5+1 Ses sistemimdeki soruna yardımcı olabilecek birileri var mı?

Hamdi07

Üye
Microlab mc-4500 marka model bir ses sistemim var ses sistemimdeki "Audio Output" Kısmında "Front R den çok ses geliyor ve Front L' yi takmadan diğerlerinden ses gelmiyor sadece cızırtı gibi (Şase seside denilebilir) bir ses geliyor Front L jakını taktığım zaman hepsinden ses geliyor fakat hepsi orantısız ses. Yani ilk 2 jaktan çok ses gelirken diğerlerinden az ses geliyor. Yardımcı olabilecek birisi varsa yorumlarınızı bekliyorum. Teşekkürler

Ses bu kolonlara bu amfinin dc. beslemesi girişinde bir topraklanma olmadan girdiği için bu durum olmuş olabilir. Ses sistemini besleme katından besleyen + ve - dc. çıkış uçlarından, sadece - kutbunu, evdeki mevcut toprak hattından (Topraklı prizden topraklı fişle alınan 3 lü kablodan sarı-yeşil topraklama kablosundan alınıp besleme katındaki - kutupla irtibatlayarak, ayni pc psu'su içinde yapılan eksi kutuptaki topraklanmanın benzerini oluşturarak) alınan bir kabloyla birleştirirseniz, bu ses balansı başarıyla sağlanır. Bir jak girişi, diğerinin ses çıkış kalitesini veya eşitliğini hiç bir şekilde de etkileyemez. Topraklama bu balanssızlığı mutlaka bertaraf edecektir. Bu topraklama ayni zamanda çıkıştaki bazı istenmeyen parazitleri veya cihazda istenmeyen statik elektrik yükünü de tam olarak sıfırlamış olacaktır. Kolay gelsin.

Yani farklı bir prize taksam düzelir mi yoksa 12v motorunda bir değişiklik mi yapmam gerekiyor açıkcası pek anlamadım

Merhaba. Cevaplar;
1- Ses sisteminizin mevcut fişi topraklı olup (Fişin kenarında metal çıkıntısı, yani 3. bir ucu varsa eğer) topraksız bir prize takıyorsanız, bu koşulda topraklanma tam olarak cihaz içinden olamayacağından, söylediğiniz priz değişimi topraksız iken topraklı prize takıp geçilmek şeklinde çok yararlı olacaktır.
2- Bu sonuç değişmiyorsa cihazın dış kapağını açıp içindeki pcb (Baskı devre kartındaki) 12 volt ac/dc adaptör çıkışı sonundaki redresör çıkışından sonra bu + ve - uçlardan - 'nin dc amfi giriş ucunu bulup bunu siz topraklarsanız ve eğer bu sorun direk topraklanma ile ilgiliyse düzelir demek istemiştim. Ama bu sorunun %100 bundan kaynaklandığını belirtmek çok doğru olamaz. Başka sebepler de bulunabilir çünkü.
3- Uygun olmayan jak bağlantıları, tuner veya mikrofondan gelen ekransız kablolar veya dış parazitlerin bunlara karışması ve girişte amfide parazitleri süzen parazit filtresinin olmayışı veya tam devreden çıkması da istenmeyen seslerin çıkmasına yol açabilir.
4- Ama siz öncelikle topraklama ve jak kablolarının bağlantılarının sıkılığını veya gevşekliğini, irtibatsızlığını veya mikrofonla ses kuvvetlendirmesi esnasında, burada kullanılan kabloda blendaj (Ekranlama) koaksiyel örgüsünün kablo içinden yırtılmamış olması üzerinde de ayrıca durun.
5- 12 volt motor dediğiniz, bu müzik sisteminizdeki ses amfi entegresidir sanırım, amfide iç arıza oluşmuşsa bu sorunun asıl sebebi (Baş kaynağı) zaten bu parçadır ve yenisiyle değiştirilmesi gerekecektir. Elektronik ön bilgi ve tecrübeniz varsa sizin tarafınızdan veya bu konuda tecrübeniz yoksa bu tür elektronik cihazların tamir servisleri tarafından değiştirilmelidir.

* Ancak öncelikle ilk maddelerdeki bazı denetimlerden sonra bu sonuç değişmiyorsa amfi entegresinin bozulduğuna ve tam olarak değiştirilmesi gerektiğine karar verebilirsiniz. Entegre kısmen bozulduğunda kanallardan bazılarında tıslamalar, cızırtılar şeklinde sesler çıkabilir ve her kanal eşit çıkıştaki sesi veremez, örneğin. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Microlab mc-4500 marka model bir ses sistemim var ses sistemimdeki "Audio Output" Kısmında "Front R den çok ses geliyor ve Front L' yi takmadan diğerlerinden ses gelmiyor sadece cızırtı gibi (Şase seside denilebilir) bir ses geliyor Front L jakını taktığım zaman hepsinden ses geliyor fakat hepsi orantısız ses. Yani ilk 2 jaktan çok ses gelirken diğerlerinden az ses geliyor. Yardımcı olabilecek birisi varsa yorumlarınızı bekliyorum. Teşekkürler
Öncelikle amfiyi pc den beslediyseniz ses kartı çıkışının kanal sayısını 2ch dan 4ch(orneğin) olacak şekilde seçtiğinizden emin olun.Anfinizdeki ses çıkışları (-) eksi kısımlarının besleme devresindeki eksi ile ilgisi yoktur.buralar anfi içinde toprak ile ilintilidir ve anfinizi topraklı bir prizde kullanmanız şart denilebilirAyrıca sisteminiz 5+1 değildir bu nedenle aynı kanala ait çıkışlar toprak bağlantısını birbirleri üzerinden tamamlıyorsaki kesin öyledir,diğer jakıda taktığınızda kanallardaki düzelmenin nedeni buda olabilir.Size yardımcı olsun ve dediğimi anlamanız açısından anfinizin şemasını ekte atıyorum.12 v motor dediğiniz sizin trafo.burada bir değişiklik yapmaya kalkmayın.TDA serisi entegre amfiler aslında tüm entegre amfiler de (mesela stk serisi)voltaj seviyesindeki değişimlere göre devre elemanlarında değişimler olmaktadır.
son olarak bir çıkışta herşeye rağmen distorsiyon yada ciddi kayıplar varsa amfiniz hasar görmüş olabilir.AMA!!!! şunu söyleyim;Ben zamanında kendi surraund ses sistemimi yapmıştım devre olarak aynı mantık.opamplar ile sesi farklı frekanslara bölüp surraund efekti yaratarak aynene tda 2050 ile kanalları tda 7294 ilede bassı sürmüştüm(hey gidi hey..) Buradan tecrübemle söyleyim;baslarınızın amfinizin devresine baktığımda mükemmel çıkacağını ama arka kanallarda ses beklememenizi söyleyebilirim.

Ekli dosyalar

• mıcrolab mc 4500.jpg
    mıcrolab mc 4500.jpg
    155.1 KB · Görüntüleme: 33
Öncelikle cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Benim elektrik ile ilgili pek bilgim yok yani yazdığınız özel kelimeleri pek anlamıyorum biraz okurken kafam karışıyor ne yapacağımı tam kestiremiyorum :) Size resimlerinide atayım belki daha net anlaşabiliriz tekrar teşekkür ederim.

Ses sistemi normal prize takılı haldeyken (pc bağlantısı yapılmadan ve tüm hoparlör jakları takılı iken) şase sesi denilen sesi çıkarıyor.
Resimdeki Front R jak girişine hoparlörü taktığımda tek başına yüksek ses veriyor ve bir sorun olmuyor.
Front R'yi çıkarıp Front L'ye taktığımda müzik çaldığı halde sadece şase sesi geliyor. Yani Front R'den ses gelmesini sağğlamak için Center, Rear L yada Rear R ye bir hoparlör daha takmam gerekiyor takıncada Hem Front L'den Hemde taktığım diğer hoparlörden şase sesi geliyor.

Ekli dosyalar

• 20170604_002316.jpg
    20170604_002316.jpg
    257.2 KB · Görüntüleme: 57
Son düzenleme:
Buda ses sisteminin fişi önceki yanıta eklemeyi unutmuşum özür dilerim

Ekli dosyalar

• 20170604_002258.jpg
    20170604_002258.jpg
    245.2 KB · Görüntüleme: 13
Topraksız bir fiştir, bu resimdeki fiş. (Faz ve nötr girişli, yani 2 kutupludur) Demek ki bu müzik sistemi de tüm elektronik cihazların çoğunluğundaki gibi bu fişi kullanmıştır. Benim tahminim de o yöndeydi, ama yine de tam emin olmak istemiştim. Kolay gelsin.

Öncelikle cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Benim elektrik ile ilgili pek bilgim yok yani yazdığınız özel kelimeleri pek anlamıyorum biraz okurken kafam karışıyor ne yapacağımı tam kestiremiyorum :) Size resimlerinide atayım belki daha net anlaşabiliriz tekrar teşekkür ederim.

Ses sistemi normal prize takılı haldeyken (pc bağlantısı yapılmadan ve tüm hoparlör jakları takılı iken) şase sesi denilen sesi çıkarıyor.
Resimdeki Front R jak girişine hoparlörü taktığımda tek başına yüksek ses veriyor ve bir sorun olmuyor.
Front R'yi çıkarıp Front L'ye taktığımda müzik çaldığı halde sadece şase sesi geliyor. Yani Front R'den ses gelmesini sağğlamak için Center, Rear L yada Rear R ye bir hoparlör daha takmam gerekiyor takıncada Hem Front L'den Hemde taktığım diğer hoparlörden şase sesi geliyor.

Peki sorunumun cevabı nedir nasıl düzelticem bu sorunu?

Topraksız bir fiştir, bu resimdeki fiş. (Faz ve nötr girişli, yani 2 kutupludur) Demek ki bu müzik sistemi de tüm elektronik cihazların çoğunluğundaki gibi bu fişi kullanmıştır. Benim tahminim de o yöndeydi, ama yine de tam emin olmak istemiştim. Kolay gelsin.

Size 5 madde olarak yazdıklarımı sırasıyla kontrol ederek gitmeniz gerekli, bu sorununuzu çok yakından görmeden kesin bir şey söylemek hiç mümkün değil çünkü. Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri