433 MHz Alıcı Sinyalini UART ile Bilgisayarda görme?

ecucuk

Üye
Herkese merhaba,
Benim bir tez projem var. Elimde bir 433 Mhz 4 Kanal RF Kumandam var ben bu kumandanın datası 433Mhz Alıcıdan STM32 ARM ile Serialden ekrana basmak istiyorum.Ama bir türlü logic analyzer de gördüğüm sinyalleri uarta Hex olarak göremiyorum?
Yardımcı olduğunuz için şimdiden teşekkür ederim.

kullandıgın rf alıcı ne? cogu rf alıcılarda sadece data cıkısı vardır,yani gelen bilgi tren katarı seklinde seri olarak gelir,hatta basında header denen baslık vs kısımlarıda bulunur.sizin bu gelen seri bilginin once baslık vs kısımlarını bulup,senkronize ettikten sonra seri olarak datayı okuyup dekodladıktan sonra uart ın tx i ile ekrana bastırmanız gerekir.rf alıcının data pinini direk olarak arm nin rx ucuna baglayarak dogru sekilde data okuyamazsınız.gerci piyasada rs232 cıkıs veren rf alıcılarda var diye biliyorum.internette stm32+433 yazarsanız data okuma ile ilgili yapılmıs programları bulabilirsiniz.

kullandıgın rf alıcı ne? cogu rf alıcılarda sadece data cıkısı vardır,yani gelen bilgi tren katarı seklinde seri olarak gelir,hatta basında header denen baslık vs kısımlarıda bulunur.sizin bu gelen seri bilginin once baslık vs kısımlarını bulup,senkronize ettikten sonra seri olarak datayı okuyup dekodladıktan sonra uart ın tx i ile ekrana bastırmanız gerekir.rf alıcının data pinini direk olarak arm nin rx ucuna baglayarak dogru sekilde data okuyamazsınız.gerci piyasada rs232 cıkıs veren rf alıcılarda var diye biliyorum.internette stm32+433 yazarsanız data okuma ile ilgili yapılmıs programları bulabilirsiniz.

Yanıtınız için çok teşekkür ederim.

RF Alıcım piyasa çok satılan 433 Mhz alıcılardan üzerinde SYN500R ASK Receiver var.Dediğiniz gibi sinyal tren şeklinde geliyor dekod aşaması önemli anladığım kadarıyla.

Öncelikle projeyi parça parça çalışır hale getirin.
Stm32 den Pc ye uart ile bildiğiniz bir datayı rf modülü hiç işe karıştırmadan gönderin
burası çalışırsa rf modül kısmına geçilir.

Bitirme tezi üniversite bitirme mi ne seviyede yani?
Birde elektronik ihtisasınız mı yoksa bilgisayar mühendisi gibi farklı bir alandan mısınız?

Stm32 de yapacagınız ıslem bir tane giriş pinini GPIO_EXTx (ekternal interrup girişi) olarak ayarlayın,yani rf alıcıdan gelen sinyalin her yukselen ve alacalan kenarında interrup oluştursun.Bu interruptun içinde eger yukselen kenarsa sistem timer counterını sıfırlayın.alcalan kenarında ise pulsın suresini olçmüş olacaksınız.
Artık burdan sonrası yorumlama kısmı.
oncelikle Header kısmını bulacaksınız(genellikle normal puls suresinin 2-3 misli olur)
header kısmını bulduktan sonra her pulsun suresine bakarak suresi uzun pulsları 1,süresi kısa pulsları ise 0 diyerek bir degiskenin en sagına yazacaksınız ve her pulsdan sonra bu degişkeni bir sola kaydıracaksınız.Bu sayede 32 bitlik bir register ile sadece 4 byle lik data okumus olursunuz.Okumak istediginiz Byte sayısı eger cok daha uzun olsun isterseniz birden cok degisken secerek,kaydırma isleminde en sagdaki degişkenin 32inci bitini bir sonraki degiskenin 1. bitine atayarak kaydırma işlemine devam edersiniz.