4 kw hücreli fan aspiratör şartel atma sorunu

Fan kanatlarıda bir yere sürtüyor olabilir. Sıkışma beelkı oradandır, Yenı motorun rulman arızası verme ıhtımalı çok düşük..

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Yıldız 690v Üçgen 400v yazıyor etikette yani bağlantı yanlış üçgen bağlanması gerekirken yıldız bağlanmış.
Motoru yanlış bağlayan kimbilir sürücüde parametreleri nasıl girdi.

Sargı başına 400v düşmesi gerekirken 230v düşünce fazla akım çekip motor sargıları hasar görmüş olabilir.
Asıl ilginç olan arıza kaçak akımken sorunu başka yerlerde aramak. Yok fan dönmüyor, yok rotor kilitlenmiş falan filan 😁 ne alaka !

Motoru sürücüsüz üçgen olarak bağlayıp çalıştır. Sorun yoksa kaçak akım rölesi uygun tipte değil demektir. Sürücü devrelerinde kullanılması gereken kakr özel tiptir.

Son düzenleme:
projesiz iş yapılıyor gibi geldi . bu durumda arızalar bitmez .
Elektrik mesleğiyle alakası olmayan insanların sırf autocadi iyi diye proje çizdiklerine şahit oldum bu projeleri kontrol etmeden imzalayan elektrik mühendislerine şahit oldum.
Bizim memlekette eline proje alıp okuyup uygulayan usta azdır kafalarına göre takılmayı çok severler güya işi iyi biliyorlar. Kabloya bile laf ederler bu kadar kalınına ne gerek vardı diye. Neler gördüm neler yaşadım her biri ayrı trajikomedi...
İşi bilmek işi sevmekten geçer.
Bizim memlekette işini seven az !

Fan kanatlarıda bir yere sürtüyor olabilir. Sıkışma beelkı oradandır, Yenı motorun rulman arızası verme ıhtımalı çok düşük..
teşekkürler sn zeybek

fan kanatları sıkısmıs pıslık taş vb cekmıs sanırım kanatlar hiç dönmüyordu şuan açtık düzeldi motorda yanmamış sürücü korudu sanırım
4F236F97-2919-42C5-B1A8-354543F15D1C.jpeg

bağlantılarıda motor semasındakı gibi
üçgen bağladık
yardımlarınız için teşekkürler

Son düzenleme:
teşekkürler sn zeybek

fan kanatları sıkısmıs pıslık taş vb cekmıs sanırım kanatlar hiç dönmüyordu şuan açtık düzeldi motorda yanmamış sürücü korudu sanırımEkli dosyayı görüntüle 76080
bağlantılarıda motor semasındakı gibi
üçgen bağladık
yardımlarınız için teşekkürler
Fan'a taş girmesiyle kaçak akım korumanın açma yapması arasında hiç bir alaka yoktur. Anlaşılan bize Yanlış bilgiler verdiniz.
Ayrıca motor bağlantınız yanlış üçgen olacak !

Son düzenleme:
size ne gibi bilgiyi eksik vereyim neden eksik vereyim

size göre fan pervanesıyle de alakası yoktu ama sıkısklıgı dıgerdık duzeldı

çalışan motor 20 dk sonra durdu
şartel attırıyordu
şartel değil kaçak akım olduğunu bile yeni öğrendim
elektrikçi değilim anlamam
fakat

beyfendının dedıgı gıbı sıkısmıs pervaneyı rahatlattık serbest bıraktık şuan düzeldi sorun kalmadı çok şükür

kaçak akım zaten 1 tane var panoda heryer ona bağlı daha hassas demekkı attırıyordu
veya motor pervanesıne metal bırsey sıkıstı
yanı neden kacak akımı attırıyordu bilmiyorum

dönemeyen motor, sürücüde koruyor demekki veya yıldız bağlı diye kaçak akımı attırıyordu siz daha iyi bilirsiniz onu attırma sebebını bılmıyorum

sonuc olarak sadece sıkısmıs motoru serbest bıraktık sorun duzeldı

sorun olmasın madem elektrikçi yanlıs baglanmıs motoru denilmesine istinaden de bağlantıyıda üçgen yaptık şuan ve çalışıyor umarım bir sorun çıkmaz

380v trifaze sürücü isoso marka 4kw
4kw elk marka motora üçgen bağlı şuan

size ne gibi bilgiyi eksik vereyim neden eksik vereyim

size göre fan pervanesıyle de alakası yoktu ama sıkısklıgı dıgerdık duzeldı

çalışan motor 20 dk sonra durdu
şartel attırıyordu
şartel değil kaçak akım olduğunu bile yeni öğrendim
elektrikçi değilim anlamam
fakat

beyfendının dedıgı gıbı sıkısmıs pervaneyı rahatlattık serbest bıraktık şuan düzeldi sorun kalmadı çok şükür

kaçak akım zaten 1 tane var panoda heryer ona bağlı daha hassas demekkı attırıyordu
veya motor pervanesıne metal bırsey sıkıstı
yanı neden kacak akımı attırıyordu bilmiyorum

dönemeyen motor, sürücüde koruyor demekki veya yıldız bağlı diye kaçak akımı attırıyordu siz daha iyi bilirsiniz onu attırma sebebını bılmıyorum

sonuc olarak sadece sıkısmıs motoru serbest bıraktık sorun duzeldı

sorun olmasın madem elektrikçi yanlıs baglanmıs motoru denilmesine istinaden de bağlantıyıda üçgen yaptık şuan ve çalışıyor umarım bir sorun çıkmaz

380v trifaze sürücü isoso marka 4kw
4kw elk marka motora üçgen bağlı şuan
Sürücünüzün markası isoso değil Isıso olacak.
Neyse sorun çözülmüş geçmiş olsun. Firmadan sürücü parametreleri doğru girilmişmi teyit alın.
İyi akşamlar.

normal bi elektrikçi çağırdım
sürücü ve motor bağlantıları aşağıda
motorda koku yoktu ama
siyah plastik yer hiç kıpırdamıyor
elektrikçi kilitlenmiş dedi
motordan olduğunu söyledi ama
tam emin olamadı

Ekli dosyayı görüntüle 76041Ekli dosyayı görüntüle 76042Ekli dosyayı görüntüle 76043Ekli dosyayı görüntüle 76044Ekli dosyayı görüntüle 76045
motora 3 faz bir toprak gidiyor
bu kabloları motordan sokunce
kaçak akım atmıyor

motordan kabloları sokerek elektrık verdı
temız elektrık gelıyor buraya motor kılıtlenmıs dedı ve gitti :)

motorun uzerındekı plastık yerın donmesı gerekıyor donmuyor kılıtlenmıs dedı
nekadar dogrudur bılmıyorum

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,872
Kullanıcılar
449,465
Son üye
osmansaribudak362

Yeni konular