5 tonluk Vinçte kompanzasyon nasıl yapabilirim

teknik_78

Üye
Arkadaşlar bi atelyöde normal yükler varken problem yok.röle(entes rgt12c) 0,99-1,00 -0,99 gösteriyor.fakat vinç devreye girince problem başlıyor.
benim sormak istedigim 5 tonluk vinçteki motor güçleri.bildigim kadarıyla aşagı-yukarı 7,5kw sağ-sol vede ilri geri 3 tane daha motor var ama güçleri konusunda hiçbir fikrim yok.acaba rölenin kademe alma süresini 2sn olarak ayarlasam çözüm olabilirmi. bu arada kademeler 2,5 -5 -10 -10 - 10 vinç çalıştıgında 1 ve2 nci kademeyi alıyor ama fazla geldiginden kapasitife geçiyor. kademe sıralamasını nasıl yapmalıyım.Birde entes rölede püf noktaları nedir.
Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler .

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Sn. teknik_78

* Belirttiğiniz gibi, daha önceki kompanzasyon durumunuz, vinç dışında iyi. Yani, röle ayarlarınız yeterli demektir. Vinç devrede olduğunda problem yaşadığınızı belirtmişiniz.

* Vinç tarzı yükler, devreye hızlı girip çıkan yüklerdir. Bu yüzden kontaktörlü sistemler algılamada gecikmektedir. Bundan dolayı devreye girip çıkmada röle geç cevap vermektedir, dolayısıyla oranlarda probleme sebep olabilir.

* Benim önerim, münferit tristör kontrollü kompanzasyon yapmanızdır. Sadece vinç için. Tabii, bu maliyetli bir sistem, işletmenizin durumu nedir, bilmiyorum. Ama vinç için münferit böyle bir uygulama yaptığınızda sorun çözülmüş olacaktır.

* Vinç fazla büyük değil, var olan sistemde kademe almayı 2 sn. ayarlasan sorun çözülebilir mi, tam bilemiyorum açıkçası, oranların cezai sınırın altında kalması için belki yeterli olabilir. Bence deneyip, bakın derim. Olmassa diğer çözüme geçersiniz, son ihtimalde.

* Buna benzer bir konu açılmıştı, fakat vinç yükü orada oldukça fazlaydı. Yararı olabilir, linkten bakabilirsiniz.

Buradan linke ulaşabilirsiniz

sayın arkadaşım:vincinizde bulunan motorların güçleri nedir bilmiyorum ama motor etiketlerinde güçleri ve cosinüsleri(güç kat sayıları) yazıyor.Buradan hareketle eğer zaman dan dolayı bir sıkıntınız varsa ki öyle anlaşılıyor tristörlü sistemlerde maliyetli olduğundan geriye tek çözüm kalıyor o da şu:etiket değerlerinden hareketle hesaplanacak olan kondansatörler münferit olarak kumanda panosunda motorlarla beraber devreye girip motorla beraber devreden çıkacak şekilde tasarlanmalıdır.kolay gelsin.

aynen katılıyorum ve birşey eklemek istiyorum zaman ayarlarını düşürürseniz sigorlalarınızı attırırsınız mümkün oldugunca 15 saniyenin üzerinde olsun zamanınız

aklımdayken sormak isterim rolenizde bu baglı kondansatörler mono fazeni öyle ise çözünü kolay motorlar muhtemelen dengeli yük çekecek vincin gücünü karşılayan bir kaç gurup kondansatörde takabilirsin

fabia ' Alıntı:
sayın arkadaşım:vincinizde bulunan motorların güçleri nedir bilmiyorum ama motor etiketlerinde güçleri ve cosinüsleri(güç kat sayıları) yazıyor.Buradan hareketle eğer zaman dan dolayı bir sıkıntınız varsa ki öyle anlaşılıyor tristörlü sistemlerde maliyetli olduğundan geriye tek çözüm kalıyor o da şu:etiket değerlerinden hareketle hesaplanacak olan kondansatörler münferit olarak kumanda panosunda motorlarla beraber devreye girip motorla beraber devreden çıkacak şekilde tasarlanmalıdır.kolay gelsin.

sayın teknik_78

anlattıgınıza göre vinciniz 1 fazlı olabilir mi, öncelikle 1 fazlı ise yeni dijital sayaclarda eski mekanik sayaclara göre çalışma prensibinden farklı olduğundan bu fazı kompanzasyon yapmak zorunda olabilirsiniz,

eğer vinç 3 fazlı ise vincin çalışma karakteristiği sebebi ile mevcut kompanzasyon tepkime süresi cevap vermekte gecikmektedir. Bu sebeple tristörlü kompanzasyon yapılması gereklidir.

benim size tavsiyem su an bi kaç yerde uygulamasını yapmış olduğumuz monofaze tristörlü kompanzasyon sistemine geçiş yapmanızdır modüller halinde olmaktadır : 10 kVar, 20 kVAr, 30 kVAr, 40 kVAr , 50 kVAr. hassasiyet 0.21 kVAr monofaze'dir. tepkime süresi : 0.20 sn. (20 ms.) anahtarlama:tristör kontrollü

EMRE ÇALIŞKANER
0533 603 96 42

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri