40 dairelik binada sigorta atıyo

zodehala

Üye
40 daireli binada oturuyoruz . 40a kaçak akım rolesi zırt pırt kapanıyo sebebni nedir sizce hemde evdeki sigortalar atmıyo

evde kaçak akım yok en aşağıda ana panoda var

ne yapılmalı doğrusu nedir

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
40 daireli binada oturuyoruz . 40a kaçak akım rolesi zırt pırt kapanıyo sebebni nedir sizce hemde evdeki sigortalar atmıyo

Toroid+açtırma bobini+röle kombinasyonlarında röle açma eşik değerinin max ayarı 30A dir. Sizin röle marka model nedir?
Yangın çıksın diye mi bu kadar yüksek değere ayarlandı ?
Forumda buna benzer çok konu var. Daire içi kakr ile ana giriş arasında selektivite yoksa birlikte açma söz konusu oluyor.
Önce selektivite için girişteki rölenin açma süresine bakılmalı.sonra arızaya sebep olan dairedeki sorun giderilmeli.

panonun fotosunu çeşitli yakın uzak çekim yayınlayın

57573

siğorta kutusunda daire içi fotosu yayınlayın burada başka kaçak akım varmı .
sayaç panosunda başka kaçak akım rölesi 300 mA var olması gerekir .
varmı ? yokmu ? var ise bu atıyor mu ?
veya
ikisi beraber tüm binanın enerjisi ( elektrik ) kesiliyor mu ?
sadece siz ki mi atıyor ?
fotodaki kaçak akım rölesi mi atıyor ?

elektrik sayacana niye mühür atmışlar ki
göstermelik mühür olmuş !!!.
kapak ne olmuş kapağa mühür atılır .

Son düzenleme:
siğorta kutusunda daire içi fotosu yayınlayın burada başka kaçak akım varmı .
sayaç panosunda başka kaçak akım rölesi 300 mA var olması gerekir .
varmı ? yokmu ? var ise bu atıyor mu ?
veya
ikisi beraber tüm binanın enerjisi ( elektrik ) kesiliyor mu ?
sadece siz ki mi atıyor ?
fotodaki kaçak akım rölesi mi atıyor ?

elektrik sayacana niye mühür atmışlar ki
göstermelik mühür olmuş !!!.
kapak ne olmuş kapağa mühür atılır .

binanın 15 yıllık olduğunu varsayarak :
ana panoda başka role yok
bizim dairede atınca başka hiç bir dairede ve binada atmıyo
evet fotoda en sağdaki atıyo sürekli
mühürler hep göstermelik ödemeler banka yolu ile otomotikte
evdeki sigortalarda bu resimde gördüğüün gibi

Ekli dosyalar

• Snap2.jpg
    Snap2.jpg
    86.4 KB · Görüntüleme: 20
Bulmaca çözer gibi oldu mesajlarınızı tekrar tekrar okudum.
Fotosunu paylaştığınız sayaç panosu "aşağıda dediginiz yerde" ana sayaç panosunun bulunduğu yerde.
Daire içinizde kaçak akim problemi var. Bu tür problemlerin %80'i cihaz kaynaklı olur. Kacak akımın attığı zamanlarda evde çalışan cihazlarda problem olma ihtimali yüksek.

Bulmaca çözer gibi oldu mesajlarınızı tekrar tekrar okudum.
Fotosunu paylaştığınız sayaç panosu "aşağıda dediginiz yerde" ana sayaç panosunun bulunduğu yerde.
Daire içinizde kaçak akim problemi var. Bu tür problemlerin %80'i cihaz kaynaklı olur. Kacak akımın attığı zamanlarda evde çalışan cihazlarda problem olma ihtimali yüksek.
seni anlıyorum ama öle gerizekalı bi sistem var ki bizde yani çözemedim

mesela tekli prizi çiftliye çeviriyosun hemen sigorta atıyo gidip aşağıdan açıyorum normal

mesela buaata uzak diye hemen yakın prizden 50 cm mesafeye priz çektim 3x1,5 antigron ile (sıva altından) ile bu yeni prizde sadece tv var hemen role attı sonra gidip açtım bi sorun yok

diceksinki bağlantı yanlış temas var vs. iiide 18 saat sonra mı temas çıktı ortaya

sabahtan akşama kadara tv açıktı akşam gene attı role . yani burdaki mantıksızlık kafamı karıştırıyo

seni anlıyorum ama öle gerizekalı bi sistem var ki bizde yani çözemedim

mesela tekli prizi çiftliye çeviriyosun hemen sigorta atıyo gidip aşağıdan açıyorum normal

mesela buaata uzak diye hemen yakın prizden 50 cm mesafeye priz çektim 3x1,5 antigron ile (sıva altından) ile bu yeni prizde sadece tv var hemen role attı sonra gidip açtım bi sorun yok

diceksinki bağlantı yanlış temas var vs. iiide 18 saat sonra mı temas çıktı ortaya

sabahtan akşama kadara tv açıktı akşam gene attı role . yani burdaki mantıksızlık kafamı karıştırıyo

Normalde Sayaç panosunun ana şalterinde toroidli,açtırma bobinli kaçak akım koruma, sayaç çıkışında yani kolon hattı başında (Fotosunu verdiğiniz yerde) 300mA Kaçak akım rölesi olmalı daire içinde de 30mA.
Sizin ise kolon hattı başında 30mA kaçak akım rölesi var dolayısıyla daire içine kadar giren kablodaki kaçak akımlarda bu rölede toplanmış oluyor.
Sigorta sayınız az 6 adet bir evde zaten 3 tane özel linye olur ve 2+1 evde bile 8 sigorta olur. Tesisatınız muhtemelen eski.
Siz bu sıkıntıyı ne zamandır yaşıyorsunuz. Ne olduda bu sıkıntı baş gösterdi kritik soru bu !

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri