5 eksen cnc router

eneskumru

Üye
Selamun aleykum arkadaslar aleminyum islemek icin 5 eksen router yapmak istiyorun mekanik aksam hakkinda bilgi sahibiyim fakat elektrik ve yazilim konusunda pek fazla bilgi sahibi degilim mekanik olarak yapabilecegimiz bu makinayi elektrik ve yazilimsal olarak yapilabilirligi varmidir varsa netur programlar netur bi elektronik baglantiya sahip olmasi gerekio 70x70 tablali ve besik sistemli olucak makinamiz yardimlariniz icin tesekkur ederim simdiden

böyle bişey yap bence
det_204_Kuka_KR15_eurobots_3.jpg

böyle bişey yap bence
det_204_Kuka_KR15_eurobots_3.jpg

Mekanik çok zor bu robotlarda bence mekanik çözülürse yapılır. Geçenlerde bi talepte bulundular benden 6 eksen kaynak robotuna ihtiyacımız var gerekli finansmanı sağlarsak ülkemizde üretmemiz mümkün mü diye. Adamlar ülkemizde üretilmesini istiyor alacakları kolun. Fakat mekanikden korktum, ayrıca ilkini yapmanın sıfır almaktan daha maliyetli olma ihtimalinden, konuyla ilgili know-how bulunmadığı için zaman alacağından bahsedip tekrar düşünmelerini önerdim.

Ama aslında mekaniğini de görme fırsatım oldu 4, 5 ve 6. eksenin detaylarını ve çok da zor olmadığını düşünüyorum şuan. O yüzden Pakistanda bi adam var bi tane 6 eksen robot gövdesi almış. Sadece mekanik ve resolverli servo motorlar var üzerinde. Sürücüler dahil elektronik hiç bir şey yok. O arkadaşa yardımcı oluyorum know how edinmek ve tecrübe kazanmak için ama yazılımla ilgili çözülmesi gereken çok şey var...

Umarım sonuçlanırsa sizlerle paylaşmayı düşünüyorum. Bununla ilgili benden başka çalışan varsa da destek ve yorumlarını bekliyorum...

Herkese iyi forumlar

Hocam 5 eksen besikli ve tabla hareketli bi sistem icin post yazmak zormudur

Hocam 5 eksen besikli ve tabla hareketli bi sistem icin post yazmak zormudur
Sanmıyorum zor olacağını veya imkansız değil diyelim çünkü kolay diye bişey yok bu göreceli... Cam yazılımını aldığınız yer de yazabilir. Hangi cam yazılımını ve hangi kontrol ünitesi/yazılımını kullandığınızı söylerseniz belki cam yazılımınızın içindeki postlardan birini de uyarlayabilirler...

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri