4 ve 6 kablolu loadceller farklerı nelerdir?

QPC

Üye
Herkese selamlar

Şimdiye kadar hep 4 telli loadceller gördüm ama 6 telli loadcellerde var

4 ve 6 telli loadceller arasındaki farklar nelerdir?

İyi çalışmalar...

6 kablolu loadceller uzun mesafelerde ve parazitli ortamlarda besleme voltajının düşüp düşmediği anlamak ve loadcell amp. buna göre kendini ayarlanması için yapılmıştır.6 kablolu loadcellerden 2 kablosu besleme içindir.Başka iki kablo ise bu beslemenin dönüşüdür.2 adette zaten çıkış ucudur.Aynı 3 uçlu pt100 mantığı gibide düşünebiliriz.

Uzun mesafeler için tasarlanmış loadcell amp. loadcell bağlantı uçları 6 adettir zati.Bazı 4 uçlu bağlantılı amp. vardır.Bu türdeki amp. uzun mesafeden veya parazitli bir ortamdan loadcell bağlanmaya pek uygun değildir.

Canerland dogru anlatmıs.2 uc sense (algılama) 2 uc besleme dıger 2 uc da measurıng uclarıdır.
Sense ve measurıng ucları loadcell tarafında bırbırıne paralel baglıdır.cunku olculen mv parazıtten ve gerılılım dusumunden etkılenır

Selamlar elimde 4 telli bir loadcell var uzerinde ne marka nede baska birsey yaziyor uclarin renkleri kahve. mavi. beyaz ve siyah kahve+ mavi- power oldugunu dusunuyorum ama kac volt tur bilmiyorum bu gune kadarda hic loadcell kullanmadim yardici olurmusunuz. tesekkurler.

Kolay gelsin geçen sene polonyada bir sistemde modifiye yapmıştım. 6 telli bir loadcell i 4 telliye modifiye etmiştim. Sanıyorum işinize yarar.

Ekli dosyalar

• Loadcell Bağlantı.doc
    30 KB · Görüntüleme: 386
Selamlar elimde 4 telli bir loadcell var uzerinde ne marka nede baska birsey yaziyor uclarin renkleri kahve. mavi. beyaz ve siyah kahve+ mavi- power oldugunu dusunuyorum ama kac volt tur bilmiyorum bu gune kadarda hic loadcell kullanmadim yardici olurmusunuz. tesekkurler.

Merhaba,

ölçü aleti ile kablolar arasındaki değerleri ölçün şu şekilde olmalıdır;

+ besleme / - besleme : 450-1000 ohm
+ çıkış / - çıkış : 350-800 ohm
+ besleme / + çıkış : 300-650 ohm
- besleme / - çıkış : 300-650 ohm gibi

bu değerlerden şu sonuç çıkar;

Besleme uçları arasındaki değer çıkış uçları arasındaki değerden her zaman büyüktür.

aynı polariteli uçlar arasında ki değerlerde ise birbirlerine göre bir fark yoktur.

Besleme gerilimine gelince ben besleme değerini bilmediğim malzemlerde her zaman min.( 5V ) den başlarım uygulamaya sizde besleme uçlarına 5 VDC gerlim uygulayarak çıkış uçlarından ölçü aletinin Dc milivolt kademesinde loadcell e yavaş yavaş yük ( basınç ) uygulayarak çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.

Kolay gelsin....

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri