433 mhz rf alıcı vericinin mesafesi ?

:))sendemı brutus?
silvestir arkadaş konu rf vericinin mesafesı ıdı ama konu başka yone gıttı rf vericiye gelince 10 mwatt guçlendırılır dedığın gıbı önune transistor eklenır atıyorum 10 watt a çıkarılır o zaman açik arazıde 15-20 km gider aşağidaki linkte 3 sayfadakı çizelgeyı okuyun herşey açık açık yazıyor orada
http://www.tk.gov.tr/mevzuat/yonetmelikler/dosyalar/KET_yonetmeligi.pdf

Bu 433 Mhz vericilerin arkasına tek transistörlü güçlendirici bir kat ilave edilebilir, Duruma göre birkaç km sinyal gönderilir yani. Sorun değil.

Merhaba benim sormak istediğim başka bir konu eğer bu kodlayıcı devre çıkışına bağlanan rf modüllü devreler ile RC tipi bir aracı kullanavilirmiyiz,yani bir sinyal gönderirken örneğin ileri için 0000 1111 giderken aynı zmanda sağa dönüş için 0000 0011 gönderebilirmiyiz.

Merhaba benim sormak istediğim başka bir konu eğer bu kodlayıcı devre çıkışına bağlanan rf modüllü devreler ile RC tipi bir aracı kullanavilirmiyiz,yani bir sinyal gönderirken örneğin ileri için 0000 1111 giderken aynı zmanda sağa dönüş için 0000 0011 gönderebilirmiyiz.
bir byte(8 bitlik) bir data ile 255 degisik komut gönderebilirsiniz.bütün hareketleri kontrol etmek icin tekbir byte lik yeterli.örnegin 1 biti saga don,ikinci biti sola don,3 biti ileri,dorduncu biti geri diye programladıgımızı varsayarsak 0000 0101 komutu ile saga ileri calısmasını saglamıs oluruz.

Peki örnek bir devre varmı arkadaşlar?

bu alıcı verici modüllerde amplifikatör kullanmadan yapılan devreler antenin özellikleriyle doğrudan alakalıdır

tekin hocam ben devreyi kurdum ilk antensiz çalıştırdım şimdi baskı devreye yerleştiriyom anten de takıp mesafesini ölçecegim 1 km den çeksin bana yeter amacım bi tekne var küçük ona oltayı takıp 300 400 mt denize göturup bırakmasını istiyorum ama 1 km çekse süper olacak bakalım bi deneyecegım baskı devreyi cıkartıp konuyu kapatalım artık ustalar :) herkese bilgilerinden dolayı teşekkür ederim..
slm
tekin hocam ben devreyi kurdum ilk antensiz çalıştırdım şimdi baskı devreye yerleştiriyom anten de takıp mesafesini ölçecegim 1 km den çeksin bana yeter amacım bi tekne var küçük ona oltayı takıp 300 400 mt denize göturup bırakmasını istiyorum ama 1 km çekse süper olacak bakalım bi deneyecegım baskı devreyi cıkartıp konuyu kapatalım artık ustalar :) herkese bilgilerinden dolayı teşekkür ederim..
slm ustam aynı işi bende yapmak istiyorum acaba devreyi denedinizmi kaçmetreden çekiyor dediğiniz gibiyse 1 km çekiyorsa devre şemasını veme şansınız varmı

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri