4 ten fazla servo motor kontrol yardım

ebyaz

Üye
Öncelikler herkese bol projeli günler.16f628a ile 4 adet servo motor kontrol etmek istiyorum.ccp haricindeki normal pinlerden bunu nasıl sağlarım.ccs c de bir kütüphane veya fonksiyonlar varmı?Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

merhaba arkadaşım
zannedersem hoby amaçlı servo motorlardan bahsediyorsun. ccs c de servo motor sürmek için özel bir fonksiyon yok. özel bir fonksiyona ihtiyacın olacağınıda zannetmiyorum. kendin bir fonksiyon yazabilirsin. ama problem şu sen 4 tane servo motor süreceksin bunların aynı anda hareket etme gibi bir şartı varmı? eğer varsa bunu picle veya fonksiyonla yazılımla halledemessin. çünkü yazılımla yapmaya kalkarsan aynı anda sadece bir kod yürütüleceğinden aynı anda sadece bir motor çalışır. ama mesela atmel falan kullanırsan en kötüsünde bile 4 tane ccp olduğundan donanımla halledersin ve böylece donanımı kullandığın için aynı anda hepsini birden çalıştırabilirsin. ama yok benim hepsinin aynı anda çalıştırma gibi bir şartım yok pici kullanacam ve ccp siz yazılımla yapacam dersen ;
servo motorlar genelde picin bir pinini 3ms high 17 msn low yaparsan sağa 1.5ms high 18.5 msn low yaparsan sola döner neticede 20ms lik bir periyot uyguluyorsun ve bunun içinde doluluk oranını değiştirerek servo motorun dönme yönünü değiştiriyorsun
mesela şöyle olabilir
void saga(void)
{outputhigh(pin_b0);
delay_ms(3);
outputlow(pin_b0);
delay_ms(17);
}
hadi kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar