5 Katlı asansör kumanda devre şeması.

Mesut

Onursal Üye
Onursal Üye
5 Katlı asansör kumanda devre şeması.

Özel mesaj ile sorulan soruya verilen cevaptır.

Klasik kumanda ve plc programı oluşturmada ilgilenen arkadaşlar yararlanabilirler.

5_katli_asansor_kumanda.gif

5_katli_asansor_kumanda.png

Ekli dosyalar

• 5_katli_asansor_kumanda.esc
    98 KB · Görüntüleme: 72
Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Devreyi normal şemadaki gibi kurdum fakat 2.kat butonuna bastığımda 1.kat röleside çekiyor anlamadım gitti. Devreyi 12 volt rölelwrle yaptım
Yardimci olabilirmisiniz nerde yanlis yapiyorum

Kolay gelsin devrnini aynısını 12volt röleler ile kurdum.Röle çıķışlarını kontrol ettim röle çıkış bağlantılarıda doğru yani nc kontağı ve no kontağı doğru yerlerde ve doğru bağlantı olmasına rağmen düzgün bir şekilde çalıştıramadım.1.kat butonuna basıldığında hem 1.kat hemde 2.kat röleleri beraber çekiyor.normalde rs1 rölesi kontakları kapalıdan açığa geçmiyor sanırım tam çözemedim sorunu yardımcı olabilecek olan varmı nerde hata yapıyorum

Kolay gelsin devrnini aynısını 12volt röleler ile kurdum.Röle çıķışlarını kontrol ettim röle çıkış bağlantılarıda doğru yani nc kontağı ve no kontağı doğru yerlerde ve doğru bağlantı olmasına rağmen düzgün bir şekilde çalıştıramadım.1.kat butonuna basıldığında hem 1.kat hemde 2.kat röleleri beraber çekiyor.normalde rs1 rölesi kontakları kapalıdan açığa geçmiyor sanırım tam çözemedim sorunu yardımcı olabilecek olan varmı nerde hata yapıyorum
RS röleleri kata çağırma işlemi sonrasında çalışan röleleri deaktif edip bir sonraki çağrı için devrelerin uygun pozisyonda kalmasını sağlama işlemini yapar. Yani en son, asansörün kata gelmesi ile çalışan röle. Bağlantılarınızı gözden geçirin.
Devrenin kendisini inceledim, hata görmedim.

Arkadaşlar daha öncede devreyi denedim olmadı . Bu devreyi kurarken 12volt röleleri 5 bacaklı yapmıştım çalıştıramadım .
Acaba 6 yada 8 bacaklı röleler ile mi devreyi kurmam gerekiyor cevaplarsanız sevinirim

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri