40-50 adet power led i sırasıyla yakmak ?

@ISMAILY
Hocam aldığım devre haırdı valahi okulun labında bıraktım o yüzden bilmiyorum.
10 bacaklı birşeydi ama sizin bu attığınız devreye benziyordu.
sırasıyla ledleri yakıyor sonra başa dönüyor.
Ben bu pic devrelerine bir hayli uzağım malesef.

@serkan_48

1 w lık ledi yakabilecekmiyiz bu devreyle üstad ?
50 ledin hiçbir aynı anda yanmayacak zaten.
50 ledi bağlarken bile tek bir driver yetiyor.
ben anahtar mantığıyla yaptım bunu ama otomatik olayına çevirmem lazım.

@Sonus
@serkan_48 hocamın verdiği devreyi 5 tane 74164 ile yapabilirsin. her birinin 13 bacağını, diğerinin 1-2 nolu bacağına gireceksin. Diğer bağlantılar benzer. En baştakinin bağlantısı devrenin solundaki 74164, en sondaki 74164 devrenin sağındaki gibi olacak.
Çıkışlara direkt direnç ve ledler bağlanmayacak. Ya tek tek transistor veya daha derli toplu olsun diye uln2803 kullanılacak.

74164 çıkışlarından 470R dirençle uln2803 e girersin. Ledlerin anotları +5V, sonra uygun bir direnç ile uln2803 çıkışına şeklinde bağlı olacak. Ledlerin üzerinde kaç volt kaldığına ve çekilecek akıma göre direnci hesaplaman gerekli.

uln2803 mantıklı her pinden 500 ma verebiliyormuş. 5 volt için seri dirençle akım sınırlanıp 60 led sırası ile yakılıp söndürülebilir.

@ISMAILY
Teşekkür ettim hocam. Bu hesaplamaları halledebilirm sanırım olmadı tekrar sizlere danışırım devreyi kurduktan sonra.
Önemli olan 74164 1w lık ledi yakabilecekmi ?
Yapabilirsin demişsiniz ama kesin emin olmadan 1 w beyaz powerr ledi yakabileceğinden emin olmadan malzeme almak istemedim :)
Birde böyle bir devre driver power led vs herşey hazır sadece dediğiniz entegreler vs boardlar ile ne kadar mal olur ?
varmı bir tahmininiz ?
Tekrar tekrar çok teşekkürler.

74164 tek başına power led yakamaz.
74164 ün çıkışını uln2803 ile güçlendirmek gerekli.
ledlerin tahminen 3-4V arası ve 300-350mA çekiyordur.
2803 tek pinde 500mA akıtabiliyor. Ledlerin 500mA den fazla çekmiyorsa bu şekilde çalışır.
Emin olmak istersen önce birer adet 74164 ile 2803 alıp dene.
Eleman fiyatları hakkında pek bilgim yok.

@ISMAILY
Çok teşekkürler hocam.
Koyu koyu yazmanızı çok iyi anlıyorum :) ve sabrınız için ayrıca teşekkür ediyorum.
Takıldığım yerler mutlaka olacaktır tekrar sizlere yazmak isterim.
Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri