4000 adet tasarruflu ampul olan işletme ve kapasitif sorunu

b a k u n

Üye
4000 adet tasarruflu ampül ve bir bu kadar da elektrikli ısıtıcı mevcut olan bir yerde kompanzasyonda sıkıntı yaşanmaktadır. kış aylarında ısıtıcıların devreye girmesiyle aktif yük artıyor ve ceza yemiyoruz fakat yazın sadece tasarruflu ampuller den dolayı kapasitif ceza geliyor. 3 adet 2500 kva trafo var her biri için kompanzasyon panosu mevcut, şönt reaktör devreye verdik. sistemi kapasitiften kurtaıyor ama panoların iç sıcaklığı 56-60 dereceyi buluyor öğle saatlerinde ve şönt reaktörler devreden çıkıyor.

sorularıma gelince?

1-) şönt reaktörlerin çalışma sıcaklığı var mıdır?
2-) aşırı sıcakta şönt reaktörler devreden çıkar mı? yoksa bizim reaktörler mi kafayı sıyırdı?
3-) şönt reaktör kullanmadan kapasitif cezadan kurtulmanın alternatifini bulabilir miyiz?

sayaç og'den ölçüm yapıyor, kompanzasyon ag tarafında. kondansatörlerin hepsini devre dışı bıraktım.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Bence şönt reaktörlerden kurtulmaya değil onlardan tam verimle faydalanmayı hedef koymalısınız. Panolarınız kapalı ortamdaysa split klima ile, açık ortamdaysa içerisine yerleştireceğiniz soğtma fanları ile soğutabilirsiniz...
Dağıtım pano yerleşiminize bağlı olarak tali panolara da lokal kompanzasyon ( şönt reaktör ile ) uygulayabilir, ampuller patladığında, yeni ampul satın alacağınıza zaman, satın alacağınız ampulun cos phi değerine dikkat edebilirsiniz.

1- Şont reaktörler,80-90 derece ısınabilir,
2- Aşırı ısınmaya karşı,koruma kontağı vasıtası ile,devreden çıkması normaldir.Dış ve şartlandırılmış ortamda çalıştırılmalarında yarar vardır,
3- Ölçümünü yapmış olduğum Filips,Osram gibi ampuller,endüktif karakteristiklidir.Ampullerinizi,zaman içerisinde,bu tip ampullerle değiştirebilirsiniz.

Sn.bakun,hicbirsey ve fahri yetiş arkadaşlarımızın görüşlerine aynen katılıyorum.Reaktörlerin bulundukları panoları kızgın güneş altında bırakmaktansa üzerlerine gölgeleme sağlayacak bir çatı yapılması,soğutucu fanlar kullanılması ve en sonunda bunlar yeterli olmazsa pano kliması olayı çözecektir.Tekpan

Sn.bakun,hicbirsey ve fahri yetiş arkadaşlarımızın görüşlerine aynen katılıyorum.Reaktörlerin bulundukları panoları kızgın güneş altında bırakmaktansa üzerlerine gölgeleme sağlayacak bir çatı yapılması,soğutucu fanlar kullanılması ve en sonunda bunlar yeterli olmazsa pano kliması olayı çözecektir.Tekpan

kaç kvar reaktöre ihtiyacım olduğunu nasıl hesaplarım. 1 saatlik kapasitif yürümesü 3.49 olarak okudum sayaçtan. sayaç çarpanı 10080. 3 adet pano var. tek sayaç.

10080 X 3,49 = 35179 var = 35 kvar.3 panoya paylaştıracak ve değişik kademeler şeklinde yapabilirseniz,ince ayar yapma imkanınız olur.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri