40db ölçüm alanlı YARI-PROFESYONEL DIN PPM yapımı

Şu ampli işini yoluna koyalım da DIN PPM mimize devam edelim hocam. :D
Ben bu işin suçlusu olarak @ozgurece35 yi düşünüyorum.
Modifiye TECHNICS amplisine DIN PPM yapınca herkesler gördü ve gudurdu sanırım :D

Yamyam hocam ampli modifiye işlerine ve testlere devam ederken bir yandan da DIN PPM projemize kaldığımız yerden devam etmek istiyorum.Aşağıda linkini verdiğim ledleri daha önce de paylaşmıştım.Tekrar bir bakabilirseniz uygunsa sipariş vereyim.Bu ledlerin yanında bir sürü kodlar var.Hangilerinden alırsam aynı model ve ışık kalitesi aynı olur?

https://tr.rsdelivers.com/productlist/search?query=LED&familyId=13316#af=10737_489164;

Ben bu işin suçlusu olarak @ozgurece35 yi düşünüyorum.
Modifiye TECHNICS amplisine DIN PPM yapınca herkesler gördü ve gudurdu sanırım :D

@Mr_YAMYAM hocam DIN PPM devresini tasarlayıp modüllleri yapmam mümkün değil. Tasarım ve montajı siz yaptınız. Bende keyfini sürüyorum.Bence mükemmel bir projeydi. Ben sadece serigrafi üzerinde çalıştım önce beyaz fon denedim baktım olmadı sonra koyu renk fonda daha güzel bir görsel sağladık. Ayrıca aşağıda marka ve DIN PPM bilgilerini yazınca görenler orjinal sanıyor. :)

hwuxpc8.gif

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    85.8 KB · Görüntüleme: 12
  • 2.jpg
    2.jpg
    206 KB · Görüntüleme: 11
  • 3.JPG
    3.JPG
    203.9 KB · Görüntüleme: 12
  • 4.JPG
    4.JPG
    232.7 KB · Görüntüleme: 13
  • P_20161117_131552_1_p.jpg
    P_20161117_131552_1_p.jpg
    110.3 KB · Görüntüleme: 14
Son düzenleme:
Yamyam hocam ampli modifiye işlerine ve testlere devam ederken bir yandan da DIN PPM projemize kaldığımız yerden devam etmek istiyorum.Aşağıda linkini verdiğim ledleri daha önce de paylaşmıştım.Tekrar bir bakabilirseniz uygunsa sipariş vereyim.Bu ledlerin yanında bir sürü kodlar var.Hangilerinden alırsam aynı model ve ışık kalitesi aynı olur?

https://tr.rsdelivers.com/productlist/search?query=LED&familyId=13316#af=10737_489164;
Hepsi aynı marka. Sadece tipleri değişik.
Önemli olan displaye uygunluk.
Hepsi de displaye uygun görünüyor. Ancak yuvarlak 2mm olanlar uygun gibi.
6 atet kırmızı
2 adet sarı (turuncu değil)
28 adet te yeşil lazım. Ancak yedekli almakta fayda var

Yamyam hocam ben geçen hafta ledlerin siparişini verdim.Bizim PPM devremiz hazırdı.Ancak PPM display yapmadık.Sizin EBU PPM displaydan uyarlama yapabilir miyim?

Yamyam hocam ben geçen hafta ledlerin siparişini verdim.Bizim PPM devremiz hazırdı.Ancak PPM display yapmadık.Sizin EBU PPM displaydan uyarlama yapabilir miyim?
Display tekniği daha karmaşıktır.
Öncelikli olarak senin amplinin ön gösterge paneli ölçülerini belirlememiz lazım.
Sonra panelde özel aparatlar varsa bunları tespit etmeli ve ölçülendirebilmeliyiz.
Örneğin LED lerin alt alta olan ölçüsü. Toplam 18 led için uzunluk ölçüsü gibi.
Bu ölçeklendirilme yapıldıktan sonra montaj planı geliştirerek, gerek displayin gerekse devrelerin birbirlerine olan mesafesi olsun boyutları olsun, hesaplamalarımızı yaparak tasarımımızı ona göre yapmalıyız.

Yamyam hocam PPM display montaj delikleri mesafesini ve gösterge cam ölçüleri resimdeki gibi.
Sizin ppm display i ölçtüm.Ledleri 18 adete (tek kanal) indirince 89,1mm uzunluğunda oluyor. PPM ekran camını ortalarsak sağ ve solda 12mm kalıyor.

Ekli dosyalar

• PPM EKRAN.jpeg
    PPM EKRAN.jpeg
    227.6 KB · Görüntüleme: 10
  • PPM_PCB.png
    PPM_PCB.png
    15.9 KB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme:
5X18=90 Küsüratı da var. Led bar'ın 5mm aralıklarla uzunluğu.
Demekki her led arasına 5mm yani imperyal ölçümüne göre yaklaşık 10cm ye yakın uzunluk olacak.
İki kart arası minumum mesafe 1-1.5cm olabilir.
Header mesafesi ve ledlerin üst üste konulma mesafesi ayarlanabilirse, iki kart üst üste yerleştirilebilir.
Ancak bu kadar dar alanda display PCB'si ecik çipindirik olacaktır.
Dolayısı ile özgürün display gibi tel ile yapılması gerekebilir.
Benim çizimlerimde 20 LED için display PCB leri olması lazımdı. İki ledi iptal ederek kullanabiliriz belki.
Ancak bir durum daha var.
Led bacak uzunluğu ön panelin camını aşmayacak şekilde uzun olabilecektir.
Bu durumda display kartının nereye monte edilebileceğini belirlememiz lazım.
İki seçenek var.
1 Display kartı uygun yere monte edilir ve PPM devreleri headerlar ile bu karta takılırsa sorunsuz kullanılabilir.
2 Display kartı boşta kalır ama PPM kartlarını şaseye uygun şekilde monte edersek de kullanabiliriz.
Her halükarda ince hesaplamalar gerekmektedir.
Sen şimdilik benim display kartlarını printer ile basarak yerleştirmeye çalış.

NOT:
EBU PPM display kartına bakarsan bazı yolların çok ince olduğunu görürsün.
Böyle bir PCB yi elinle basmak istersen çok hata olasılığı vardır. PCB ciye bastırsan tek kart için bir dünya para vermek zorunda kalırsın.

Son düzenleme:
@Mr_YAMYAM Hocam SU-V4A Technics (Mr_YAMYAM) projesinde 2016 yılında ne kadar zor bir tasarım ve montaj süreci gerçekleştirmişsiniz. Ben sadece serigrafi üzerinde çalşmıştım. Bu projeye % 1 lik bir katkı yaptım sayılır. @sasen1 arkadaşımızın gerçekleştirmeye çalıştığı bu projeyi takip edenlerin çoğu başlamadan vazgeçtiklerini düşünüyorum.

Ekli dosyalar

• P_20230122_210959_1_p.jpg
    P_20230122_210959_1_p.jpg
    172.6 KB · Görüntüleme: 7
  • P_20230122_211121_1_p.jpg
    P_20230122_211121_1_p.jpg
    184 KB · Görüntüleme: 7

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837