400kVA trafo projesi için yardım!

hasbas48

Üye
Arkadaşlar 400 kVA 31,5/0,4kV luk trafo için 31,5 tedaş hattından enerji almayı düşünüyorum. Gücüm de 160kW+75kW iki motor. Kurulacak köşk tipi trafo ile tedaş direği mesafesi yaklaşık 150 metre. 3 direk dikerek XLPE kabloyla trafoya girmeyi düşünüyorum. Havai hat iletkenini, XLPE kesitini, direk boyunu ve projedeki önemli noktalar hakkında bilgiye ulaşmaya çalışıyorum yardımcı olursanız mutlu olurum teşekkürler...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
1- Harici tip topraklamalı seksiyoner(sigortalı ve parafudur korumalı)
2- Seksiyoner topraklaması için galvaniz şerit (Tahminer 20 metre)
3- Havai hat için Swallow iletken(direkler arası tahminen faz başına toplam 160 metre)
4- son direkten trafoya kadar 1x150/25 mm² xlpe OG kablosu (4 tane OG kablosu çekilir. bir tanesi yedek)
5- 1x150 mm² xlpe OG Kablo Başlığı (8 adet) not:trafo için geçmeli tip olması daha uygun olur
6- OG direk boyları ve tipleri arazinin durumu, coğrafi etkenler, iklim şartları, yol geçişleri gibi etkenler göz önünde bulundurulur. Beton direkte olur Kafes direkte olur. arazinin engebeli oluşu ve karlık olan bölgelerde (Buz yükü) ağaç direkler yaygın bir şekilde kullanılır. Boyları ortalama 9,5 ile11,5 arasında değişir.

teşekkür ederim direk seçerken başta ve sonda durdurucu ve ortada taşıyıcı direkler mi seçilmesi gerekiyor? Ayrıca örnek projelere baktığımda 8/12 , 3/14 gibi sayılar gördüm. Bunların anlamları hakkında bilgi verebilirmisiniz? Son olarak swallowun kesitini belirtmem gerekirmi?

swallow kesitine gerek yok. onu og hesaplarında kullanırsın

beton direk mi demir direk mi kullanacaksın. varsa bir vaziyet planı gönder yardımcı olmaya çalışalım

Arkadaş araziye tapograf götürüsün (tek direk hariç) o sana direğine seğilimine kadar hattının tek hatını çıkarır taşıyıcımı yoksa durdururcu mu trafo direğimi olacak açılarına kadar (dönüş var ise) sende onun verdiği bilğilere göre projende listesini yaparsın önceden keşif hazırlanıyordu oda kalkmış diye duydum. T12,D14,TR14 diye yazarlar T12 demek 12 metrelik taşıyıcı direk demektir.

1- Harici tip topraklamalı seksiyoner(sigortalı ve parafudur korumalı)
2- Seksiyoner topraklaması için galvaniz şerit (Tahminer 20 metre)
3- Havai hat için Swallow iletken(direkler arası tahminen faz başına toplam 160 metre)
4- son direkten trafoya kadar 1x150/25 mm² xlpe OG kablosu (4 tane OG kablosu çekilir. bir tanesi yedek)
5- 1x150 mm² xlpe OG Kablo Başlığı (8 adet) not:trafo için geçmeli tip olması daha uygun olur
6- OG direk boyları ve tipleri arazinin durumu, coğrafi etkenler, iklim şartları, yol geçişleri gibi etkenler göz önünde bulundurulur. Beton direkte olur Kafes direkte olur. arazinin engebeli oluşu ve karlık olan bölgelerde (Buz yükü) ağaç direkler yaygın bir şekilde kullanılır. Boyları ortalama 9,5 ile11,5 arasında değişir.

Sn. Hamzam ,
Mesajınızda bazı hatalar var , yanlış bilgilendirme olmaması için bu mesajı yazma gereği duydum.
1- Hatbaşında sigortalı-topraklı ayırıcı kullanılır , Parafudr ise trafo direğine veya kablonun hatta bağlanığı nihayet direğine monte edilir ki trafoyu ve varsa kabloyu korusun.
5- 1x150+25 XLPE kabloyu nereden buldunuz , bu tip tesislerde kablo kesiti yapılacak kısa devre hesabı sonucu bulunacak kısa devre termik dayanımına göre seçilir. Eğer kaynağa çok yakın iseniz bazı durumlarda 1x150+25 XLPE kablo dahi yeterli olmadığı gibi , eğer kaynağa yani enerji alınan İM. trafosuna uzaklık fazla ve iletken kesiti de küçük ise 1x50+16 XLPE bile rahatlıkla yeterli olmaktadır.
6- Ağaç direği OG. hatlarında ancak taşıyıcı direk olarak kullanabilirsiniz. OG. ENH. da ağaç direk ayırıcı direği , durdurucu direği veya nihayet direği olarak kullanılamaz. Ayrıca özel şahıs işlerinde ağaç direk kullanılmamaktadır.
Selamlar . .

Sn. Hasbas48 ,
Sn. karaselkel ve Sn. sado06 nın mesajlarında belirttiği gibi öncelikle bir harita mühendisi veya topoğraf tarafından tesis edilecek ENH. güzergahının 1/400 - 1/2000 ölçekli profilinin çıkarılması gerekmektedir. Profil üzerinde yapılacak şablonlama çalışması sonucu kullanılacak olan direk ve travers tipleri belirlenir. Müteakiben diğer projelendirme çalışmaları yapılır. Selamlar . .

arkadaşlar ilginiz için teşekkür ederim ilçe tedaş müdürü ile görüştüm önce enerji müsadesi yazısı yazın dedi. Yazımıza cevap geldikten sonra dediğiniz gibi topoğraf işini yapıcaz sanırım.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri