40db ölçüm alanlı YARI-PROFESYONEL DIN PPM yapımı

PPM LED devresinin son durumu böyle oldu hocam.Sizin bana önerdiğiniz formül ile yaptım.Arka kısımdan fazlalıkları kestim.Aslında sorunun deliklerin delinmesindeki hataların dışında plaketteki eğrilikten de kaynaklandığını gördüm.Plakettin ortasında artık ısıdan mı olmuş nasıl olduysa hafif bir bombe var. Ama sonuçta bu kadar yapabildim.Bütün ledleri test ettim hepsi pin headerlar ile temaslı ve yanıyor.

Ekli dosyalar

• P_20230130_171841_1.jpg
    P_20230130_171841_1.jpg
    244.8 KB · Görüntüleme: 11
  • P_20230130_171847_1.jpg
    P_20230130_171847_1.jpg
    266.9 KB · Görüntüleme: 11
  • P_20230130_172240.jpg
    P_20230130_172240.jpg
    235.4 KB · Görüntüleme: 10
  • P_20230130_172434.jpg
    P_20230130_172434.jpg
    211.6 KB · Görüntüleme: 11
Genel referans için olmaz.
Alt referans için olur ama zor olur.

NOT:
PCB deki trimpot delikleri ayarlanabilirse her iki referans için olur.

Genel referans için olmaz.
Alt referans için olur ama zor olur.

NOT:
PCB deki trimpot delikleri ayarlanabilirse her iki referans için olur.
2 trimpot bacakları da aynı ne gibi bir ayar gerekecek?Yön olarak mı sorun olacak?

Ekli dosyalar

• PPM.png
    PPM.png
    89.1 KB · Görüntüleme: 5
2 trimpot bacakları da aynı ne gibi bir ayar gerekecek?Yön olarak mı sorun olacak?
Trimpotları PCB ye monte ettiğini düşün.
Sonra bu trimpotları ayarlamak için tornavidayı nasıl ve nereden kullanacağını düşün.
Yarın akşama kadar sana müsaade.
Gerekirse trimpotu kağıt üzerine çizdiğin PCB ye monte etmiş gibi yaparak ayar yerini nasıl kullanacağını hesap et.

Trimpotları PCB ye monte ettiğini düşün.
Sonra bu trimpotları ayarlamak için tornavidayı nasıl ve nereden kullanacağını düşün.
Yarın akşama kadar sana müsaade.
Gerekirse trimpotu kağıt üzerine çizdiğin PCB ye monte etmiş gibi yaparak ayar yerini nasıl kullanacağını hesap et.
Ben bu şekilde trimpotları monte ettiğimde yandan tornavida ile ayarlamayı düşünmüştüm.

Ekli dosyalar

• PPM1.png
    PPM1.png
    117.6 KB · Görüntüleme: 6
Her trimpotun bir takılış şekli ve yönü bulunmaktadır.
Senin yaptığın gibi yaparsan...
PPM2.png

Sarı renkteki ayar başına tornavida ile ulaşabilmen için (Mor çizgiler) ya çok uzun yol gideceksin ya da bazı malzemelerin üzerinden aşmak zorunda kalacaksın.
Bu malzemelerin yüksekliği trimpot ayar vidasından yüksek ise zaten tornavida ile ulaşamayacaksın.

Ancak almak istediğin trimpota göre PCB yi düzenlersen trimpotu uygun şekilde monte edebilirsin.
PPMt.png

Trimpot padlerini şekildeki gibi yaparsan trimpot ayar vidası rahatlıkla erişilebilir olacaktır.

Her trimpotun bir takılış şekli ve yönü bulunmaktadır.
Senin yaptığın gibi yaparsan...
Ekli dosyayı görüntüle 95385
Sarı renkteki ayar başına tornavida ile ulaşabilmen için (Mor çizgiler) ya çok uzun yol gideceksin ya da bazı malzemelerin üzerinden aşmak zorunda kalacaksın.
Bu malzemelerin yüksekliği trimpot ayar vidasından yüksek ise zaten tornavida ile ulaşamayacaksın.

Ancak almak istediğin trimpota göre PCB yi düzenlersen trimpotu uygun şekilde monte edebilirsin.
Ekli dosyayı görüntüle 95386
Trimpot padlerini şekildeki gibi yaparsan trimpot ayar vidası rahatlıkla erişilebilir olacaktır.
Teşekkür ederim hocam ben de dediğiniz şekilde PCB de düzelttim.

Ekli dosyalar

• PPPt1.png
    PPPt1.png
    35 KB · Görüntüleme: 3

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@