5 eksen CNC yapma

Hocam solid de 5 eksen cizimler ve postlarını alabiliriz ama benim kafama takılan şu bu g kodlarını tezgaha ne ile göndercem mac3 e uyumlu calıstırabilirmiyiz hangi kontroler kartını kullancaz eksenlerin duzgun hareketini kart üzerinde doğru ayarlaya bilecekmıyiz ? :)

Sorun kartezyen sistemli 3 eksenler icin postlar standarta yakin oldugundan 5.eksen tasariminiza ozel bir post olusturmak gerekiyor. Bu konuda bilgim yok ama post dogru olusturulursa mach3 ile'de kullanabilirsiniz.

O zaman oncelik olarak yapmamız gereken 5 eksenli bir kart alıp uyduruk steep motorlar bağlayıp 5 eksenli post alıp g kodlarını mac3 de calıştırmayı denemk olacak :)

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Peki arkadaşlar 5 eksinli cnc için önerebileceğini kontrol kartı varmı ?

Arabirimi ile birlikte 5 eksen sürücü kartlar var eBay gibi yerlerde arayabilirsin TB6560... TB6600 ...
5-6 eksenli arabirim alıp çıkışına 5-6 adet sürücü bağlayabilirsin.
Bu öneriler paralel portun var sayılarak yapıldı.
Usb için de benzer öneriler geçerli lakin arabirimin usb uygun olmalı.
Usbcnc arabirimden forumda pek çok yerde bahsedildi bakabilirsin.
Mach3 ü usb den kullanmak için özel arabirim gerekir , onlarda eBay - aliexpress gibi yerlerde var..

-------

Takma kafana "kafayı" , salla "beşiği" uyut bebeyi....

Önceliğin 5 eksen kodları alabileceğin , mekaniğine uygun postu daha doğrusu bulabileceğin posta uygun mekaniği düşün.

Bu satırlarda ne demek istenildiğini anladın mı ?
Anlamadı isen gcode nedir ne ifade eder gibi bilgiler edinmelisin.

Makinenin mekaniğine uygun kodların alınabileceği post seçmelisin !!!
Bu lüksün yoksa 5 eksen kod çıkaran programın , bunu hangi tip makineye göre yaptığını tespit edip , ona göre makine dizayn etmelisin !!!

Anladım abilerim. Şu an için zaten solid pro enginer üzerinde post alma işlemlerine bakıyorum ve araştırıyorum. Bu süreç içinde yardımlarınıza çok ihtiyacım olacak.

merhaba siemens 840 D alacağım ben 20,000-25,000 Tl gibi bir fiyatı var zannedersem

herkese iyi bayramlar

http://www.doughtydrive.com/other.html

buradaki devreye inceledim fakat cozemedigim bir konu var kartla toplamda 7 motor kontrol ediliyor bu nasil yapiliyor iki karti pc ye girisini yapip nasil kontrol ediliyor merak ettim

iki kart birbirinle bagimsiz calisiyor arada herhangi bir baglanti olmuyor doğru mu anlamışım

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri