5 Eksen Masaüstü Dikişlem Tasarımım

marasel

Üye
1651TASARIM.jpg
9378SON_DURUM.jpg

Mekanik şuan bu durumda bi yandan takım degiştirme için delta PLC 14SS2 modelini
kullanmayı düşünüyom ekteki pdf dosyasında yönetilecek donanım açıkladım PLC yi modbus kanalıyla haberleştirebildim sırada mocrolarla PLC ye G kodlarının içindeki takım çagırma T1M6 gibi plc ye göndermede takıldık.

Ekli dosyalar

• ATC DONANIM.PDF
    227.6 KB · Görüntüleme: 58
makinin dizayni sizemi ait
tebrikler basarilar dilerim

Evet tasarım tamamen bana ait uzun süredir başlayamadıgım bi projeydi en sonunda bu durumda yüzde 80 bitti

Son düzenleme:
1651TASARIM.jpg
9378SON_DURUM.jpg

Mekanik şuan bu durumda bi yandan takım degiştirme için delta PLC 14SS2 modelini
kullanmayı düşünüyom ekteki pdf dosyasında yönetilecek donanım açıkladım PLC yi modbus kanalıyla haberleştirebildim sırada mocrolarla PLC ye G kodlarının içindeki takım çagırma T1M6 gibi plc ye göndermede takıldık.
Güzel çalışma. umarım tamamlandığında videosunuda görürüz... Takım değiştirme konusunda neyapmak istediğinizi anlayamadım tam olarak. Neden PLC T1M06 kodu yollamaya çalışıyorsunuz yada PLC bu kodu nasıl yorumlayacak????

makinanın takım degiştirme haareketlerini plc ile yapmak istiyorum bunun için öncelikle
1=takım degiştirme kodu işletildiginde T1M6 M6 Macrosu (z)eksenini sıfıra alacak ve beklicek
2=plc atc kolu cevirerek takımı tutacak ve takımı cıkarma bobinini enerjilendirecek
3=plc mach3 Cycle Start yaptıracak m6 macrosu (z)eksenini 20mm yukarı çekecek ve beklicek
(bu şekilde takım spinleden atc kola alınmışolacak.)
4=plc atc kolu 180 derece cevirecek
5=plc mach3 Cycle Start yaptıracak m6 macrosu (z)eksenini sıfıra çekecek ve takım cıkarma bobinini enerjisini kesecek (Bu şekide yeni takımı sipinle ye takmış olacak)
6=plc atc kolu ara boş konuma alacak.

tabi birde bu şekideki takımdegiştirme mekaniklerinde takım hazırlık kodu işletilir örnek
T1 =Takım magazini önceden cagıracak takımı çevirerek pozisyonlar
T1M6 sonra T1M6 KODU geldiginde degiştirir
T2
T2M6
bu şekilde takım degiştirme zamanı kısalmış olur.

neden bu şekilde bir işlem yapıyor hala anlamış değilim. bu işlemlerin hepsini mach3 zaten plc ihtiyacı olmadan yapar... ama kesinlikle plc ile yapacağım derseniz bu adımların hepsi için makro hazırlayabiliriz. plc çıkışları ile aktif olur ve adım adım işlemleri plc ile takip edersiniz...

MEHMET Bey 8 adet sensör 2adet dc motor 2 adet selenoid bobini plc olmadan mach3 hangi giriş çıkışlarını kullanarak kotroledebilirizki yeterli input outpul oldugunu bilmiyorum
ayriyeten macro konusunda bilgisizim
(pdf dosyasında donanım detaylarını verdim)

İhtiyacınız olan toplamda 12 adet (şimdilik) ise PLC kullanmadan toplamda 55 giriş/çıkış yapabilirsiniz. Artı bunların yanında gerekiyorsa 6 adet PWM kontol yapabilirsiniz... Makro konusuna gelince sistem eğer ticari ise ticari, hobi ise hobisel olarak destek olurum... Sistem olarak akşam inceler size konu ile ilgili detay veririm...

Teşşekkürler Mehmet bey 55giriş/çıkış pc de nasıl oluyormuş heyecanla bekliyorum.

Teşşekkürler Mehmet bey 55giriş/çıkış pc de nasıl oluyormuş heyecanla bekliyorum.
Makine ile birlikte bir adet standart pc yollayın nasıl oluyormuş gösteririm :) Şaka bir yana eğer düşünürseniz yardımcı olmak adına diyorum; gönderirsiniz mekaniği komple işler halde getirip teslim ederiz...

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri