps'li adaptörlerle elde edilen volt*amper (Smps adaptörü sonuçta hem akımı,hem voltajı belirli bir limitte sabitler,sınırlamış olur) gücü,ince mateamatik hesaplamalarla,hiç direnç veya bir başka ön eleman da kullanılmadan bu power led gruplarına uygulanabilir.Ancak bunu uygulamadan önce power ledler,tek tek soğutuculara lehimlenmiş ve bunlar da daha büyük bir alüminyum soğutucuya da mutlaka bağlanmış olmalıdır ki "sıcaklık/aşırı akım çekme" bağıntısı,akımı da tam sabitlemiş de olsak tamamen de en tehlikesiz ve risksiz durumuna gelebilsin.

Örneğin 48 tanesi için olan bir bir hesabı birlikte yapalım isterseniz.En yaygın ve ideal kullanım (Bağlantı) şekli 6'lı seri led grubu yapıp (Genelde de bu grupları 24 volt dc. ile beslemek de en uygunudur yine çok yaygın olan bir kullanım şekline göre) bunları kendi aralarında paralel gruplarla bağlayıp böyle bir çalışma sistemi örgüsü oluşturmaktır.48 tanesi için 6*8=48 şeklinde bir düzeni oluşturmalıyız.

8'li grup,grup olarak toplamda 350*8=2800 mA akım çeker.(İlk başta 6'lı şekilde oluşturulan power ledli gruplar tek başlarına ise,birbirleriyle seri oldukları için ayni 350 mA'i sabit olarak da çekerler.)

Biz bu şekilde oluşturulan bir power led sistemine,en fazla 24 volt,2800 mA'lik akımı sabit olarak veren ve sağlayan bir smps adaptörünü direk olarak bağlayabiliriz.

Akım şiddeti (amper) ledlerin uzun süreli çalışması ve sağlığı için hiçbir zaman bu 48 adet 1 watt,350 mA'lik power ledlere için uygulanacak olan bu amper değeri,2800 mA değerini de geçemez,ama örneğin 24 volt 2500,2600,2700 mA ile de daha alt amper değerleriyle de,yine çok iyi bir çalışma güvenliği ve ideal ömrü için uygulanabilir.

Power ledlerin akım sınırlamalı bu özel sisteminin çalışma mantığı da,smps'li adaptörlerle bu şekilde işlemektedir.Bu mantığı tam anlamışsanız eğer,örneğin 60 adet 1 watt.,350 mA'lik power ledler için 350*10=3500 mA=3.5 Amperin, 6'lı seri ve 10'lu paralel grupla yapılan bu karışık örgü şeklindeki özel yapılan bağlantısındaki en yüksek voltaj ve sabit akım olarak amper şiddetinin de,yine en fazla 24 volt,3.5 amperlik smps adaptörü şeklinde olacağını da 2. bir örnekle söyleyebiliriz.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
cevabınız için çok teşekkür ederim bilgiler ziyadesi ile aydınlatıcı oldu elinize ağzınıza sağlık hafta sonu kısmet olursa dedikleriniz üzerinden deneyeceğim sağolun saygılar..

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri