5 adet dış hattan birini nasıl fax yaparım

Selamün aleyküm arkadaşlar bizde ds 200 santral mevcut burada 5 adet dış hat kullanılıyor ve bu dış hattın hepsi santral olarak kullanılıyor yani biz dahili hattan dışa çıkarkar bu hatlardan boş olan ile dışa çıkabiliyoruz. Sorum şu bunlardan birtane dış hattı fax yapacam sorun olurmu.

HAttın sadece birini faxa tahsis etmeniz gerekir diye biliyorum. Santralinizin firmasının müşteri hizmetlerini veya servisini arayarak da bilgi edinebilirsiniz.

Hatlar pbx ise yani sadece bir numara ilan edilip o numara meşgul olduğunda bir sonraki hatta, o da meşgulse sonrakine diye bir sıralama sistemi telekom şirketi tarafından tanımlıysa, son telefonu da faks olarak duyurabilirsiniz. İçerideki dahililerin hepsi faks için zaten herhangi bir faksa faks çekebilirler. Dışarıdan doğrudan belirlenen faks numarası arandığında dahili numara ile belirlenen faks cihazına yönlendirilmiş olur. Tabi burada görüşme için dış hatlar yetmediğinde faks numarasından da pbx bağlantı sağlanacak. Dışarıdan doğrudan bu hat faks olarak arandığında ise faks sinyalinin gelmesi ile doğrudan faks cihazına yönlendirileceği gibi sinyal yokken sesli yanıt sistemine aktarılmalıdır. Zamanında değişik santrallerde uzaktan haşır neşir olmuşluğum var, sizin santralı bilmiyorum. Santralın destek servisi bu sorunu çözmenize yardımcı olacaktır. Burada da bilen arkadaşlar olabilir.

Hatlar pbx ise yani sadece bir numara ilan edilip o numara meşgul olduğunda bir sonraki hatta, o da meşgulse sonrakine diye bir sıralama sistemi telekom şirketi tarafından tanımlıysa, son telefonu da faks olarak duyurabilirsiniz. İçerideki dahililerin hepsi faks için zaten herhangi bir faksa faks çekebilirler. Dışarıdan doğrudan belirlenen faks numarası arandığında dahili numara ile belirlenen faks cihazına yönlendirilmiş olur. Tabi burada görüşme için dış hatlar yetmediğinde faks numarasından da pbx bağlantı sağlanacak. Dışarıdan doğrudan bu hat faks olarak arandığında ise faks sinyalinin gelmesi ile doğrudan faks cihazına yönlendirileceği gibi sinyal yokken sesli yanıt sistemine aktarılmalıdır. Zamanında değişik santrallerde uzaktan haşır neşir olmuşluğum var, sizin santralı bilmiyorum. Santralın destek servisi bu sorunu çözmenize yardımcı olacaktır. Burada da bilen arkadaşlar olabilir.
[/QUOTE]
Hocam öncelikle verdiğiniz cevap için tşk ederim.
Yazdığınız gibi Telekom tarafından bir hat meşkülse diğeri oda meşkülse diğer hat devreye otomatik ayarlanmış.
Ben fax ı bizim 5. Hatta bağladım sorunsuz çalışıyor yalnız ben bu 5. Numarayı bpx denilen otomatikten çekmek istiyorum ki ilerde sorun olmasın. Bu hattı nasıl pbx ten çekebilirim. Şimdiden tşk ederim.

Faks trafiğiniz çok yoğun değilse dediğim gibi yapın, pbx den ayırmayın. Ayırmak istiyorsanız yine telekomdan hallettirebilirsiniz. Meşgulse yönlendir kodlarıyla da yapabilirsiniz fakat önceki 4 numarada da kodlamak gerekiyor. En iyisi şirket yetki vekaletiyle ya da sahipleri tarafından telekoma başvurup ekranlarından basitçe hallettirmek.

Bu şekilde dursun ozman hocam verdiğiniz bilgiler için tşk ederim.

Sesli yanıt sistemi varsa, faks cihazına dahili bir numara verip, "faks için şu numara" diye ses kaydederseniz yine işiniz çözülür. Sesli yanıt sistemi yoksa yukarıdaki gibi çözülür.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri