4P Kaçak akım nötürsüz kullanılması durumunda kullanılacak olan direnç değeri ne olmalı?

CEVDET ÇALIK

Profesyonel Üye
upload_2018-6-4_8-47-32.png

Kaynak:Schneider Elektrik

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
..nedir bu? anlamadım..

Sorunuzun içindeki tabloda direnç değerleri belirtilmiş. 30ma kaçak akım rölesi için 2200 ohm 4 wattlık direnç yazıyor100 / 300 / 500 diye devam ederek belirtmiş direnç değerini.

..direnç ne için..onu anlamadım.

..direnç ne için..onu anlamadım.
KAKR’nin bağlandığı 3-fazlı nötr olmayan şebekelerde, eğer bağlantı devresinin fazları arasındaki gerilim 110V (EN standartına göre 30 mA hassasiyetinde 170V) 254V arasında ise, test butonunun doğru şekilde çalışabilmesi için yapılabilecek yöntemlerden biri direnç bağlamaktır.Eğer sembollere dikkat ederseniz aşağıda da bir sembol resmi vardır test devresi üzerinde direnç görürsünüz ;) çoğu meslektaşın dikkatini çekmez belkide.
3-fazlı nötr bulunmayan ve faz gerilimi 400 V olan şebekelerde, test butonunu çalışabilmesini sağlamak için, fazlar normal şekilde bağlanmalı ve mesajınızdaki gibi direnç kullanmalısınız.Böylece test devresi direnci gerilim düşümü ile maximum 254 volta maruz kalır.
siz bunun yerine kullandığınız kakr dökümanını indirin ve örneğin resimdeki gibi olsun.Bu durumda 1/2 girişini ve doolayısı ile 2/1 çıkışını kullanmasınız olur biter :)
figur-1.jpg

..biz bu direnci haricen takarak aslında rölenin içinde bulunan test direnci ile seri bağlamış oluyor ve iki fazı bu dirençler üzerinden birleştirmiş oluyoruz..öylemi..

Ben 80A girişi olan tozaltı kaynak makinesine kaçak akım bağladım fakat direnç bağlamadım direnç olayını da ilk defa duyuyorum!Kaçak akım çalıştı girişine nötr bağladım çıkışına nötr bağlamadım siemens 125A 30mA kaçak akım çalıştı.Burada bir şey dikkatimi çekti kaçak akımın girişine nötr bağlantısı sanki yapılmamış faz çıkışlarından direnç nötr çıkışa bağlanmış böyle bir devrede girişe nötr bağlamadan araya koyulacak dirençle kaçak akım çalışır mı?Yoksa şemada nötr bağlantısı atlanmış mı?

..bu direnç sadece test yapmak için..
fakat burada benim kafam biraz karıştı.. nötr olmayan 3 fazlı dengesiz yüklerde kaçak akım sadece toprağa kaçak olunca atar..burada test için iki faz direnç üzerinden birleşince röle neden atıyor?

Ben 80A girişi olan tozaltı kaynak makinesine kaçak akım bağladım fakat direnç bağlamadım direnç olayını da ilk defa duyuyorum!Kaçak akım çalıştı girişine nötr bağladım çıkışına nötr bağlamadım siemens 125A 30mA kaçak akım çalıştı.Burada bir şey dikkatimi çekti kaçak akımın girişine nötr bağlantısı sanki yapılmamış faz çıkışlarından direnç nötr çıkışa bağlanmış böyle bir devrede girişe nötr bağlamadan araya koyulacak dirençle kaçak akım çalışır mı?Yoksa şemada nötr bağlantısı atlanmış mı?
Evet çalışır.Şemada olduğu gibi nötr bağlantısına gerek yoktur.Direncin tek fonksiyonu kakr d test fonksiyonunun güvenli biçimde çalışmasını sağlamaktır.

..bu direnç sadece test yapmak için..
fakat burada benim kafam biraz karıştı.. nötr olmayan 3 fazlı dengesiz yüklerde kaçak akım sadece toprağa kaçak olunca atar..burada test için iki faz direnç üzerinden birleşince röle neden atıyor?
öncelikle benim sorunuzdan ilk anladığım haliyle cevap vereyim;
Direnç üzerinden iki fazın birleşmesi durumu söz konusu değildir.Burada demek istediğiniz paylaştığınız resimdeki aşağıdaki figürlerde görülen 1-3 girişleri yada 2-4 çıkışlarının direnç üzerinde birleşiyormuş şeklindeki görüntüsü ise bu birleşme değildir yanlış yorumluyorsunuz.Test devresi referansını bu giriş yada çıkışlar üzerinden aldığı için resim böyle gösterilmiştir.Aslında olan 1 yada 3 numaralı herhangi bir giriş ile yada 2 veya 4 numaralı herhangi bir çıkış ile nötr arasına direnç koyabileceğiniz anlamı taşıyor.Direnç üzerinde birleşme söz konusu değil ve olamazda zaten.Ayrıca diğer bir ifadeylede 5 yada 6 nolu pinlerle nötr arasına direnç koyarsanız test devresi çalışmayacaktır.
upload_2018-6-5_9-0-5.png

Sorunuz eğer test direnci üzerinden iki fazın birleşmesi ise kaçak akımın atması normal.bu durumda fazlar arasında dengesiz akım geçişleri yada yüklenme oluşacağından kaçak akım çalışma prensibi gereği atacaktır.Çünkü röle İçerisinde toroidal ölçüm transformatörü bulunmaktadır. Bu transformatör özellik olarak içerisinden geçen akımın toplamında bir dengesizlik veya bir eşitsizlik olduğu vakit, bu dengesizliğin oranında bir akım endükler. Kaçak akım rölesi temel olarak toroidal transformatörün bu özelliğinin üzerine kurulmuştur

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri