4 lu elektrikli ocak baglantisi problemi

kolıva

Üye
Merhaba arkadaslar,

Eve bir tane 4 lu Zanussi elektrikli set ustu ocak aldim. Duvardaki baglanti yerini actigimda 5 li priz gibi bisey var. Asagiya basitce seklini aktariyorum.

Ocagin arkasinda da 3 tane farkli baglanti semasi var. Bunu da aktariyorum.

Ilk basta bu fazlardan birini ocaktaki 1. bacaga bagladim ve 1 ile 2 yi kopruledim. Notr ve topragi da bagladim en sondaki yerlerine. Ancak makinedeki elektronil panelde Er40 yazisi cikti. Manuele baktim ve orada servise danismam gerektigini ve baglanti hatasi oldugunu yaziyordu. Daha sonra bir olcu aleti ile voltaj farklarina bakmak istedim. Baktigimda, fazlar arasinda 233 Volt oldugunu gordum. Bir faz ile bir notr arasinda ise 133V var. Her bir faz icin ayri ayri denedim hepsine 133V. Oysaki 230 olmasi gerekmezmiydi makineyi calistirabilmesi icin?

Bu durumda bu 3 faz cikisi bu elektrikli ocaga nasil baglarim? Yardim edebilirseniz cok sevinirim. Tesekkurler.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
-Ocak bağlantı şemasına göre; eğer 380v kullanacaksanız sadece 2 faz kullanmalısınız.
*1 nolu uca = R fazı
*2 nolu uca = S fazı
*3 nolu uca = Boş (Fiştende T fazı iptal etmeniz gerekebilir)
*4 nolu uca = Nötr
-Ocak bağlantı şemasına göre; eğer 220v kullanacaksanız sadece 1 faz kullanmalısınız.Fiş bağlantınızdan da (S) ve (T) fazlarını iptal etmeniz gerekir.
*1 nolu uca = R fazı
*2 nolu uca = 1 nolu uçla kısa devre ediniz.
*3 nolu uca = Boş
*4 nolu uca = Nötr

Evinizde,trifaze gerilim yoksa,ocağı,en düşük güç çeken rezistansa bağlayın ve bu güç
3-4 kw tan fazla olmasın.Aksi halde,tüm tesisatı yakabilirsiniz.Ohmmetre ile ölçtüğünüzde,
en yüksek dirençli gurup,en düşük güçlü guruptur.Ölçümü yaparken,LI-N arası L2-N arasını
ayrı ayrı ölçünüz.Cihazınız,2 fazdan beslenecek şekilde yapılmış ( ne hikmetse ).Eğer,tüm
ocakları kontrollu olarak devreye almayacağınızdan emin iseniz,şemada görüldüğü gibi,
L1-L2 uçlarına fazı,N ucuna nötrü bağlayarak çalıştırabilirsiniz.Tesisatınız düzgün ise,220
voltu,rezistans uçlarında görüyor olmanız gerekir.Ocak gücününüzün toplamı 4 kw tan az
ise,önerilen bağlantıyı yapmanızda ( tesisatınız normal ise ) sakınca yoktur.

Ben fazlar arası 233V ve faz-nötr 133V ölçümleri nerden yaptığınızı merak ettim. Ocak üzerinde bir noktadan mı yoksa evinizin tesisatından mı? Şayet evinizin tesisatından ise tesisatınızda bir sorun var gibi görülüyor.

Oncelikle cevaplariniz icin cok tesekkurler.

Aynen soyledikleriniz gibi baglantilari zaten denedim. Ancak makinenin uzerindeki gostergeden surekli Er40 hatasini aldim. Bu hatayi da kontrol ettigimde baglanti hatasinin oldugunu ve yetkili servis ile temasa gecmem gerektigini ogrendim.

Denedigim yollar sunlar. 1-2 kopru yapip buraya bir faz baglamak(hangisinin(R-S-T) oldugunu bilmiyorum fark eder mi?)
Notr ve topragida ilgili yerlere bagladim. Hata aldim. Sanirim bu sn. acilstop'un 2. olarak onerdigi yontem. Ancak olmadi.

Daha sonra 1 ve 2. uclara faz bagladim(Yine hangisinin oldugunu bilmiyorum rastgele) ve diger uclara yine Notr ve toprak bagladim. Ancak yine olmadi. Sanirim bu da yine sn. acilstopun dedigi 1. yontem.

Acikcasi ben bu eve yeni kiraci olarak geldim. Ev sahibi de duvardaki o kutucugun ocak icin oldugunu soyledi. Ben 220V mi yoksa 380 mi kullanmam gerektigini de bilmiyorum. Bir sekilde bu ocagi calistirmak istiyorum.

Ben fazlar arası 233V ve faz-nötr 133V ölçümleri nerden yaptığınızı merak ettim. Ocak üzerinde bir noktadan mı yoksa evinizin tesisatından mı? Şayet evinizin tesisatından ise tesisatınızda bir sorun var gibi görülüyor.

Bu ustte denedigim yontemler olmadigindan is yerinden olcu aletini odunc aldim ve duvardaki uclardan bu verileri aldim. Ancak internette arastirdigim kadari ile iki faz arasi 380V olmasi gerekir. Ben faz ile notr arasindan 133 aliyorum. Dolayisiyla bu su demek olmuyor mu? Benim ustte denedigim yontemlerde makineyi 133V ile calistirmaya calisiyorum. Burada bir sorun var sanirim ancak ben elektrikci de degilim cok ta anlamam. Ancak siz soylerseniz ben uygulayabilirim.

Ayrica makine 6.5 kw yani bayagi guclu. Tek faz ile bu makine ne derece saglikli calisir bilemiyorum. Simdi az once prizlerdeki voltaji da olctum 223V geliyor. Sizde bu makineyi oradaki kutuya degilde direk prize baglasam tek faz olarak kaldirirmi? Tesisat yakma gibi bir olay olabilir mi? Ya da ne onerirsiniz?(Sn fahri yetisin soyledigi durumu bu durum mudur pek anlayamadim)

Cok tesekkurler.

ocağın etiketinde de açıkça görüldüğü gibi cihazınız 220V ile çalışıyor tesisatınızın o bölümünde neden 133V var bilmiyorum ama sonuçta orada çalışmaması normal. En kısa çözüm olarak cihazı başka bir prizden çalıştırmanız bence uygun. Ama tabiki bu prizin (yani komple hattın) 6500W ı kaldırması gerekir. Eğer kaldırmayacak durumda ise evin giriş sigortasından ocağı monte edeceğiniz yere kadar yeni bir hat çekmeniz gerekir.

ocağın etiketinde de açıkça görüldüğü gibi cihazınız 220V ile çalışıyor tesisatınızın o bölümünde neden 133V var bilmiyorum ama sonuçta orada çalışmaması normal. En kısa çözüm olarak cihazı başka bir prizden çalıştırmanız bence uygun. Ama tabiki bu prizin (yani komple hattın) 6500W ı kaldırması gerekir. Eğer kaldırmayacak durumda ise evin giriş sigortasından ocağı monte edeceğiniz yere kadar yeni bir hat çekmeniz gerekir.

Dediginiz gibi prizden elektrik alip bagladim ve calisti. Ancak simdi de soyle bir sorun var. Daha dogrusu bu bir sorun mu yoksa bu cihazlar boyle mi calisiyorlar bilemiyorum. Olay su. Ekrandaki error yazisi gitti. 0 lar geldi. onlari artirabiliyorum yani bu ocagin derecesi oluyor bir nevi. Ancak mesela 6 sectigimde biraz yaniyor, o bolme kipkirmizi oluyor, sonra 4-5 sn sonra tik deyip kapaniyor. Salter felan atmiyor hersey yolunda ama isiyi kesiyor. Bir muddet sonra tekrar tik deyip aciliveriyor. Normalde bunun isiyi surekli vermesi beklenmez mi? Nedir simdiki problem anlayamadim. Varmi bir fikriniz. Tesekkurler.

Dediginiz gibi prizden elektrik alip bagladim ve calisti. Ancak simdi de soyle bir sorun var. Daha dogrusu bu bir sorun mu yoksa bu cihazlar boyle mi calisiyorlar bilemiyorum. Olay su. Ekrandaki error yazisi gitti. 0 lar geldi. onlari artirabiliyorum yani bu ocagin derecesi oluyor bir nevi. Ancak mesela 6 sectigimde biraz yaniyor, o bolme kipkirmizi oluyor, sonra 4-5 sn sonra tik deyip kapaniyor. Salter felan atmiyor hersey yolunda ama isiyi kesiyor. Bir muddet sonra tekrar tik deyip aciliveriyor. Normalde bunun isiyi surekli vermesi beklenmez mi? Nedir simdiki problem anlayamadim. Varmi bir fikriniz. Tesekkurler.

Bahsettiğiniz fırını görmüşlüğüm kullanmışlığım yok ama anlattığınız olay normal fırınlardada öyledir zaten ayarlanan dereceye geldimi termostat açar ısı düştümü tekrar ısıtır.Yani gayet narmal gibi geldi bana.

Bahsettiğiniz fırını görmüşlüğüm kullanmışlığım yok ama anlattığınız olay normal fırınlardada öyledir zaten ayarlanan dereceye geldimi termostat açar ısı düştümü tekrar ısıtır.Yani gayet narmal gibi geldi bana.

Valla verdim az once ayarini 9'a hic kapanmadi. Sanirim biraz kullanmaya alismam gerekiyor.

Bu arada, ustte dedigim gibi bu cihazi ben normal toprakli prize bagladim. Dolayisiyla butun gozleri acmam demek 6,5 kW nin cekilmesi demek oluyor(cihazin ustunde yaziyor). Bu da demek oluyor ki yaklasik 30 amper. Ben evdeki prizden maximum kac amper cekebilecegimi nasil hesaplarim? Olcu aleti ile bulabilirmiyim. Ona gore maximum kac gozu kullanabilirimi hesaplayacaktim. Varmi fikri olan?

Ölçü aleti ile olmaz prizden sigortaya kadar olan kablonun kesitini bilmeniz lazım. Prizi döküp duvarın içindeki kabloya bakarak kesitini tespit etme imkanınız var. Tabi sigortada yeterli olmalı.

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri