40db ölçüm alanlı YARI-PROFESYONEL DIN PPM yapımı

Önemli olan ledlerin pinlerinin PCB deliklerine uymasıdır.
Çizim programı imperyal yani inch ölçüsüne göredir. 2.54mm yi 2.5mm gibi ölçersen SW boardda olduğu gibi kayar.

Ledleri şöyle bir dizdim arkadan ve önden görünüm resimlerdeki gibi.Ancak plastiğin ön yüzünü siyaha boyamıştım kabartılar olduğu için zımparalayacağım.Zaten üzerine sticker yapışacak.Ledler tam oturuyor ve yüzeye sıfır olarak duruyor.Kağıt ile de denedim PCB delikleri ile uyumlu.
Yamyam hocam bu en son çizdiğimiz PPM PCB si bunu da basayım mı ?Bunda kontrol etmem gereken bir şey var mı?

Ekli dosyalar

• PPM arka.jpeg
    PPM arka.jpeg
    239.9 KB · Görüntüleme: 12
  • PPM.jpeg
    PPM.jpeg
    267.8 KB · Görüntüleme: 11
  • PPM_PCB.png
    PPM_PCB.png
    39.7 KB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme:
Yamyam hocam PPM göstergeyi tamamladım.Sadece headerlar uzun olduğu için dişi headera göre keseceğim.

Ekli dosyalar

• 2.jpeg
    2.jpeg
    130.4 KB · Görüntüleme: 11
  • 6.jpeg
    6.jpeg
    117.9 KB · Görüntüleme: 11
  • 10.jpeg
    10.jpeg
    113.9 KB · Görüntüleme: 11
  • 7.jpeg
    7.jpeg
    120.1 KB · Görüntüleme: 12
  • 4.jpeg
    4.jpeg
    131.2 KB · Görüntüleme: 10
Yamyam hocam bu en son çizdiğimiz PPM PCB si bunu da basayım mı ?Bunda kontrol etmem gereken bir şey var mı?
Henüz basma.
Birlikte kontrol edelim.
PCB yi şase metaline uyarlamak gerekebilir.
Yamyam hocam PPM göstergeyi tamamladım.Sadece headerlar uzun olduğu için dişi headera göre keseceğim.
Headerleri kesersen iyi olmaz. Header uçları özel açılı kesilmişlerdir.
Headerleri lehimlemeden önce boylarını ayarlamalısın. Fazla olan uzunlukları bastırarak LED tarafına çıkmasını sağlarsın. Diğer tarafın mesafesi uygun olduğunda led tarafından kesebilirsin.

Headerleri kesersen iyi olmaz. Header uçları özel açılı kesilmişlerdir.
Headerleri lehimlemeden önce boylarını ayarlamalısın. Fazla olan uzunlukları bastırarak LED tarafına çıkmasını sağlarsın. Diğer tarafın mesafesi uygun olduğunda led tarafından kesebilirsin
Bu fikir süper hocam ben de kısa olanlarından mı alsam acaba diye bakıyordum şimdi.Ama gerek kalmadı o zaman.

Şu unsurları da belirt.
Led plaketi şaseye vidalanıyor mu.
LED plaketi iç panel metalinin altında mı kalıyor yoksa biraz görünüyormu.
İç panel metalinin üstündeki delikler PCB deliklerine uyarlanabilir durumda mı.

Şu unsurları da belirt.
Led plaketi şaseye vidalanıyor mu.
LED plaketi iç panel metalinin altında mı kalıyor yoksa biraz görünüyormu.
İç panel metalinin üstündeki delikler PCB deliklerine uyarlanabilir durumda mı.
Led plaketi plastik gösterge kutusuna vida ile vidalanıyor.Bu parça da kulakları ile ön panele vidalanıyor.
Üstten içe doğru gelen metal şase ile led plaketinin birleşim kenarı sıfır gibi.Yani PCB deliklerine uymuyor.Ledleri monte ederken sizin dedğiniz gibi esneme şansı verecek mesafede lehimledim.Kırılmasın diye.

2 adet PPM devresindeki trimpotların ön tarfındaki boşluğa M3 PAD koyarak taban sacına monte edebilirim.Zaten devre hedearlar ile led plaketine geçecek.Sizin düşünceniz ne olur hocam?Ama sorun şu devrenin şase M3 PADi altına besleme devresi geldiği için o köşeden tabana vidalanamayacak.Devrenin şasesini trafodan kablo ile versek sorun olur mu?

Bir sorum da şu; biz devreyi artık 2X13,5V ile besleyeeğimiz için devredeki 10V zener yerine 12V zener kullanabilir miyiz?Elimde 12V 1w ve 9V 1w zenerlerim var.

Ekli dosyalar

• Ppm_devre 1.jpeg
    Ppm_devre 1.jpeg
    250.9 KB · Görüntüleme: 9
  • Ppm_pcb.jpeg
    Ppm_pcb.jpeg
    122.7 KB · Görüntüleme: 7
  • Ppm_PCB5.jpeg
    Ppm_PCB5.jpeg
    141.4 KB · Görüntüleme: 8
  • PPM_PCB.png
    PPM_PCB.png
    50.8 KB · Görüntüleme: 8
Led plaketi plastik gösterge kutusuna vida ile vidalanıyor.Bu parça da kulakları ile ön panele vidalanıyor.
Üstten içe doğru gelen metal şase ile led plaketinin birleşim kenarı sıfır gibi.Yani PCB deliklerine uymuyor.Ledleri monte ederken sizin dedğiniz gibi esneme şansı verecek mesafede lehimledim.Kırılmasın diye.

2 adet PPM devresindeki trimpotların ön tarfındaki boşluğa M3 PAD koyarak taban sacına monte edebilirim.Zaten devre hedearlar ile led plaketine geçecek.Sizin düşünceniz ne olur hocam?Ama sorun şu devrenin şase M3 PADi altına besleme devresi geldiği için o köşeden tabana vidalanamayacak.Devrenin şasesini trafodan kablo ile versek sorun olur mu?

Bir sorum da şu; biz devreyi artık 2X13,5V ile besleyeeğimiz için devredeki 10V zener yerine 12V zener kullanabilir miyiz?Elimde 12V 1w ve 9V 1w zenerlerim var.
LED plaketi sağlam olarak şaseye vidalanıyorsa iki kartı da rahatlıkla taşıyacaktır. (Dişi konnektör kalitesine bağlıdır)
Dolayısı ile PPM plaketlerinin şaseye vidalanmasına gerek olmaz.
Ancak bu durumda besleme sıfır uçlarının da ayrı ayrı besleme devresine bağlanması gereklidir.
(Tek yapılması gereken şey pover konnektörlerine 3 er adet kablo bağlayıp bunları direk PSU çıkışlarına bağlamaktır)
V LED için ayrı besleme kullanılacaksa plaket üzerindeki şase kesilebilir veya birleşik bırakılabilir.
O zener OP-AMP koruması içindir. 9V olması daha iyi olur. Her ne kadar çoğu op-amp 17V a kadar dayanıyor olsa da voltajı düşük tutmak faydalıdır.

NOT:
Headerlar çok yampiri olmuş. Yakışmıyor.
Daha kısa olanlar ile değiştirip, orijinal formunu bozmadan lehimlemelisin.
https://www.robodukkan.com/40-Pin-Tek-Sira-Erkek-Header-254-mm-Siyah,PR-116.html
Bu hıdır lehimlenmeden önce tüm pinler bastırılarak plastik parçaya sıfırlanır. Böylece pin uzunluğu plaketten geçtikten sonra ideal olacaktır.

Son düzenleme:
Headerlar çok yampiri olmuş. Yakışmıyor.
Ben de hoşlanmadım .O kadar dikkat etmeme rağmen dremeldeki en ufak kayma padde yanlış delik açınca bu eğrilikler oldu.Sıkıntı yaratıyor.(Yaşlanınca göz iyi görmüyor hocam tabi benim için geçerli bu :D )

V LED için ayrı besleme kullanılacaksa plaket üzerindeki şase kesilebilir veya birleşik bırakılabilir.
Ben led parlaklığını daha rahat ayarlamak için LED&FAN devresinden bir tane daha yapayım değil mi?

Bu PPM devresine bir bakalım mı hocam bir sorun yoksa basayım bunu da.Bir de malzeme değerleri bizim eski ppmdekilerin aynısı mı olacak?Farklı ise ben sipariş vereceğim hepsi birlikte gelsin.

Ekli dosyalar

• PPM PCB.png
    PPM PCB.png
    94.2 KB · Görüntüleme: 2
Son düzenleme:
Malzeme değerleri aynı.
Trimpot delikleri şüpheli.
Elindeki dikey trimpotların resimlerini görek.
NOT:
LED parlaklığı V LED ile ayarlanabilir olsa da standart ledler için fazlaca ayara gerek kalmıyor.
Sonuç itibari ile led üzerinden geçen akım bu tasarım ve ledler için 4-5mA gibi olacaktır.
12V led besleme için 2.2K civarı led direnci kullanılacaksa, 8-10mA için V led 24 V a kadar bile çıkabilecektir.
12V max kullanabileceğimize göre, V led ayarı DIMMER gibi olacaktır.
DIN PPM de orijinal olarak led parlaklığını ayarlamak mümkün olsa da bu ayar referans gerilimini de değiştirmektedir.

@sasen1
Senin için trimpot buldum.
https://www.cakirelektronik.com/uru...6p-bourns-r-trimpot-r-trimming-potentiometers
Referans ve alt referans için bu trimpot kullanılabilir.
Çok turlu olması avantaj sağlayacaktır.
Ürün sahte bourns ama iş görür.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri