5 Adet 190W 24V DC Motoru aynı anda çalıştırabilecek güç kaynağı

Trafo ısınıyor diyorsunuz. Kondansatörler ilk kalkış ve dc akımın düzenlenmesi için zaten vs. vs. Geçelim bunları.
Zaten hesaplar trafo gücünün düşük olduğunu gösteriyor. Diyotlar da ısınıyor demişsiniz. Bu da ayrı bir sorun.
Üstadım, 2 inci bir trafo ve diyot Kondansatör sistemi (Önerim bu )

Yada smps lazım size.
Bence;
5 motor için 5 ayrı smps alın derim. Gerçi maliyetli olur ama;
Tek smps arıza yaparsa bütçenizi üzer diyorum.
Başarılar.

Aslında ömürlük olsun derseniz;
2kw bir trafo sardırın ve 5 tane 24v çıkışı olsun. Büyük bir de fan ile soğutma.
5 tane 24 volt çıkışına 5 tane Kaliteli soğutucu radyatöre bağlı diyot.
İşletme maliyeti düşük olur. Arıza vs. zor çıkar. Hayvan gibi çalışır ve Rahat uyursun.

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Köprü diyot çıkışından sonra kondansatör hesabı şöyle yapılır. Eğer ripple faktörü 1v olsun derseniz Vr=(1/(2*f*C*Rload))*Vd burada Vd köprü diyot çıkışı gerilimin tepe değeri Vr ripple voltajı yani 1v

Birde kalkış akımını sınırlamak için şöyle bir devre yapabilirsiniz ama uygulamada hiç denemedim bilginiz olsun. Bir akım sınırlama direnci ve buna paralel bağlı bir Tristör. Tristörün gate ucu filtre kondansatörüne bağlı olsun ilk kalkışta kondansatör boş olduğundan Tristör kesimde olacak ve akım direnç üstünden sınırlanacak kondansatör dolunca Tristör tetiklenrcek ve direnç artık akım sınırlamayacak ama en güzeli bir Dc dc çevirici

Yukarıdaki formülde f 100 hz bilgin olsun yaptığın devreyi proteus yada matlab ile dene istersen öyle tasarla

Birde kalkış akımını sınırlamak için şöyle bir devre yapabilirsiniz ama uygulamada hiç denemedim bilginiz olsun. Bir akım sınırlama direnci ve buna paralel bağlı bir Tristör. Tristörün gate ucu filtre kondansatörüne bağlı olsun ilk kalkışta kondansatör boş olduğundan Tristör kesimde olacak ve akım direnç üstünden sınırlanacak kondansatör dolunca Tristör tetiklenrcek ve direnç artık akım sınırlamayacak ama en güzeli bir Dc dc çevirici
Arkadaşım.
SoftStart sanırım. Şemasını çizerseniz sevinirim.

Arkadaşım.
SoftStart sanırım. Şemasını çizerseniz sevinirim.
Kardeş 2 adet 3900 uf kapasite ile 7v luk ripple sağlanıyor yalnız bu gerilim sizin motor için fazla sorun yaşarsınız

uzun zaman sağlıklı kullanmak istiyorsan 250 watt 24 volt normal transformatör kullan. Elektronik olanlar ucuz fakat uzun ömürlü değil.

Ekran Alıntısı47..JPG

kardeş gösterdiğin devre işini görür ama ilk kalkış akımında sigorta varsa devrede sigorta attırır. Birde onun ile motoru sabit hızda sürersin. Attığım devre şemasında ise motor hızını potansiyometre ile ayarlarsın (Duty Cycle) ve ilk kalkış akımından kurtulabilirsin. Ama dikkat et sonuçta 8 A ve 220 V söz konusu benim mesuliyetim olmaz. bu devreyi maalesf uygulama şansım yok. Eğer imkanınız varsa siz bilen birisinden yardım alıp lahimleyip deneyin. Proteusta çalışıyor ama uygulama çok farklı sonuçta... Birde bilen arkadaşlar eksik kısmı varsa devrenin yorum yaparsa sevinirim.....

Son düzenleme:
buda devrenin Pcb baskı hali
dcmotor drive.jpg
dc2.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,909
Son üye
T_K

Yeni konular