4*100a dört aküyü güneş enerjisi ile doldurma

smutlu60

Üye
selamlar,dört adet 100a jel aküm var,ikişerli 24v 200a olarak bağlı,830w güneş paneli ve 30a mppt ile mersinde akülerimi doldurabilirmiyim,mppt 340w bir paneli daha destekliyor,panel almalımıyım,bilen,kullanan arkadaşlardan yardım bekliyorum,şimdiden teşekkür ederim

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhabalar.
Akü grubunuz 24 volt 200 amper ise 1/10 sağlıklı şarj kuralına göre 20 amper akım ile akülerinizi şarj etmeniz uygun olur.
830 watt panel kaç adet kaç watt bu bilgi eksik olmuş ama muhtemelen şuan ki panellerden gelen akım 18 amper civarı olsa gerek.
Siz yinede elinizdeki panelleri ayrıntılı yazın

3 adet 200,bir adet 230w lık panel,mppt 30a 24v da 1170w girişe uygun. açık devre voltajı hepsinde 25v, mppt 100v girişi olduğu için paneller seri bağlı,gördüğüm en yüksek değer saat 13 de 615w,22,4a
sabah 9 akşam 7 arası değerleri ölçtüm,11 saatlik ortalama 12,46a
watt olarak da 11 saatlik ortalama 340w

Son düzenleme:
Bu olayın genel hesabını bir mesajımda paylaşmıştım. Şimdi siz ihtiyaca göre mi sistem kuracaksınız yoksa 4x100Ah akülerinize göre mi? Eğer akülere göre ise teorik olarak akülerin toplam gücü 400x12=4800 watt eder. Fakat yüzde yüzünü teorik olarak kullanamayacağınıza göre (jel akülerde en fazla yüzde seksen), bu da 3800 watt eder. Bir de kurşun tabanlı akülerin sağlıklı şarjı için @Mustafa KABADAYI ustanın değindiği gibi kapasitelerinin yüzde onu akımla şarj edilmeleri önerilir (üreticinin önerisine bakmak lazım). Bu halde Türkiye için günlük ortalama güneşlenme 5 saat alınırsa 1000-1200 Wh civarı panel grubu ile gerekli şarjı sağlayabilirsiniz (panellerin de kağıt üzerindeki gücünü de sizi yanıltmasın, gerçek verim bunun altındadır). Bu biraz da yıllık aynı oranda mı kullanılacak yoksa yaz ayı daha yoğun mu? Yaz ayı yoğun kış aylarında daha az güce ihtiyaç varsa uzun yaz günleri için 10 saat bile alınabilir. Fakat kış aylarında 3 saati bulmak bile zor oluyor. Bendeki 2x190Wh panel kış aylarında 18-20 amper üretebiliyordu. Kapalı havalarda bu rakamı bulmak bile imkansız. İnverter olayında ise tüm akülerin seri olacağı bir sistem dava verimli olacaktır.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri