400/230 volt 350 KVA jeneratoru 208/110 cevireceğiz.

muraterdal

Üye
klemens bağlantısı değiştirerek 400/230 dan 208/110 volta geçiş yaptığımızda KVA ve amperde değişim nasıl olur?Herz de 50 den 60 çıkacak.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
gücün formulu değişmez arkadaşım formulu yerine koyarsan çıkan sonuç doğrudur .. burada bir miktar güç artışı olabilir. çünki biz aktif gücü motordan alırız . frekans direkt devirle alakalı olduğu için hali ile 1500 dönen motoru 1800 devirde döndermeniz gerecek burada eğer motorunuz buna musaitse sıkıntı yok . sadece hesaplamalarınızı yaparken normal 1500devirde yani 50 hzde kullandığınız gücü baz almıyacaksınız .. motorunuzun inspektlerine yani kataloğuna bakıp 1800 devirde kaç kw olduğuna bakıp hesaplarını ona göre yapacaksın ha alternatörün avrsindeki jumperi 60 a takmayı unutma
kolay gelsin

olay şu aslında..bir firma bizden 300 KVA 110 volt 2 adet jenerator istiyor.Afgansitanda olduğumuzdan burda bir firmada 400 volt jenerator bulduk.bunları 110 volta çevirip vereceğiz ama bizim elektrik muhendisi demişki 300 KVA jenerator 110 volta çevirrisek 160-200 KVA civarı olur.Ben güç değişmez dedim.ama ispatlamam gerek tabi.Formullerini bilimiyorum.Nasıl ispatlarım formulle?
teşekkürler.

p=u*ı*cos fi kw cinsinden
s=u*ı kva cinsinden eğer3 fazlı hesplıyacaksanız kök 3 ile çarpacaksınz .. p=u*ı*1.73

bana motor ve alternatör modelini söylerseniz sanırım daha çok yardımcı olabilirim afganistanda neredeiseniz orada size buna örnek uygulamaları adreslerini verrim

çok teşekkür ederim..afganistanda değişik şehirlerde ve amerikan üstlerinde şantiyelerimiz var.şu an kabildeyiz.

Gücü düşer, çünkü sargıların taşıyabileceği maksimum akım bellidir.

kabilde 60 hz 110 voltu kullanan yok amerikallıradan başka . birde kanada üssünde var .. ama kanada üssündeki uygulama 380 voltu transformatör ile 220 ye düşürüyoruz. eğer kandeharda elemanınız var ise nato üssünde 9 tane 500 kva 3 tane de 358 kva var anakondadada 5 tane 358 kva var. normalde amerikalılar bunu yatakhane ve koğuş bölgelerinde kullanıyorlar alternatörün kapağında 220 bağlantı şekli var yıldız paralel bağlman gerek 380 için yıldız seri yani 6 sargı nın 6 ucuda dışarı çıkmış olmalı genelde sargı nuparaları motor gibidir ama az değişiktir t1 t2t3 - t4 t5 tt6 yani t1 sargısın diğer ucu t4 t2 nin diğer ucu t5 t3 ün ise t6 dır
gerçi alternatörün kapağının içinde mevcut bunlar ama yoksa alternatörün modelini söylersen sana manuelini gönderebilirim . motorunda marka sı önemli ..

gücü düşmez hatta fazlalaşır. 380 volt çalışrken 2sargıyı seri kullanıyorsun 208 de paralel sani sargı kalınlığı 2 katına çıkıyor .

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri