4-5 Gündür Format Atmama Rağmen Bilgisayarım Çöküyor

neren59

Üye
sayın arkadaşlar 4 5 gündür mübalağasız makinama format atıp yenilememe rağmen yeniden çöküyor.son gün kademe kademe gittim.format + virüs programı yükleyip sonuca bakıyorum iyi ne zaman d: ve e: ye format atıyorum kapasite şu kullanabilir şu kullanılan şu.yani format atmama rağmen disk silinmemiş.şu an d: ve e:formatsız iyi durumda.format atınca virüs harekete geçecek diye tahmin ediyorum.üzerine toprak serpilmiş virüsü uyandırmadan ne yapabilirim.
hepinize saygılar

Merhaba.

Söylediğiniz çok doğru ve başıma gelen bir hadisedir ayni zamanda.Bazı inatçı virüsler,yalnızca C: veya D: olarak hdd'in bölümlenmiş kısmını hedef almazlar,E: diye bölümlendirip ve özel, bilinmeyen bir format şeklini kullanıp(Normal şekilde değil,ancak kurulum cd'sinden kurulum sırasında mavi ekrandaki kurulum yönergesinde belki görülebilirler.) size görünmeden pc'nizi kontrol etmek isterler.(Aslında hdd'niz siz farkında olmadan 3 ayrı bölüme ayrılmıştır.)

Bu durumda, size yapmanızı tavsiye edeceğim;hdd'in önemli kayıtlarını başka bir yere kopyalayıp,bir "PARDUS" kurulum cd'si(Sürümü önemli değil) bulup,"ext3" formatlama şekliyle,daha kurulumun başında hdd biçimlendirmesinde, tüm hdd'i formatlamayı(ext3 ile) seçip, enter tuşuna basmanızdır.Daha sonra kurulum başlamadan,"ext3" tamamlandığında işlemi sonlandırmanız yani kurulumu yarıda kesmeniz(Pc'yi kapatmanız),böylece tek bölümde(ext3 ile), formatlanmış(Virüsleri tamamen silinmiş olarak),hdd'nizi elde edip, "win 7" veya "win xp" kurmak üzere yeniden çalıştırmanızdır.

Windows kurulum cd'sinden, yeniden bölümleme sırasında "tanımlanamayan bölüm" şeklinde görülen kısmı silip,önce ham şekline,sonra da "win 7 veya "win xp"'nin kurulabileceği, bilinen bir format biçimine(Ntsc gibi) dönüştürmek ve gerekli olan bölümleme(Disk bölme) değerlerini(Sayıları) isteğe göre girerek, C: ve D: kısımlarını,virüsten uzak,garantili bir şekilde yeniden oluşturmaktır.Kolay gelsin.

Merhaba.

Söylediğiniz çok doğru ve başıma gelen bir hadisedir ayni zamanda.Bazı inatçı virüsler,yalnızca C: veya D: olarak hdd'in bölümlenmiş kısmını hedef almazlar,E: diye bölümlendirip ve özel, bilinmeyen bir format şeklini kullanıp(Normal şekilde değil,ancak kurulum cd'sinden kurulum sırasında mavi ekrandaki kurulum yönergesinde belki görülebilirler.) size görünmeden pc'nizi kontrol etmek isterler.(Aslında hdd'niz siz farkında olmadan 3 ayrı bölüme ayrılmıştır.)

Bu durumda, size yapmanızı tavsiye edeceğim;hdd'in önemli kayıtlarını başka bir yere kopyalayıp,bir "PARDUS" kurulum cd'si(Sürümü önemli değil) bulup,"ext3" formatlama şekliyle,daha kurulumun başında hdd biçimlendirmesinde, tüm hdd'i formatlamayı(ext3 ile) seçip, enter tuşuna basmanızdır.Daha sonra kurulum başlamadan,"ext3" tamamlandığında işlemi sonlandırmanız yani kurulumu yarıda kesmeniz(Pc'yi kapatmanız),böylece tek bölümde(ext3 ile), formatlanmış(Virüsleri tamamen silinmiş olarak),hdd'nizi elde edip, "win 7" veya "win xp" kurmak üzere yeniden çalıştırmanızdır.

Windows kurulum cd'sinden, yeniden bölümleme sırasında "tanımlanamayan bölüm" şeklinde görülen kısmı silip,önce ham şekline,sonra da "win 7 veya "win xp"'nin kurulabileceği, bilinen bir format biçimine(Ntsc gibi) dönüştürmek ve gerekli olan bölümleme(Disk bölme) değerlerini(Sayıları) isteğe göre girerek, C: ve D: kısımlarını,virüsten uzak,garantili bir şekilde yeniden oluşturmaktır.Kolay gelsin.

eline ve emeğine sağlık.teşekkürler

pardus ü araştırdım rar lı şkile 676 mb.bu kapasiteyi cd nasıl açabilirim.sanırım açılınca 1 gb olur.bunuda cd sığarmı bilmem.
tekrar tşk ederim

Moderatör tarafında düzenlendi:
pardusun cdden kurulum versiyonları internette mevcut kardeş aynı xp gibi format sırasında diski silersin tamamen daha sonra kurmak istediğin sistemi kurduğunda sorun olmayacağını düşünüyorum eğer olursa tekrar yardımcı oluruz.

ext3 formatı başarılı sonuç verecektir. Aynı zamanda başka "tool" olarak adlandırılan programları da kullanabilirsin. Nedir mesela bu programlara örnek olarak; "Hiren's Boot CD" olabilir. Bu programı CD'ye bootable (açılabilir) olarak yazıyorsunuz. google'la hirens boot yazarsanız kendi sitesinden veya diğer sitelerden indirebilirsiniz. Programı .iso biçiminde indirmenizde fayda var.Daha sonra programı Nero veya Magiciso,Ultraiso gibi programlar ile yazabilirsiniz. Aynı zamanda bu program içerisinde çok fazla tool (araç) barındırıyor.
Buna benzer daha birçok program var. Kill Disk diye başka bir program var ki kullanımı dikkat gerektirir. Harddiskte ne var ne yok her şeyi geri dönülemiyecek şekilde siler.(silebilir). Eger bunlarda olmaz ile yazarsanız sonucları daha başka programlarda önerebilirim..

Teşekkürler,kolay gelsin.

arkadaşlarda anlatmış Hiren's Boot CD içerisinde hdd araçlarında o diskinn kendisine ait yazılımı var ör:segate tool , samsung tool v.b. onlarla fabrika formatı atarsan sorun düzelecektir diye düşünüyorum önceki tecrübelerimden ...

bir zamanlar benimde başima geldi bilgisayara format atıyordum sonunda jeton duştude işlemcinin isinmasını kontrol ettım :))aşiri isinan işlemci işletım sistemını bozuyor aslında bozmuyorda yanlış okuyor isiyi kontrol eden ptc var işlemcinin altında bozuk olabılır

Bilgisayarı kapatıp açtığınızdamı oluyor yoksa biçimlendirdiğinizdemi konuyu tam olarak anlayamadım ama kapatıp açtığınızda pc niz çöküyor ise hdd nizin başlangıç kısmında bad sektör olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri