4x18 armatür neden 4 balast kullanılır?

fatihatac

Üye
4x18 armatür neden 4 balast kullanır cevaplarsanız sevinirim

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Öyle bir zorunluluk yok.İsterseniz,2 balastta kullanabilirsiniz.Hatta,tek balastla 4x18 w ampul yakabilirsiniz ( mesela,Vosslohh-Schwabe 188744 kodlu elektronik balast ).

4 tane balasta kullanılırsa arıza durumunda sadece arızalı lamba söner 2 balast kullanılırsa arıza durumunda 4 lambadan ikisi devre dışı kalır seçim buna göre yapılabilir

tamamen maliyet hesabı artık mekanik balast fazla üretilmiyor ucuz eloktronikler ise mekanik'e göre daha pahalı ucuz bir lamba alırsanız mekanik balast cıkar ilerdede bir inilti sesi duyabilirsiniz ancak eloktroniklerde ise 1 bamba sonerse 2 şerli grup oldugu için 2 lamba yanmayacaktır 4 lamba yakan blastın teknik özelliği bilmediğim için o konuda yorum yapamayacağım

kolay gelsin

2 ya da 3 balastlı armatür kullanımını çok gördüm ancak 4 balastlı armatürü ilk defa duyuyorum. Balast arıza yapacak diye bir armatüre 4 adet balast koymak da pek akıl kârı değil.

2 ve 3 balast uygulaması da arızaya karşı olmak dışında otomasyon için de kullanılabiliyor. Mesela 3 balastta 1X18 2 adet, 2x18 1 adet balast kullanarak %25, %50, %75 %100 gibi 4 kademe olarak aydınlatma sağlayabiliyorsunuz. Tabi bu da eski bir yöntemdi. Artık DALI balastlar var buna da gerek kalmadı..

+ 4x18 armatür de kullanılmasını tavsiye etmiyorum. Fiyatları bir miktar ucuz gelebilir. Ama verimlilikleri 4x14 armatürlerin çok gerisinde. Hem ışık olarak ortalama %25 daha az ışık veriyor. Hem de enerji olarak ortalama %20 seviyesinde daha fazla elektrik tüketiyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri