400 kw kompanazasyon

yavuz31

Usta Üye
arkadaşlar 400 kw kompanazasyon için şunları düşünüyorum eksik fazla ve yanlışlarımı düzeltirseniz sevinirim acil lütfen
1 ad 630 amp tmş trafo çıkışı için
1 ad 400 amp tmş kompanazasyon için
3 ad 600/5 akım trafosu
1 ad rg3 cs 12 kontrol rolesi entes
220 kwar kondanstör
10 kwar sabit kondanstör
5+5+10+10+10+10+20+30+30+30+30+30 kondanstör dizilimi
12 ad kondanstör güçlerine göre kompanazasyon kontaktörü
100x100 ölçüm panosu
1 ad kombi sayaç
2 ad 3x150+120 nyy kablo trfo pano arasına mesafe en fazla 15 metre
1 ad 200x180 dağıtım ve kompanazasyon panosu iç içe
topraklama,nötr ve faz baraları
çalışacak makine 1 ad indiksiyon makinesi 10.000 hertz (10)khz

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
arkadaşım makinanın elektriksel özelliklerini yazarmısın çünkü bir arkadaşım böyle bir sistem kurarken sıkıntı çekmişti.

makinede tek bildiğim 400 kw gücünde 10000 hertz veya 10 khz yüksek frekansla çeşitli kademelerle demir ısıtma veya demir eritme benim tahminim yüksek frekans uygulandığında aşırı bir akım çekilmekte elbetteki bunu dikkate almak lazım ancak fazla detay elimde yok böyle bir iş yapan yada başına gelen arkadaşımız varmı henüz makine yok müşterim hazırlık aşamasında benden istediği bana 400 kva trafo kur resmi ve şalt malzemesi ile birlikte

Arkadaşım bu makinanın demeranj akımları makinalara göre değişir ama yüksek olduğunu biliyorum trafo gücünün yeterli olduğunu detaylı bir hesaplama yapılarakmı buldunuz yoksa makina gücü = trafo olarakmı.birde bu makinalar kapasitif etki yapıyor die biliyorum bunun içinde şönt reaktöre ihtiyaç duyabilisin.

makinede dameranj akım yok makine gücü 400 kw ancak kademe kademe kullanılabiliyo örnek 3000 4000 9000 hertz her kademe de farklı akım çekiyo 400 den fazla tırafo koyamıyoruz çünki yasal işlemler masraflı oluyo veya şartlar müsade etmiyor dolayısı ile 400 kva ile işi kurtarmak ancak makineninde gücünü full kullanmayarak tırafoyu yakmamak içinde genel anlamdaki tedbirleri biliyor ve kullancağız tabi bilmek yetmiyor sonuçta bir hata tüm trafo ve panonuzu yakabilir yaptığınız masrafda çöpe gider ancak malsahibi bunu kabulleniyor ve extra 2 ci bir 250 kva trafo ilede destekleyebiliriz diyor

Tamam ozaman sorun yok demektir. kullanacagın sayaca akım trafosu koymamışsın yada kompanzasyon rolesine koymamışsın 15 KVAr sabit kondansatör bağla istersen çünkü trafo gücünün %5i olmalı bu değer bu kondansatöre ait 3x32A sigorta ''C''tip 3 adet 0-40 A anoloğ ampermetre bağlamalısın bence

teşekkürler makinenin teknik özelliklerini istedim gelince tekrar yazacağım.

sabit kondansatör için gerekli malzemelerini listene ekledin dimi akım trafoları sigorta ampermetre gibi.

Kondansatörler için sigortalar belirtilmemiş.
Ayrıca bu indüksiyon ocağı harmonik problemleri de çıkarabilir. Onun için kompanzasyona ilave önlemler gerekebilir (Harmonik filitre + güçlendirilmiş tip kondansatörler gibi.) bilginize.

teşekkür ederim makinenin yurtdışından gelmesi 1 aydan fazla sürecek ancak teknik bilgileri tarafıma fax çekilecek ben etüd yaparak hazırlığa başlayacağım daha detaylı yardımlarınızı isteyeceğim

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Geri