5 eksen CNC fikir alışverişi

5 eksende bütçemiz 100 bin e kadar çıkabilir ama bu demek değildir ki 100 bin harcayalim. Yapacağım 5 eksenin satış fiyatı 150 bin Euro olacak.

Divizör kullanımını düşünmüyorum. İşlem alanını kısıtladığı görüşündeyim. 39 numaralı mesajdaki makine tam olarak kafamda kurduğum makinedir.

Olmaz yapamazsın diyenlere aldırış etmiyorum. Elbette tecrübe gerek ama bunu oturduğum yersen de kazanamam. Gerekirse çok harcar imal ettiğim fiyata satar kazandığım tecrübe de yanıma kar kalır. Kafaya koyduğum işi hep yaptım. Bu da olacaktır.

Konu ben bu işin mekanik kısmına başlayınca daha da hareketlenecektir. Şimdilik araştırma asamasindayim. Ayrica 2kw frenli servo kullanmayı düşünüyorum eğer fikrim değişmezse.

Sent from my MI MAX using KontrolKalemi Forumu mobile app

Öncelikle 1 saseniz varmı..
Sase varsa üzerinden konuşalım..
Eğer şase yoksa mekanik kısmın maliyeti 100 bin tutar.
Elektronik hariç..
Bir bilgi.. Sadece 5. Eksen simultane kontrol ünitesini 7800 euroya 3veya 4 ay önce almıştık..

Yazdıkların üzerinden gidiyorum..
100Tl ye mal etmek baya iyimser bir rakam..birde üzerine 100bin tlye mal edip 150bin euro satılıyor dersen..
Benim değişimle..
Uyuşturucu satsan böylr para kazanmazsın.. Tüm torbacıların cnc ci olması lazım..[emoji16][emoji16]

Gene diyorum 100 ticari amaç gütmeyen bir porje güzel bir rakam..

2kw servolar iyidir.. Ama bu sekilde gidersen yani 2 kw suaraya bu kw buaraya gibi elinde bir çok parça var ama birleşmemiş bir makina olarak satış sitelerinde yarım kalan projeden kalan parçalarımı satıyorum diyerek ilan açarsın.. Özelliklede belirtirsin.. Hiç birinr elektrik verikmedi diye..

Yapacağın makinada gerekli güce göre motor alırsan sonuç daha iyi olur..

Sent from my LG-K430 using KontrolKalemi Forumu mobile app

5 eksen bu ebatlarda bir makinenin maliyetinin (ticari bir ürün olacağını düşünürsek) 300000 tl ye mal edilmesi gerçekten iyi bir rakam olur. tabi bu işleme merkezi olarak. router şeklinde bir ürün ise 200000 tl ye mal edilmesi normal olacaktır. zira elinizde makinenin gövdesini işleyecek bir 3 eksen heybetli bir işleme merkezi bile yok. torna işleri taşlama işleri kesme biçme bayağı maliyet tutacaktır. gövdeyi dediğim gibi dökümden başka yapma hakkınız kalmadı divizör kullanmayacaksanız. sırf döküm kısmı modelleme kalıp çıkarma dökme falan derken bayağı bir mebla tutacak haliyle gövde büyük olacak onu her işleme merkezinin tablasına sığdıramazsın mecburen büyük bir işleme merkezi olacak, daha sonra mecburen taşlama falan derken mekanik ve elektrik toplamı dediğim rakamlara çıkarsa cidden iyi bir iş yapmış olursunuz.

cikma bir kuka robot 5 - 7000 euro civari, altina da bi ray taş catlasa 15000 - 20000 euro ya hallolur ;)

Takipçisi olduğum asenyurt üyemizin stili her konuda belli malesef.
Tavır= "Sen yapamazsın [emoji6][emoji41]"

Kimseyle münakaşaya girmek değil amacım ama herşeye karşı anlamsızca kötümser olmanız ve bunu gerçekçilik olarak görmenize üzülüyorum.

300 bin e mal etmiş olsak dahi 600 bin satışı var makinenin. Torbacilar bizden daha iyi tüccar ve eğer bu gün yapabilseler durmazlardı [emoji4]

Velhasıl kelam. Ben bir proje yapacağımdan bahsediyorum ve fikir danışmaya geliyorum. Fakat gelen cevaplar elinde o var mı şu var mı şasen nerede şeklinde. Yahu zaten şase konusunda fikir almaya gelmişim. Nerede olacak sizlerin engin tecrübelerinde yatıyor şasem [emoji4] ilk mesajlarda çok şey öğrendim ve beni resmen iteklediniz. Ağır araştıma içerisindeyim. Para sorun değil. Müşteriler de sırada bekliyor emin olun. Ayrıca riski müşterilerle paylaşıyorum. Maliyeti de o şekilde. Eğer birşey yapılmış ise, çok daha fazla çalışarak yine yapılabilir. İnancım kırılmaz bu konuda.

Maliyet içinde para geçen her konuda vardır. Kimi zaman maliyet zamandır, kimi zaman emek, kimi zaman para ve kimi zaman da hepsidir maliyet. Bunu etkili yollarla düşürmek de kabiliyettir. Biz de bunu hedefliyoruz. Nasil yapılmaz derken aynı zamanda nasıl yapiliri da soruyoruz. Ve cevaplar doğru yerde aranırsa çıkıyor.

Bu konuyu açtığıma çok sevindim. Daha önceki başarılarım gibi bunu da arşivlerim inşallah [emoji4]

Değerli fikirlerin için ne kadar teşekkür etsem az.

Hadi konuyu bir soruyla kapatayım. Bu işin her noktası ayrı bir hayati önem taşıyor. Bu aşikar. Benim eksik kaldığım yer ise şase. Sizce hazır şase tasarımı yaptırmak daha etkin bir yöntem olabilir mi?

Hadi konuyu bir soruyla kapatayım. Bu işin her noktası ayrı bir hayati önem taşıyor. Bu aşikar. Benim eksik kaldığım yer ise şase. Sizce hazır şase tasarımı yaptırmak daha etkin bir yöntem olabilir mi?

sana daha önce iki kere sordum şu soruyu ama sen anlamadığına göre cevap vermedin

hala şaseyi dışarıya mı yaptırsam diyorsun ??

bende sana diyorum ki,
3 eksen router yapmak bizim gibi amatörler için basit, x-y-z eksenleri zaten bellidir neyin nerede olduğu
ve bu yapılan şaselerimize (3 eksen) gcode verebilecek programlar gani.. ( çünkü x-y-z ler standartdır )

şimdi sen 5 eksen yapacam diyorsun, bende diyorum ki,
bu 3 eksenin üstüne ekleyeceğin 2 eksenlerin hareketi nasıl olacak kafanda nasıl bir şey düşünüyorsun ?
kimisi spindle ı 360 derece dikeyden döndürür kimisi yatay olarak..
kimisi z yi komple yatırır kimisi farklı şekilde.. (bu örnekleri tamamen kafadan atıyorum sonuç aynı yere çıkıyor)
4 eksen ve üzeri makinelerde eksen hareketleri farklı olabilir.
önemli olan senin üreteceğin makinenin eksenlerine uygun gcode alabilceğin programı bulman.

şimdi de dışarıya mı yaptırsam diyorsun.
işten anlamayan biriyle anlaşırsan senin paranı çöp ederler emin ol.

hala daha diyorum yanlış yoldasın.
önce yazılım işini çöz.. mekanik kolay
senin yapacağın eksenlere göre gcode verecek programları bul. bu programlar öyle torrentlerde falan belki bulamazsın satın alman gerekicek. firmayla anlaşıcan firma sana soracak makine nasıl diye. belki firma senin için özel post processor yazacak..

olaya bu adımlarla başlarsan daha rahat ilerlersin.

sonra 150 bin harcayıp ben şase yaptım (ya da yaptırdım) ama makine yatıyor bir türlü uygun programı ayarlayamadık dersen......

ayrıca bir noktaya daha parmak basmak istiyorum,
kendi kendine her şeye yetişmeye çalışma.
varsa iyi anlaştığın arkadaşların onlarla bölünerek yapın.
sen elektronik konusunu hallet öteki mekanik yapsın diğeri yazılım gibi gibi..

Üstad seni konuşturmak için kızdırmak lazım biliyordum [emoji6]

Şimdi önceki mesajlarımda 37 numaralı mesajdaki makinenin benim aklımdakine en yakın makine olduğunu söylemiştim sanırım orayı kaçırdınız. Bu durumda 3 eksen + yaw rotation + pitch rotation düşündüğüm görünüyor. Yaptığım araştırmalarda bu eksenel hareket türüne onlarca defa rastladım. Başta bir kaç üstad da yine fusion360 ve solidcam i önerdiler. Elbette torrentten indirilebilir dahi olsa lisanssız kullanma hatasına düşmem. Yani gcode generator tonla var.

İş bölümü konusunda katılıyorum. Fakat yalnız değilim.

Bu şekilde ufuk açtığın için teşekkür ederim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri